Rezerwy w II lidze! BRAWO!

14.05.2020 (18:12) | Krzysztof Banasik | fot.: Rafał Sawicki

Zarząd Śląskiego Zwiazku Piłki Nożnej podjął uchwałę, której spodziewaliśmy już dawno – rozgrywki III ligi w grupie 3 zostały zakończone, a to oznacza, że awans do II ligi wywalczył drugi zespół Śląska Wrocław. – Bardzo się cieszymy, to dla nas i dla klubu ważny krok – powiedział nam trener Piotr Jawny. O decyzji Śląskiego ZPN poinformował na Twitterze członek Komisji Medialnej związku Maciej Grygierczyk. 

Wrocławianie zaledwie rok temu awansowali z IV ligi, gdzie mierzyli się – z całym szacunkiem dla nich – z takimi zespołami jak Orzeł Prusice czy Sokół Wielka Lipa. Po awansie szczebel wyżej kontynuowali dobrą passę i po 18 kolejkach zajmują pozycję lidera z bilansem 11 zwycięstw, 4 remisów i tylko 3 porażek. Na wiosnę na boisko wybiegli tylko raz i kwestią czasu było podjęcie decyzji o zakończeniu sezonu i uznaniu tabeli za ostateczną.

Co ważne, od kilku lat drużyna, której przewodzą trenerzy Piotr Jawny i Marcin Dymkowski, gra ze sobą w bardzo podobnym składzie – od wspomnianej IV ligi teraz do II. – Rzadko kiedy zawodnik może tak łagodnie, stopniowo przechodzić poszczególne etapy – CLJ, IV liga, III, teraz II. Dzięki temu widać, jak się rozwijają i to jest dla nich motywujące. Cieszymy się bardzo, głównie ze względu na naszych młodych zawodników – mówi Jawny.

WKS jako beniaminek III ligi 3 grupy od początku prezentował się znakomicie i był w czubie tabeli. Taka sytuacja szybko skłoniła dziennikarzy i kibiców do refleksji, czy klub będzie chciał awansować szczebel wyżej. Granie w II lidze będzie się wiązało z większymi kosztami utrzymania drużyny – i nie chodzi tu tylko o kontrakty, ale całe zaplecze, z kosztami wyjazdów i noclegami włącznie. – My w klubie już po rundzie jesiennej „zapaliliśmy się”, w tym zarząd, na ten awans i byśmy na wiosnę mocno o niego walczyli z Polonią Bytom i Ruchem Chorzów. Nie ma żadnego zawahania, co z tym awansem zrobić. Nie trzeba będzie młodych zawodników gdzieś wypożyczać, tylko będą mogli grać u nas w II lidze. Trenerzy pierwszego zespołu też bardzo się cieszą z tego awansu – co prawda III liga to już był przeskok, ale II liga jest już w pełni profesjonalna i jak ktoś się w dobrze pokaże, może liczyć też na szansę w Ekstraklasie – uważa Jawny, którego zdaniem z obecnego zespołu pozostanie większość zawodników. – Ostateczną decyzję podejmą oczywiście dyrektor sportowy i dyrektor Akademii, ale jest z nami fajna grupa piłkarzy, która powinna sobie w II lidze poradzić  – podkreśla.

Przed rokiem ta sama drużyna fetowała swój awans do III ligi przy Oporowskiej po barażu z AKS-em Strzegom – były szampany, śpiewy, taniec radości. Tym razem wspólnej zabawy nie będzie. – Może to i dobrze, ciszej jedziesz, dalej zajedziesz. Może pod koniec czerwca się spotkamy i przynajmniej jakieś wspólne zdjęcie sobie zrobimy, bo się zreflektowałem, że nie mam żadnego takiego grupowego z tego sezonu – śmieje się trener Jawny, dla którego to też przeskok i szansa na rozwój. – Będą mnie musieli przyjąć na kurs UEFA Pro – dodaje.

Po awansie do II ligi wśród przeciwników Śląska mogą być takie kluby jak GKS Katowice, Resovia, Olimpia Elbląg czy Elana Toruń, chociaż rozgrywki jeszcze nie zostały zakończone i ostateczny skład zespołów jest nieznany.

Panowie, gratulacje awansu!

KOMUNIKAT NR 11 PREZESA ŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ:

Szanowni Państwo, Zarząd Śl. ZPN na dzisiejszym posiedzeniu, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zawodników, trenerów i sędziów, podjął uchwałę w sprawie zakończenia wszystkich rozgrywek piłkarskich w sezonie 2019/2020 prowadzonych przez Śl. ZPN. Sezon 2019/2020 został zakończony z awansami bez spadków. Po posiedzeniu Komisji ds. Rozgrywek Śl. ZPN, które odbędzie się jutro – przedstawimy Państwu zweryfikowane tabele i grupy rozgrywkowe.

Temat zakończenia rozgrywek budzi szereg kontrowersji, dlatego jeszcze raz podkreślam, decyzja Zarządu Śl. ZPN została poparta konsultacjami z klubami, które jednoznacznie opowiedziały się za takim rozwiązaniem. Od 18 maja br. Rząd RP zezwolił na prowadzenie zajęć treningowych w większych grupach, lecz w dalszym ciągu, obowiązują obostrzenia, które uniemożliwiają prowadzenie rozgrywek oraz meczów sparingowych. Bezpieczeństwo i zdrowie zawodników są dla nas priorytetem. Proszę, dbajcie o siebie i innych i z optymizmem przygotowujmy się do rozpoczęcia nowego sezonu, który po wysłuchaniu Waszego głosu, chcemy rozpocząć jak najszybciej.

Warunek konieczny – zniesienie zakazu rozgrywania meczów piłkarskich w niższych ligach.

#Razem damy radę

Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej

Henryk Kula

ZOBACZ też: O której zagramy w Płocku i kiedy z ŁKS-em?