Chłodnym okiem: Gdzie gra Duma Lubelszczyzny?

29.07.2014 (20:09) | Adam Osiński | skomentuj (0)
Beniaminek robi furorę w ekstraklasie – z czymś takim kibice w ostatnich latach już się otrzaskali. Przecież dwa lata z rzędu nowe zespoły w stawce – najpierw Piast Gliwice, potem Zawisza Bydgoszcz (choć przez Puchar Polski) – dały nawet radę awansować do rozgrywek europejskich. Teraz dobrze wystartowały oba górnicze kluby, czyli Bełchatów (6 punktów) i Łęczna (4 punkty). Za wcześnie na spekulacje, czy wystarczy im entuzjazmu i umiejętności, by znaleźć się przynajmniej w grupie mistrzowskiej, ale już sama obecność w T-ME jest dla tych ośrodków nobilitacją. Po sąsiedzku – w Łodzi i Lublinie – grają przecież znacznie bardziej rozpoznawalne kluby, które o tym poziomie rozgrywkowym mogą tylko pomarzyć.


 

Podczas gdy Górnik Łęczna bije się jak równy z równym z Wisłą Kraków, a tydzień później pokonuje na wyjeździe eksportowy Ruch Chorzów, Motor przygotowuje się do rywalizacji w trzeciej lidze, a władze Lublina do inauguracji nowego stadionu, jednego z ładniejszych w Polsce. Piłkarze Izolatora Boguchwała i Wólczanki Wólka Pełkińska grę na nim będą pewnie wspominać latami. Wcześniej – 9 października – murawę w Lublinie przetestują młodzieżowe reprezentacje Polski i Włoch. Co dalej? Oto pojawił się oryginalny pomysł na zagospodarowanie nowego obiektu. Chodzi o to, by Górnik szlagierowe mecze ekstraklasy rozgrywał po sąsiedzku, w mieście oddalonym o pół godziny jazdy samochodem. Kibice Motoru zdążyli już wyrazić swoją dezaprobatę i wygląda na to, że łęcznianie nie opuszczą swojego kameralnego obiektu i pięciotysięcznej publiczności.

Przypomina mi się rok 2007. Mistrzostwo Polski świętowało wtedy Zagłębie Lubin (klub – a jakże – górniczy), a reprezentujący wielkie miasto zespół Jana Żurka pałętał się gdzieś w środku drugoligowej stawki. To wszystko wieńczyła jeszcze krótka afera bilbordowa. Co było potem, doskonale pamiętamy – Śląsk piął się na sam szczyt, w międzyczasie przeniósł się na nowy stadion, a rywal zza miedzy wylądował (drugi raz od zdobycia tytułu) na zapleczu. Poprzednio Górnicy z Łęcznej wytrwali w ekstraklasie cztery sezony (lata 2003-2007). Obiecujący początek tegorocznych rozgrywek daje im nadzieję, że teraz będą w niej co najmniej dwa. Jaka będzie futbolowa historia Lubelszczyzny? Czy nowy stadion stanie się bodźcem do odrodzenia Motoru?

KOMENTARZE
Nie skomentowano jeszcze tego newsa.
DODAJ KOMENTARZ
Czy wiesz, że wszystkie nowo dodane komentarze muszą zostać zaakceptowane przez redakcję.

Nie chcesz czekać? Zarejestruj się na forum kibiców Śląska Wrocław a następnie podczas dodawania komentarza podaj swój login i hasło.

Koniecznie przepisz tekst z obrazka!
Nick*:
Hasło:
Adres e-mail:
Treść komentarza*:
* - pola wymagane