Vademecum Kibica: Stal Mielec

20.08.2020 (15:00) | Karol Bugajski

Przed rozpoczęciem rozgrywek przedstawiamy rywali Śląska Wrocław. Klub-legenda wraca na salony, jednak radość z awansu została mocno przytłumiona. Stal w ostatnich tygodniach straciła trenera i kluczowych piłkarzy, przez co walka o spokojne utrzymanie wydaje się szczytem możliwości.

Stal Mielec jako najwyżej sklasyfikowana drużyna wcześniejszych rozgrywek bez awansu, od początku była głównym kandydatem do czołowych lokat w nowym sezonie. Artur Skowronek w ciągu roku stworzył zespół, dla którego promocja do wyższej klasy miała być tylko kwestią czasu.

Pierwsze mecze Stali po ubiegłorocznej letniej przerwie potwierdzały, że w zespole drzemie duży potencjał. Już na początku sierpnia zdarzyła się co prawda upokarzająca porażka z Podbeskidziem w Bielsku-Białej 1:4, ale zespół tylko się skonsolidował i wygrał cztery kolejne spotkania. Mielczanie wywiązywali się z roli faworyta, a praca Skowronka zaczęła przyciągać uwagę klubów z wyższej klasy rozgrywkowej. W pewnym momencie aż zbyt dużą i tak w Stali zaczęły się zmiany.

Po nieudanych pierwszych kolejkach w Ekstraklasie za nowymi trenerami rozglądać zaczęły się choćby Wisła Płock, Zagłębie i Korona, a w kontekście każdego z tych klubów wcześniej czy później pojawiało się nazwisko opiekuna Stali. Szkoleniowiec zdążył już nawet pożegnać się z piłkarzami, jednak finalizacji rozmów cały czas nie było. Narastał za to medialny szum wokół Skowronka, co w końcu zaczęło się w końcu odbijać na wynikach jego zespołu w 1.lidze. Po porażkach w połowie września ze Stomilem i GKS Tychy, klamka zapadła.

Skowronek stracił pracę, a nowym szkoleniowcem Stali został Dariusz Marzec, który kiedyś rozegrał grubo ponad 100 meczów w Ekstraklasie dla Wisły Kraków, ale jego największym trenerskim osiągnięciem było prowadzenie trzecioligowego KKS Kalisz. Niedoświadczony trener szybko odnalazł się jednak w nowej rzeczywistości. Jego drużynie jesienią zdarzyły się zaskakujące porażki z najsłabszymi wówczas zespołami ligi Odrą i Chrobrym, które wzbudziły również pozaboiskowe kontrowersje, ale lepszych momentów było zdecydowanie więcej.

Dwukrotny mistrz Polski torował sobie drogę do awansu gładko pokonując Podbeskidzie czy Wartę, awansował też do ćwierćfinału Pucharu Polski eliminując choćby Pogoń. Mielczanie zimową przerwę spędzili jako wicelider, a inaugurację wiosny mieli chyba najbardziej efektowną spośród wszystkich drużyn szczebla centralnego - rozgromili Olimpię w Grudziądzu aż 5:0. Pierwszy mecz po pandemii zakończył ich pucharową przygodę (1:3 z Lechem), ale styl pomimo porażki pozostawił całkiem dobre wrażenie i wzmagał ekstraklasowe nadzieje.

Mielczanie przegrali tylko dwa z pozostałych dwunastu spotkań, a wygrywając w przedostatniej kolejce 3:0 w Sosnowcu z Zagłębiem zapewnili sobie wyczekiwany awans. Finał sezonu nie był jednak końcem zwrotów akcji w klubie z Podkarpacia. Drużynę opuścili absolutnie kluczowi w walce o awans Bartosz Nowak i Michał Żyro, a Dariusz Marzec przestał pełnić funkcję pierwszego trenera, po tym, jak nie udało się porozumieć w sprawie nowej umowy.

Wyzwanie poukładania cokolwiek chaotycznego obrazu otrzymał były reprezentant Polski Dariusz Skrzypczak, zatrudniony w poprzednim sezonie jako asystent w sztabie Lecha. Stal Mielec na powrót w szeregi elity czekała 24 lata, jednak z dnia na dzień okazało się, że w Ekstraklasie zobaczymy zupełnie inny zespół niż w decydujących meczach na jej zapleczu.

NAJWAŻNIEJSZY TRANSFER...

...PETTERI FORSELL

Nie ma szczęścia do Ekstraklasy, bo spadał z obiema drużynami, w których grał, pomimo odgrywania pierwszoplanowej roli. Pokazał się dwa sezony temu w barwach Miedzi Legnica, w poprzednim wystarczyła mu runda wiosenna w Koronie Kielce, by przypomnieć, że jest piłkarzem nietuzinkowym. Cechuje go spryt i nieszablonowość, ale przede wszystkim niezwykła umiejętność wykonywania rzutów wolnych - im większa odległość dzieli go od bramki, tym większa szansa, że Forsell strzeli gola. W ostatnich latach robił sobie krótkie przerwy od gry w naszym kraju wyjeżdżając do Szwecji i Finlandii, ale to u nas znalazł swoje miejsce na ziemi.

PRZYBYLI RÓWNIEŻ:

Michał Gliwa (B - Raków Częstochowa)

Kamil Kościelny (O - Raków Częstochowa)

Marcin Flis (P - Sandecja Nowy Sącz)

Łukasz Zjawiński (N - Legia II Warszawa)

Paweł Tomczyk (N - Lech Poznań)

NAJWAŻNIEJSZE OSŁABIENIE...

...MICHAŁ ŻYRO

Trafił do Mielca w zaskakującym momencie. Korona Kielce czekała przez pół sezonu, aż Żyro dojdzie do siebie po storpedowanych przez kontuzje wcześniejszych miesiącach, a kiedy rozpoczęła się zimowa przerwa i miał okazję, by wreszcie zawalczyć o pierwszy skład... został wypożyczony. Stal otrzymała piłkarza gotowego do gry, co wykorzystała w stu procentach. Żyro trafił do jednej drużyny z bratem, a premierowego gola strzelił już w debiucie. Łącznie zanotował sześć bramek i cztery asysty w piętnastu meczach, a jego rola w wywalczeniu awansu okazała się kluczowa. W międzyczasie Korona spadła z Ekstraklasy, kontrakt Żyro się skończył, a okazję tym razem upolował Piast.