Aktualności

W Ekstraklasie kasa bez zmian

12.08.2020 (06:00) | Daniel Żuliński

fot.: Ekstraklasa

Kluby Ekstraklasy do spółki z PZPN zatwierdziły zasady podziału zysków oraz wysokość budżetu, którym akcjonariusze będą dysponować w sezonie 2020/2021. 

Kwota, którą Ekstraklasa S.A rozdysponuje pomiędzy wszystkie 16 klubów, nie ulegnie zmianie w stosunku do poprzedniego sezonu. Do rozdania pozostanie 225 mln złotych

Utrzymanie tej kwoty można uznać za spory sukces, biorąc pod uwagę problemy związane z przerwaniem rozgrywek i dokończeniem ich, w początkowej fazie, bez udziału kibiców. 

Mimo bardzo trudnej sytuacji w związku z pandemią, zrealizowaliśmy na rzecz klubów wszystkie zaplanowane wypłaty za sezon 2019/20 o łącznej wartości 225 mln zł i planujemy tego dokonać także w nachodzącym sezonie. Kluby odbyły na walnym dyskusję na temat kompetencji organów Spółki w sprawie zasad podziału tych środków. Następnie każdy zdecydował w tej sprawie zgodnie ze swoją oceną i ostatecznie akcjonariusze pozostawili radzie nadzorczej decyzję o modelu podziału środków. Decyzją rady model podziału w najbliższym sezonie będzie taki sam jak w poprzednim. Jednocześnie akcjonariusze i rada dali zarządowi Ekstraklasy „zielone światło” w sprawie porozumienia regulującego temat praw mediowych, co ma zabezpieczyć przyszłe wpływy dla klubów – mówi Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy S.A.

Bez zmian pozostaje też model podziału procentowego tych środków. pomiędzy kluby Ekstraklasy.

Każdy z klubów otrzyma dodatkowo po 100 tys. zł., które mają pokryć koszta związane z badaniami na obecność koronawirusa, o czym również wspomina prezes spółki Ekstraklasa S.A.

Pandemia i konieczność działania według nowych zasad sprawiły, że kluby mają większe wydatki – m.in. muszą stosować specjalny reżim sanitarny, ale też prowadzić testy na obecność koronawirusa, by zapewnić bezpieczeństwo podczas treningów i rozgrywek. W minionym sezonie zostały one sfinansowane przez PZPN, w tym zaproponowaliśmy klubom, że dołożymy z naszego budżetu środki na dofinansowanie tych kosztów. Wszystkim nam zależy, aby rozgrywki PKO PB Ekstraklasy odbyły się w zaplanowany sposób i przy zachowaniu bezpieczeństwa zaangażowanych osób – komentuje prezes Ekstraklasy.

źródło: ekstraklasa.org

ZOBACZ też: Znamy termin domowego meczu z Lechem