Aktualności

Vademecum Kibica: Wisła Płock

21.08.2020 (15:00) | Karol Bugajski

fot.: Paweł Lipnicki

Przed rozpoczęciem rozgrywek przedstawiamy rywali Śląska Wrocław. W dawnej stolicy Polski u progu nowego sezonu jak zwykle są kłopoty. Trener tym razem się nie zmienił, ale znaczący wpływ na przygotowania miała pandemia, a i strata lidera zespołu będzie miała konsekwencje. 

Nie ma się co oszukiwać, Wisła Płock jesienią nie dostarczyła nawet małej części odpowiedzi na pytanie, jaką drużyną będzie pod wodzą Radosława Sobolewskiego. Krótko po objęciu sterów przez nowego szkoleniowca Nafciarze wygrali sześć kolejnych ligowych meczów i wdrapali się na 1. miejsce w tabeli Ekstraklasy. Osiągnęli szczyt i natychmiast przestawili wajchę o 180 stopni notując dla odmiany serię sześciu spotkań o punkty bez zwycięstwa, z której wyrwali się dopiero w kolejce kończącej ligowy rok (2:1 z Piastem).

Wisła Płock w jesiennej części sezonu nie była ani tak dobra, jak w momencie pierwszego w historii awansu na fotel lidera, ani tak słaba, jak chwilę później. Zimowała na ostatnim miejscu w grupie mistrzowskiej, które było najlepszym podsumowaniem jej dyspozycji. Ligowa wiosna dosyć szybko pokazała, że myślenie o awansie do ósemki trzeba będzie odłożyć na kolejny sezon. Drużyna z Płocka nie wygrała żadnego z pierwszych pięciu meczów w nowym roku, grała bezbarwnie i na dobre dołączyła do walki o utrzymanie.

Do dziś można się jednak zastanawiać, jak potoczyłyby się jej losy, gdyby nie wypuściła z rąk dwubramkowego prowadzenia na inaugurację z Pogonią (2:3). Przełamanie było cenne, bo przypadło na wygrany 2:1 mecz w Gdyni, jednak czas był niefortunny, ponieważ kilka dni później pandemia wymusiła przerwanie sezonu. A po ponownym wznowieniu rozgrywek, kłopoty zespołu Sobolewskiego nie opuszczały.

Wisła Płock nie miała pomysłu, traciła bramki w łatwy sposób, dała się rozstrzelać nawet Koronie na własnym stadionie (1:4), a po dwóch kolejkach rundy finałowej to ona się ostatnią nadzieją na ratunek przed spadkiem dla kielczan i Arki. Nafciarze niespodziewanie wtedy jednak pokazali charakter. Wygrali cztery kolejne spotkania, tracąc w tym czasie tylko jednego gola i przypomnieli kibicom o imponującej serii z września i października. O włos od punktów i triumfu w całej grupie spadkowej byli w ostatniej kolejce w Bełchatowie, Raków rzutem na taśmę odebrał im jednak jakąkolwiek zdobycz (1:2). Na finiszu do głosu w zespole Sobolewskiego doszli młodzieżowcy. Piękna bramka Huberta Adamczyka przypieczętowała utrzymanie w meczu z Górnikiem (1:0), a Dawid Kocyła jeszcze przed 18. urodzinami strzelił już trzy gole w Ekstraklasie (na razie wszystkie przeciwko Koronie).

Przed nowym sezonem Wisła Płock tradycyjnie nie uniknęła jednak poważnych problemów. Przez trzy ostatnie lata w ostatniej chwili traciła trenera (Marcin Kaczmarek i Jerzy Brzęczek niespodziewanie odchodzili tuż przed rozpoczęciem grania, rok temu Leszek Ojrzyński zrezygnował po dwóch kolejkach), tym razem zaatakował ją koronawirus. To w ekipie Nafciarzy potwierdzono pierwszy przypadek wśród piłkarzy Ekstraklasy, a przekazana na początku sierpnia informacja uniemożliwiła wyjazd na zgrupowanie do Grodziska Wielkopolskiego oraz jakiekolwiek przygotowania zgodne z planem trenera Sobolewskiego.

Przeciwnością losu spodziewaną, ale równie istotną jest z kolei nieprzedłużenie kontraktu przez Dominika Furmana. W poprzednich sezonach, mimo niecodziennych przeciwności losu, Wisła Płock potrafiła wychodzić na prostą. O szturmie na czołowe lokaty nikt oczywiście nie myśli, ale wiele meczów poprzedniego sezonu zasygnalizowało, że w ekipie z Mazowsza drzemie cały czas niewykorzystywany potencjał.

 

NAJWAŻNIEJSZY TRANSFER...

...PATRYK TUSZYŃSKI

Szuka odbudowy po nieudanym roku w barwach Piasta. Tuszyński dołączył do gliwiczan już po rozpoczęciu sezonu, jednak w 31 ligowych meczach zdobył tylko jedną bramkę i nie miał większych szans, by wygrać rywalizację z Piotrem Parzyszkiem. To, że stać go na lepszą efektywność udowadniał już wcześniej, gdy jako piłkarz Jagiellonii czy Zagłębia w jednym sezonie potrafił strzelić nawet dwucyfrową liczbę goli. Może okazać się brakującym elementem w układance trenera Sobolewskiego, bo w poprzednich rozgrywkach tylko w zdegradowanych ŁKS i Koronie najskuteczniejszy piłkarz miał mniej trafień niż w Wiśle Płock.

PRZYBYLI RÓWNIEŻ:

Bartłomiej Gradecki (B - Znicz Pruszków)

Jakub Wrąbel (B - PGE Stal Mielec)

Damian Zbozień (O - Arka Gdynia)

Fryderyk Gerbowski (P - Escola Varsovia Warszawa)

Kacper Kondracki (P - GKS Bełchatów)

Dusan Lagator (P - PFK Soczi)

Filip Lesniak (P - Silkeborg IF)

Wojciech Szumilas (P - GKS Tychy)

Paweł Żuk (P - Wisła Płock)

Titas Milasius (P - Świt Nowy Dwór Mazowiecki)

Adrian Szczutowski (N - Stal Stalowa Wola)

Mateusz Lewandowski (N - Dynamo Berlin)

NAJWAŻNIEJSZE OSŁABIENIE...

...DOMINIK FURMAN

Transferowa saga związana z byłym piłkarzem Legii trwała przez kilka miesięcy, ale ostatecznie zakończyła się rozczarowaniem dla kibiców Nafciarzy. Dominik Furman dołączył do Wisły tuż po awansie w 2016 roku i od razu stał się liderem pełną gębą. Miał kluczowy wpływ na grę zespołu, wykonywał stałe fragmenty, a w końcu został kapitanem oraz wrócił do reprezentacji Polski. Wzbudzał też niemałe pozaboiskowe emocje. Liczby świadczą, że poprzedni sezon był jego najlepszym w Ekstraklasie - zanotował siedem goli i sześć asyst. Gdyby nie Furman, Wisła Płock nie przetrwałaby czterech lat w elicie, aż trudno trudno wyobrazić sobie ten zespół bez niego.

ODESZLI RÓWNIEŻ:

Thomas Dahne (B - Holstein Kiel)

Jarosław Fojut (O - bez klubu)

Michał Marcjanik (O - Arka Gdynia)

Cezary Stefańczyk (O - RKS Radomsko)

Mikołaj Kwietniewski (P - Legia II Warszawa)

Suad Sahiti (P - bez klubu)

Grzegorz Kuświk (N - bez klubu)

 

TRENER: RADOSŁAW SOBOLEWSKI

STADION IM. KAZIMIERZA GÓRSKIEGO,

POJEMNOŚĆ: 12 800 (TRWA PRZEBUDOWA)

TOP 5 MECZÓW SEZON 2019/2020:

1. Wisła P. - Jagiellonia 3:1, 27.10.2019, 12:30

2. Wisła P. - Arka 4:1, 04.10.2019, 18:00

3. Wisła P. - Legia 1:0, 18.09.2019, 18:00

4. Arka - Wisła P. 1:2, 07.03.2020, 15:00

5. Wisła P. - Korona 3:1, 14.07.2020, 20:30

POCZĄTEK LIGOWEGO SEZONU:

1.kolejka: Wisła P. - PGE Stal 23.08, 12:30

2.kolejka: Lech - Wisła P. 30.08, 17:30

3.kolejka: Wisła P. - Legia 11.09, 20:30

ZOBACZ też: Vademecum Kibica: Pogoń Szczecin