Chłodnym okiem: Urban vs Skorża

15.03.2010 (16:25) | Adam Osiński | skomentuj (6)
Jan Urban i Maciej Skorża przestali być trenerami Legii i Wisły. Ich misja wprowadzenia czołowych polskich klubów na salony piłkarskiej Europy, choć realizowana była przez prawie trzy lata, nie powiodła się. Efektów ich pracy nie można jednak oceniać podobnie. Gdy w czerwcu 2007 roku działacze z Łazienkowskiej i z Reymonta zatrudniali młodych szkoleniowców, liczyli, że po przykrych rozczarowaniach mijającego sezonu osiągną w końcu dominację w kraju i solidność na kontynencie. Urban tych aspiracji w życie nie wcielił, tymczasem Skorża na własnym podwórku był najlepszy. Przynajmniej tyle.


 

Legia Urbana zespołem była chimerycznym, na dodatek wyszydzanym przez własnych kibiców. Co z tego, że gwiazdki ze stolicy potrafiły się spiąć dwa razy w sezonie na Wisłę czy Lecha, skoro zbierały baty na prowincji (a ostatnio także i u siebie)? Były już trener Legii wielokrotnie narzekał publicznie na poziom swych kopaczy (ciekawe, jak to wpływało na ich morale?), lecz przecież powinien stworzyć kolektyw z zespołu, za którego kadrę był współodpowiedzialny. Nie zrobił tego.

Co innego w Krakowie, gdzie Wisła pod wodzą Skorży dwukrotnie wywalczyła mistrzostwo. Pierwsze z nich niemalże spacerkiem: Biała Gwiazda grała tak dobrze, że zachodziły obawy, czy wiosną, gdy tytuł był już w kieszeni, krakowianom będzie się chciało wrzucić choćby czwarty bieg. W drodze po drugi tytuł Skorża i jego chłopcy napocili się bardziej, bo musieli zdystansować lokomotywę napędzaną przez Franciszka Smudę. Jakby było teraz? Nie dowiemy się. Ale nawet fatalny początek wiosny po krakowsku jest niczym w porównaniu do trzyletniej, warszawskiej nijakości.

KOMENTARZE
~piter(2010-03-15 21:44:07)
to moze duet skorza-urban zamiast rysia???? :P
kerim(2010-03-15 18:06:16)
Problem śląska to brak trenera.....
obecnie drużynę prowadzi tester...
a obecne drewna w składzie to testowani kopacze [ i kilka sezonów ] , no to skąd mają być wyniki sie pytam ?????????
kerim(2010-03-15 17:45:12)
a może czas na zmiany w śląsku , panie solorz??????
~Gabik(2010-03-15 17:39:59)
Kasperczak wrócił, ale numer.
Łukasz(2010-03-15 17:29:52)
Kasperczak postawi Wisłę na nogi i będzie dobrze w pucharach. Zobaczycie.
~Gabik(2010-03-15 16:53:08)
Obie zmiany są też w innym klimacie.

W Wiśle Skorża pewnie by został, gdyby nie dogadano się z Scheffnerem - a skoro się udało dogadać, to Cupiał postanowił ściągnąć trenera - jego zdaniem - lepszego. Ot, przemyslana wymiana na "nowszy" model.

W Legii się wściekli, najpier wywalili Urbana, potem szukali nastepcy i znaleźli z tzw. łapanki Białka - tymczasowo. Oznacza to, że Legia odpuszcza ten sezon i poświęci wiosnę na poszukiwanie następcy.
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane