Aktualności

Taktyka i indywidualności - analiza spotkania z Widzewem

27.08.2013 (18:02) | Andrzej Gomołysek
Widzew przez pierwsze minuty był w stanie skutecznie zablokować poczynania Śląska. Kiedy jednak wrocławianie zdobyli pierwszego gola, okazało się, że był to jedyny pomysł gości tego dnia, a ich chaotyczne odkrycie się pozwoliło wrocławianom zdobyć kolejne gole.


 

Zaczęło się w stylu partii szachów, Widzew skupił się na destrukcji, starając się przejmować piłkę możliwie wysoko i przeprowadzać szybkie kontry. Rezultatem była duża przewaga w posiadaniu piłki przez Śląsk w pierwszych 30 minutach spotkania. Gospodarze spędzili z futbolówką przy nodze ponad 60% efektywnego czasu gry. Przez długi czas nie wynikało jednak z tego nic konstruktywnego.Widzew zaczynał pressing wysoko, dwoma najbardziej ofensywnie usposobionymi zawodnikami starając się przeszkadzać jeszcze pod polem karnym rywala. W momencie krótkiego rozegrania z pomocą przychodziło jeszcze dwóch zawodników, co dość skutecznie było w stanie przyblokować wrocławian z atakiem pozycyjnym. Co istotne, wspomagająca dwójka w razie potrzeby była w stanie szybko wycofać się na wypadek dłuższego rozegrania, przez co w kryciu nie pozostawały dziury. Śląsk pod presją grał tradycyjnie nieporadnie i niedokładnie, tracąc piłkę na własnej połowie i w środkowej strefie. Widzew kilkukrotnie groźnie atakował, ale brakowało piłkarskiej jakości do wykorzystania choćby sytuacji liczebnej równowagi. Dobrze interweniowali obrońcy z Wrocławia, naprawiając nierzadko własne błędy. W najgroźniejszej sytuacji Visniakovs w niezłej sytuacji pomylił się strzelając głową nieznacznie obok bramki.Śląsk konstruował swoje akcje na małej przestrzeni, co ułatwiało Widzewowi obronę. Dwójka defensywnych pomocników połączona z wąską linią w obronie pozwalała zatrzymywać i potencjalne rajdy (dobre krycie na Sobocie) i piłki prostopadłe. Zamiast szukać rozszerzania gry na flanki, po wylądowaniu tam piłki, Śląsk z powrotem łamał do środka, nadziewając się na gęstą obronę.

W końcu jednak obrona Widzewa okazała się zbyt wąska. Śląsk zamknął rywali na ich polu karnym, zaś błędy w kryciu stworzyły idealne sytuacje najpierw Stevanoviciowi, a potem Sobocie do spółki z Paixao. Trzeba jednak przyznać, że w momencie kiedy piłkarzom Śląska zostawiono więcej miejsca na placu gry, niemal natychmiast szybkie kombinacyjne akcje zaczęły siać spustoszenie. Mnożyć zaczęły się celniejsze prostopadłe piłki, zaś tylko brak skuteczności Mili i Paixao sprawił, że prowadzenie nie było wyższe.Od momentu komfortowego prowadzenia, Śląsk grał bardzo mądrze. Udawało im się unikać pakowania się w strefę środkową boiska, za to przy użyciu Sochy i Dudu bardzo mocno rozszerzali grę. Obaj boczni obrońcy ustawiali się blisko końcowych linii i co jakiś czas udawało im się wyciągnąć skupionych na zabezpieczeniu środkowych sektorów występujących na boku zawodników. To tworzyło więcej miejsca na szybkie, kombinacyjne akcje wrocławian. Bardzo często na w linii z obroną Widzewa grał Paixao, często urywając się zarówno do prostopadłych piłek, jak i w głąb pola. Ta dodatkowa para nóg w środku mocno się przydawała, tym bardziej, że w jego miejsce wbiegali wyżej Mila (co zaowocowało golem), Sobota czy Plaku.Z biegiem meczu gra się trochę bardziej otworzyła, co pozwoliło obu stronom na stworzenie większej ilości sytuacji. Okazało się jednak nagle, że Paixao jakkolwiek doskonale radzi sobie w stwarzaniu sytuacji, tak w gorsze dni z wykorzystywaniem ma już problemy. Z kolei defensywa Śląska pozostawiona sama sobie nie posiada indywidualnej jakości nawet i na Widzew. Mimo wszystko jednak ogólna klasa piłkarska, nawet i w obliczu lekkiego chaosu taktycznego pozwoliła gospodarzom na spokojne dowiezienie rezultatu do końca.Ten mecz potwierdził tradycyjną już przypadłość Śląska – do momentu kiedy rywal mocno naciska w środku, wrocławianie męczą się bardzo mocno i nie są w stanie przenosić ciężaru gry między strefami. W sytuacji jednak kiedy presja zelżeje, bardzo efektywnie wykorzystują luki między piłkarzami i formacjami rywala, czy to dzięki szybkim kombinacyjnym akcjom, czy dzięki indywidualnym umiejętnościom. Paradoksalnie to pomogło im przy otwarcie grającej Brugii i Sewilli i paradoksalnie to będzie szkodzić przy drużynach grających zachowawczy antyfutbol, co widzimy w lidze. Progres za trenera Levy’ego jest jednak w tej materii dość widoczny. Mechanizm zaczyna powoli zaskakiwać, a w krytycznych sytuacjach może zawsze liczyć na błysk umiejętności Mili, Kaźmierczaka czy (jeszcze) Soboty. Na odrobienie strat z Sewillą to nie wystarczy. Na kolejne puchary za rok – jak najbardziej powinno.