Chłodnym okiem: Demjan do Śląska

16.04.2013 (21:47) | Adam Osiński | skomentuj (7)
Darmozjady – tak kibice z zachodniopomorskiego nazywają teraz swoich piłkarzy, prosząc radnych o wstrzymanie dotacji na klub. Wkurzyli się, bo Pogoń goni wstecz – do pierwszej ligi. Już nie należy stawiać pytania, czy Portowcy będą oglądać plecy Podbeskidzia, ale kiedy tak się stanie. Może już za dwie lub trzy kolejki, bo terminarz sprzyja Góralom. Na dodatek oba zespoły czeka jeszcze bezpośredni mecz. W tabeli wiosny Pogoń i Podbeskidzie są na dwóch biegunach i nie widać powodów, by ten trend miał się odwrócić. Dariusz Wdowczyk na razie szczecinian nie wybawił, a czasu mu dużo nie zostało, bo jesteśmy na półmetku rundy. Z kolei Czesław Michniewicz zdyskontował pracę swojego poprzednika, dodał coś od siebie i zgarnął sześć punktów.


 

Kiedy Dariusz Kubicki przyjął ofertę z Rosji, wydawało się, że ucieka z tonącego okrętu. Stworzył zimą nową jakość i nawet efektownie wygrał na inaugurację, ale później drużyna pechowo straciła punkty, jak we Wrocławiu. Gdy po meczu ze Śląskiem zadzwonili do niego z Nowosybirska, wciąż mało kto w Polsce wierzył, że Podbeskidzie może podskoczyć. A tu proszę: przyszedł znany motywator Michniewicz i na Górali nie ma mocnych. Rosjanie wyświadczyli bielszczanom przysługę, bo na obecne Podbeskidzie składa się warsztat Kubickiego (świetne przygotowanie do rundy) i charyzma (motywacja), odwaga (wprowadzenie do pierwszego składu młodego Deji) oraz pozytywne nastawienie Michniewicza. Poprzedniemu szkoleniowcowi zabrakło chyba tylko odrobiny farta, dlatego pojawienie się pana Czesława zanim drużyna wpadła w psychiczny dołek było szczęśliwym zrządzeniem losu.

Ale nie byłoby skutecznej gry Górali bez Roberta Demjana. Nad Słowakiem warto się pochylić i dobrze byłoby, gdyby zrobili to działacze i trenerzy Śląska. Demjanowi kończy się po sezonie kontrakt. Przez dwa lata gry w ekstraklasie pokazał, że jest skutecznym napastnikiem, a takiego we Wrocławiu brakuje. Co z tego, że ma 31 lat? W ciemno można założyć, że przez dwa kolejne lata będzie wciąż grał na najwyższych obrotach, a większej pensji niż Voskamp czy Diaz nie zażąda. Zawirowania we wrocławskim klubie, niepewna sytuacja finansowa nie sprzyjają kontraktowaniu nowych zawodników, ale podjęcie rozmów nic nie kosztuje. A ewentualne pozytywne rozwiązanie byłoby korzystne dla obu stron – Śląsk zyskuje niedrogiego snajpera, Demjan po raz pierwszy i ostatni (ze względu na wiek) trafia do dużego klubu. Warto się zastanowić, bo to realna szansa – Legia, Lech, Górnik czy Zagłębie swoich snajperów mają i o Demjana zabijać się nie będą.

KOMENTARZE
~Buchalter(2013-04-17 22:01:23)
Fakt, zapędziłem się. Przepraszam szczerze! Szacunek.

Jednak ten artykuł jest z serii: " Co by było gdyby"...

Wiemy doskonale, że Patejuk gra na innej pozycji, to był przykład - przykład,że nie zawsze będzie kolorowo i dany gracz podtrzyma swoją serię i poziom z udanej rundy/sezonu z poprzedniej drużyny (przykładem mógł byc tutaj także Voskamp)!
Patejuk nie gra za Levego także za brak formy, nie jest nawet w stanie powalczyć z pepe.

Nie złapałeś kontekstu. Do wyboru danych kopaczy i ich przydatności oprócz trenera, trzeba konkretnych i znających się na swoim fachu ludzi ze sztabu szkoleniowego/skautów itd.

A to u nas kuleje, tak więc to jest grubsza sprawa.
Nie można "łapać" gościa w ciemno i brać go za statystyki z danej rundy/sezonu. Trzeba przyglądać mu się bacznie i potem podjąć decyzję o przydatności do zespołu, w przypadku Demjana o uzupełnieniu a nie wzmocnieniu. Demjan jak najbardziej nadawał by się na ligę, ewentualne puchary już niekoniecznie.

Także argument w sprawie Demjana byłby jeden - cena!

PS. W piłce kontuzje często idą w parze z brakiem formy... później takiemu zawodnikowi ciężko jest się podnieść i nie gra tak dobrze jak sprzed kontuzji. Mam nadzieje że Patejuka to nie czeka, bo był dobry i przydałby się.

PS2. PRZEPRASZAM ZA OSTRE SŁOWA! RESPECT!
~MrDavid(2013-04-17 18:00:14)
Ale po co kupować 31 letniego obcokrajowca?? Czy nie lepiej poszukać naszych rodzimych młodych zawodników? Panie Adamie na pewno pan wie ile zarabia Stevanovic? Ile wydano już w Śląsku na Voskampa? Za te pieniądze można by było sprowadzić perspektywicznych młodych Polaków! Ja mówię Nie Demjanowi w Śląsku! Stawiajmy na Naszych
~AdamO(2013-04-17 15:22:52)
Buchalter, zapędziłeś się, i to sporo, w obrażaniu mnie.
Patejuk to skrzydłowy, a te pozycje są w Śląsku mocno obsadzone. Lenczyk skreślił Ćwielonga i stawiał na Sylwestra. Za Oresta Patejuk kilka razy zdążył pokazać się z niezłej strony. A później przyszedł Levy i Pepe wrócił do łask, jak się okazało słusznie. A co to za argument, że Patejuk łapał kontuzje? Można kupić najlepszego gracza, który nagle podupadnie na zdrowiu. Jak ktoś strzela gole w słabszym zespole, to w lepszym, z lepszymi partnerami, też może dalej to robić. Napisałeś: To że gościu sprawdza się teraz w szmaciance, która walczy o życie nie znaczy nic! A na pewno już to, że przez następne 2 lata swojej kariery czy gdziekolwiek indziej będzie hasał podobnie. – takie coś to można powiedzieć o każdym.
Koko, a co jest absurdalnego w tym pomyśle? Wysyłasz 31-latka na emeryturę?
~koko(2013-04-17 14:28:45)
No bez żartów! Co z tego, że ma 31 lat?
Chłodnym okiem ??????? :D
hahaha

Fakt, że u nas jest bieda z napastnikami, którą defacto sami sobie zafundowaliśmy, nie usprawiedliwia takich absurdalnych pomysłów. To już lepiej spojrzeć do młodzieżowych kadry (U-17/18/19/20/21) i może tam jakiegoś chłopaczka skusić na grę w, co by nie było, urzędującym Mistrzu Polski i kandydacie do gry w Europejskich Pucharach...
a tu pomysł z Demjanem...
~Buchalter(2013-04-17 12:47:44)
"Co z tego, że ma 31 lat? W ciemno można założyć, że przez dwa kolejne lata będzie wciąż grał na najwyższych obrotach, a większej pensji niż Voskamp czy Diaz nie zażąda." - Osiński co ty pieprzysz?!

W ciemno to można założyć żeś debil i tyle!

To że gościu sprawdza się teraz w szmaciance, która walczy o życie nie znaczy nic! A na pewno już to, że przez następne 2 lata swojej kariery czy gdziekolwiek indziej będzie hasał podobnie.
Przykład: Patejuk, także wyróżniający się gracz szmacianki. I co? I gówno! Gość pograł troszkę na poziomie a teraz gra miernie i łapie kontuzje... Także nie zakładaj z góry ze będzie z niego pożytek.
Zgadzam się co do tego iż będzie tani, wiek robi swoje.
Także jako uzupełnienie można go wziąć, nie jako wzmocnienie!
~red(2013-04-17 11:55:08)
Patejuk też walczył i strzelał w Bielsku a w Śląsku gra jak junior.
~Slayer(2013-04-17 11:03:24)
Nie wiedziałem że ma 31 lat ale mówiłem o tym już rok temu. Taki napastnik nam by się przydał, to on walczy strzela i robi to co powinien robić "walczący" napastnik. Nasz Gikiewicz jest jakieś 2 klasy słabszy.
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane