Kto zagra przeciwko Pogoni?

31.08.2019 (07:57) | don | fot. Marcin Folmer | skomentuj (4)
Stało się to, co w końcu musiało się stać. Starcie z Lechią rozpoczęła dokładnie taka jedenastka, jaką podałem dzień przed meczem. Czy w pojedynku z Pogonią będziemy z trenerem Lavicką jednomyślni?

Jakie zestawienie personalne rozpocznie jutrzejszy pojedynek z Pogonią?
Po kontuzji do składu wróci Musonda. Z powodu urazu, z wyjściowej jedenastki wypadnie niestety Przemysław Płacheta. To powoduje, że rolę regulaminowego młodzieżowca wypełni Mateusz Hołownia.

Bramkarz: Matus Putnocky. Przy golu Sławomira Peszki nie miał nic do powiedzenia. Tradycyjnie, kilkukrotnie ratował zespół przed stratą bramki. Pewny punkt drużyny, bez którego trudno wyobrazić sobie skład Śląska.

Prawa obrona: Łukasz Broź. W meczu w Gdańsku nie otrzymał odpowiedniej pomocy od swojego skrzydłowego. To jego stroną sunęły ataki gospodarzy. Nie popełnił żadnego rażącego indywidualnego błędu. Pewniak do gry na prawej obronie. Nie łapie głupich kartek.

Środek obrony: Israel Puerto. Gdyby nie głupie zagranie, po którym padł gol wyrównujący, występ Hiszpana byłby znakomity. Pewny w obronie, wygrywał niemal wszystkie pojedynki w powietrzu w polu karny, a także bliżej środkowej linii. Miejmy nadzieje, że wyciągnie wnioski i daruje sobie nieodpowiedzialne podania.

Środek obrony: Wojciech Golla. Jego współpraca z Puerto może się podobać. Wzajemna asekuracja i pewność w interwencjach. W starciu z Pogonią może być odcinany od wyprowadzania piłki.

Lewa obrona: Mateusz Hołownia. Problemy zdrowotne Przemysława Płachety sprawiły, że do składu wskoczyć musi obrońca wypożyczony z Legii. Pierwsze minuty zagrał w Gdańsku, kiedy wszedł na lewe skrzydło. W starciu z Portowcami wystąpi od pierwszej minuty, na swojej nominalnej pozycji, gdzie przyda się jego szybkość i zwinność. To po tej stronie najczęściej pojawia się Kozulj.

Defensywni pomocnicy: Jakub Łabojko i Krzysztof Mączyński. Pojedynek z Pogonią rozstrzygnie się w środku pola. Kluczowa będzie rola defensywnych pomocników. Ten zespół, który opanuje drugą linię – wygra. Podział obowiązków może być tylko jeden. Wydolność Jakuba Łabojki predysponuje go do biegania i walki na całej długości i szerokości boiska. Kapitan Śląska to doświadczenie i opanowanie. Niezbędne w momencie, kiedy to WKS będzie w posiadaniu piłki.

Prawe skrzydło: Lubambo Musonda. Pogoń to dobrze zbilansowana drużyna. W arsenale akcji ofensywnych nie brakuje ataków skrzydłami. Współpraca Musondy z Broziem jest co najmniej poprawna. Skrzydłowemu brakuje co prawda liczb w ofensywie, ale na ten pojedynek zespół Lavicki musi zabezpieczyć boczne strefy boiska.

Ofensywny pomocnik: Robert Pich. Przyzwyczaił się już chyba do gry na „10”. Dużym atutem Picha jest jego waleczność w środkowym sektorze boiska. Nie stroni od gry defensywnej, często wracając do pomocy na własnej połowie. W pojedynku z Portowcami ta pomoc będzie nieoceniona.

Lewe skrzydło: Mateusz Cholewiak. Z piłkarskiego nieba do piekła. Z Cracovią odmienił losy drużyny, zdobył gola na wagę zwycięstwa i został bohaterem trybun. W Gdańsku kompletnie niewidoczny. Co więcej, nie pomagał, a momentami wręcz przeszkadzał Łukaszowi Broziowi. Dlaczego więc w składzie znajdzie się Cholewiak? W momencie, w którym powstawał ten tekst do naszej redakcji doszły informacje o kontuzji Przemysława Płachety. Nawet jeśli uraz okaże się niegroźny, myślę, że nie warto ryzykować.

Napastnik: Erik Exposito. Nie strzela, nie asystuje. Wykonuje jednak dobrą robotę na murawie. Dzięki wyszkoleniu technicznemu potrafi utrzymać piłkę i pozwolić ofensywnym zawodnikom podejść wyżej. Potrafi równie zagrać z pierwszej piłki i rozpocząć kontrę. To samo napisałem w poprzednim tygodniu. Wciąż jednak, moim zdaniem napastnik z Hiszpanii dobrze wywiązuje się z powierzonych mu zadań.

Taktyka na Pogoń?
To będą trenerskie szachy. Vitezslav Lavicka i Kosta Runjaić to trenerska czołówka ligi. Ten, który zaskoczy rywala – wygra ten mecz. Plan Śląska? Idealnie byłoby powtórzyć spotkanie z Lechem. Zaskoczyć Pogoń intensywnym pressingiem na połowie przeciwnika. Kluczową rolę powinien odebrać Erik Exposito. To od niego powinien rozpoczynać się pressing. To on powinien utrzymywać piłkę na połowie przeciwnika.