Data: 28-03-2003, autor: Jacko
W Śląsku grał krótko i raczej u schyłku swojej kariery. Jest to jednak bardzo ciekawa postać. Tuż po II Wojnie Światowej należał do najlepszych napastników w Polsce. Niestety, najlepsze lata w jego karierze przypadły na czas wojny. Dodatkowo reprezentował Polskę w dwóch różnych dyscyplinach!!! Jako piłkarz zasłynął grając w warszawskiej Polonii. Należy do najlepszych zawodników w historii tego klubu. Był szybki, błyskotliwy, pomysłowy, bardzo dobrze dryblował, potrafił groźnie strzelić. Był zawodnikiem bardzo wszechstronnym. Jako młody chłopak uprawiał w warszawskiej Skrze koszykówkę siatkówkę, lekkoatletykę, a także boks. W piłkę zaczynał grać w Skrze, skąd trafił do Ursusa. W 1937 roku grywał w robotniczej reprezentacji Polski. W wieku juniora trafił też do hokejowej drużyny stołecznej Polonii. Na hokejowej tafli szło mu szczególnie dobrze. Trafił nawet do kadry przygotowującej sę do Zimowej Olimpiady w 1940 roku. Niestety te plany pokrzyżowała wojna. Brał wtedy udział w konspiracyjnych mistrzostwach Warszawy w barwach Polonii, Varsovii i Woli. Wystąpił także w słynnym meczu Kraków - Warszawa i strzelił jedną z bramek. Po Powstaniu Warszawskim został wywieziony do Niemiec, skąd uciekł do Czechosłowacji. Po wojnie był jednym z twórców hokejowej drużyny Legii oraz grał w piłkarskiej Polonii. W 1946 r zdobył z "Czarnymi Koszulami" pierwsze powojenne Mistrzostwo Polski, strzelając 2 gole w meczu decydującym o tytule. Prasa pisała, że Świcarz zdobył dla Polonii tytuł i było w tym sporo racji. 11.06.1947 zadebiutował w reprezentacji w meczu z Norwegią. Sport uprawiał okrągły rok - zimą grał w hokeja.
W 1950r. do Polonii trafił Marian Łącz, czołowy snajper ekstraklasy i reprezentant Polski a w późniejszym okresie słynny aktor. Świcarz odszedł do Legii, rok później grał w Śląsku w jego pierwszym sezonie na poziomie II ligi. Po spadku Wrocławian wrócił do Warszawy i grał w Lotniku. W tymże 1952 zajął z hokejową reprezentacją Polski VI miejsce na Zimowej Olimpiadzie w Oslo. Wkrótce zakończył karierę piłkarską ale nadal grał w hokeja, zdobywając wicemistrzostwo Polski. Następnie został w trenerem hokeja (III miejsce na Spartakiadzie Wojsk Lotniczych) i piłki nożnej (m.in. Lotnik Warszawa, Znicz Pruszków, Marymont Warszawa, organizował i prowadził centralne obozy juniorów)
Tadeusz Świcarz 5 razy wystąpił w piłkarskiej reprezentacji Polski i dużo więcej w hokejowej. Strzelił 19 goli w ekstraklasie i 6 w II lidze (1 dla Śląska).