Aktualności

Co słychać u zgód?

13.08.2020 (10:00) | Adrian Dana / Marek Czachorowski

fot.: Marcin Polański

Niedawno kończyliśmy jeden sezon, a już trzeba rozpoczynać następny. W takim razie co słychać u naszych zgód? 

Lechia Gdańsk

Lechia Gdańsk nie planuje kolejnej transferowej rewolucji. Większości wzmocnień finalista Pucharu Polski dokonał zimą.

Fani gdańszczan wyczekują głośnych nazwisk, tak jakby zapomnieli, że zimą do Lechii trafiło wielu zawodników. I co ważne – jakościowych. Żaden z zimowych nabytków nie zawiódł na tyle, aby można było mówić o pomyłce.

– Pracujemy nad tym, żeby w klubie zostali Jose Gomes i Kenny Saief. Czekamy obecnie na odpowiedź Anderlechtu i Benfiki – dodaje trener Piotr Stokowiec.

Dodatkowe wzmocnienia mają być uzależnione od ewentualnych odejść z klubu. Najbardziej możliwe są straty Karola Fili i Tomasza Makowskiego, którym interesuje się angielskie Barnsley, 21. zespół minionego sezonu Championship i ostatni, który uniknął spadku.

Miedź Legnica

Bramkarz Pogoni Szczecin - Jędrzej Grobelny - został wypożyczony do Miedzi Legnica. Zawodnik będzie grał w Legnicy przez najbliższy rok.

Urodzony w 2001 roku piłkarz jest wychowankiem Warty Poznań. Pogoń reprezentuje od 2017 roku. Zagrał do tej pory w 27 spotkaniach drużyny rezerw, a od pewnego czasu regularnie trenował z pierwszym zespołem. Nie był jednak w kadrze drużyny Kosty Runjaica, która rozpoczęła przygotowania do sezonu 2020/2021. Grobelny jest także juniorskim reprezentantem Polski.

Motor Lublin

Znamy już dokładną datę inauguracji sezonu 2020/21 piłkarzy Motoru Lublin w II lidze. Żółto-biało-niebiescy rozpoczną nowe rozgrywki w sobotę, 29 sierpnia na Arenie Lublin. Pierwszy gwizdek meczu ze Zniczem Pruszków zaplanowano o godzinie 19.50, w nawiązaniu do daty założenia klubu, który świętuje 70-lecie.

Opawa

Slezský FC Opava jest już w pełni przygotowań do nowego sezonu. Pierwszy mecz z Trzyńcem zakończył się remisem 1:1. Dziś (12.8.20 17:00) graczy z Opawy czeka kolejne wyzwanie. Na zgrupowaniu w Austrii zmierzą się z Rapidem Wiedeń. Równie gorąco jest w kuluarach – przeciwko klubowi toczy się postępowanie dyscyplinarne, a dyrektor generalny Alois Grussmann odchodzi do największego rywala, Banika Ostrawa.

Skrócony okres przygotowawczy nie daje wiele możliwości na rozegranie spotkań sparingowych, dlatego Opawa postawiła na treningi na swoim stadionie oraz zgrupowanie w pobliskiej Austrii. 8 sierpnia zamiast odwołanego spotkania z Piastem Gliwice odbył się mecz z Trzyńcem zakończony wynikiem 1:1. W Austrii rywalami Opawy będą Rapid Wiedeń i Sturm Graz (15.8.20 16:00).

Zmian w składzie drużyny z Městských sadů będzie sporo. Na pewno przygody z drużyną nie będą kontynuować Jursa, Zapalač, Hošek oraz doświadczony napastnik Železník. „Zdecydowaliśmy, że nie ma sensu żeby wchodził na kilka minut. Chętniej będziemy wprowadzać młodszych graczy. Po „Żelazie” spodziewaliśmy się goli, a te nie padały. W tym momencie szuka dla siebie klubu,” powiedział trener Kováč, a warto podkreślić, że to właśnie skuteczność w ataku była największym problemem opawskiej drużyny. Dośc powiedzieć, że w 30 meczach zeszłego sezonu zdobyli tylko 16 bramek.

Odczarować opawską ofensywę ma pozyskany z Dukli Praga pomocnik Lukáš Holík, w minionym sezonie najlepszy gracz swojego zespołu, który zdobył 11 goli. Trener Opawy widzi go jako kreatywnego gracza, którego może wykorzystać w systemie 4-3-3 lub 3-5-2 jako drugiego napastnika. Co z tego będzie, zobaczymy.

Nie z Opawą, ale ze Spartą Praga trenuje środkowy Filip Souček, który od kilku miesięcy jest już graczem drużyny z czeskiej stolicy, pozostaje jednak w śląskim klubie na wypożyczeniu. Jeżeli dojdzie do tego również w tym roku, będzie to niewątpliwie duże wzmocnienie. Filip rozwija się z każdym meczem, tempo jego rozwoju w minionym sezonie można porównać do sytuacji Przemka Płachety. Jeżeli chodzi o umiejętności, Czech dysponuje taką szybkością jak Przemek, ale prezentuje zdecydowanie lepszą technikę i kreatywność przy podejmowaniu decyzji. Jest niezastąpiony jako rozgrywający przy rzutach wolnych, rożnych czy prostopadłych podaniach za linię obrony.

Nowymi twarzami Opawy, którzy mogą nas zainteresować są Bartosz Pikul (22 lata – ostatni sezon Odra Wodzisław) i testowany obecnie Nataniel Wybraniec (20 lat – ostatni sezon Piast Żerniki).

Jeszcze niedawno sporo działo się „przy zielonym stoliku”, gdzie komisja dyscyplinarna rozpatrywała, czy do zakażenia gracza Opawy koronawirusem nie doszło wskutek zaniedbań ze strony klubu (przyp. – ze względu na to zakończono sezon bez spadkowiczów). Mówiło się o możliwej karze finansowej lub ujemnych punktach w przypadku udowodnienia uchybień sanitarnych, ale nie oszukujmy się, cała ta sytuacja zakrawa na komedię. Zwłaszcza, gdy kolejne drużyny są poddawane kwarantannie z tych samych powodów (np. Slavia Praga).

Pierwszy mecz, zgodnie z planem, 21.8.20 w Pilznie, pierwszy domowy 29.8.20 o 17:00 z Karwiną. Trzymamy kciuki.

źródło: przegladsportowy.pl; meczyki.pl; kurierlubelski.pl

ZOBACZ też: Co słychać u rywala?