Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

25.02.2024 (14:15) | Franciszek Wiatr
uploads/images/2024/2/ołnierze Wyklęci_65db350b1165c.jpg

fot.: Wielki Śląsk

Już niedługo 1 marca – tego dnia przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku jest to piątek. Stowarzyszenie Kibiców Wielki Śląsk zaprasza z tej okazji przede wszystkim na dwa wydarzenia – marsz oraz bieg pamięci. Poniżej prezentujemy opis wszystkich inicjatyw związanych z upamiętnieniem pamięci Żołnierzy Wyklętych w tym roku, przedstawiony przez Stowarzyszenie Kibiców. 

Poniżej prezentujemy treść posta Stowarzyszenie Kibiców Wielki Śląsk na temat tego, jak będzie organizowany Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz wydarzeń z nim powiązanych:

MARSZ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

  • Data: 1 marca, godzina 19
  • Miejsce: Rynek we Wrocławiu.

"W piątek wieczorem zapraszamy wszystkich polskich patriotów na wrocławski Rynek. Wspólnie ze środowiskami narodowymi wyruszymy w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pochód miał się kończyć przy nowym pomniku Żołnierzy Niezłomnych. Jednak kolejny raz jego otwarcie zostało przełożone! Zamierzamy do końca przypilnować tego tematu!

BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

  • Data: 2 marca, godzina 10
  • Miejsce: Tarczyński Arena

Niestety we Wrocławiu odwołano jedną z cyklicznych imprez w której zawsze wystawialiśmy drużynę kibiców Śląska. Chodzi o bieg „Tropem Wilczym”. Mimo wszystko postanowiliśmy kontynuować tą piękną tradycje upamiętniającą na sportowo żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.

Decyzja o odwołaniu wrocławskiej edycji biegu „Tropem Wilczym” nas zaskoczyła. Tak samo jak publiczne kwestionowanie faktów historycznych przez niektórych przedstawicieli nowej koalicji rządowej. To nas tylko jeszcze bardziej zdeterminowało to tego, by nie odpuszczać tematu wrocławskiego biegu pamięci.

Dlatego mimo braku czasu na profesjonalną organizację biegu z pamiątkowymi medalami, mierzeniem czasu i pakietami startowymi postanowiliśmy kibicowskim składem na Tarczyński Arenie pobiec w biegu pamięci dla Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy na niego nie tylko kibiców, ale każdego kto chce na sportowo oddać hołd polskim bohaterom.

Bieg startuje 2 marca, w sobotę o godzinie 10.00. Ze startu wspólnego do wyboru będą dwa dystanse. Pierwszy symboliczny na 1963 m i drugi na 5000 m. Wejście na esplanadę wrocławskiego stadionu będzie otwarte od ulicy Królewieckiej. Tam będzie stał nasz kibicowski namiot w którym będzie można dostać okazjonalną koszulkę.

W związku na symbolikę wydarzenia czas nie będzie mierzony. Można to zrobić indywidualnie. Trasa biegu będzie wytyczona na esplanadzie stadionu. Jedno jego okrążenie ma 800 m. Dla osób, które nie mają sprzętu odliczającego dystans przygotujemy informację, gdzie jest koniec trasy. Zapraszamy wszystkich sportowych patriotów!

GRAFFITI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Trwają prace projektowe i szukanie ściany na duży mural poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Stowarzyszanie Kibiców Wielki Śląsk kompletuje wszystkie zgody i chce by w przeciągu kilku miesięcy powstał we Wrocławiu duży graf poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Plany są naprawdę ambitne.

INNE WYDARZENIA WE WROCŁAWIU Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH:

29 lutego 2024 roku

  • godz. 10.00 - Wrocław/ porządkowanie kwatery na Cmentarzu Osobowickim wraz z młodzieżą szkolną (organizator Stowarzyszenie Odra-Niemen)
  • godz. 18.00 - Wrocław/ zapalanie zniczy na Cmentarzu Osobowickim wraz z harcerzami (organizator Stowarzyszenie Odra-Niemen)

1 marca 2024 roku

  • godz. 10.00 - Wrocław/ uroczystości oficjalne na Cmentarzu Osobowickim (organizatorzy IPN i dowództwo Garnizonu)
  • godz. 12.00 - Wrocław/ spotkanie z rodzinami Żołnierzy Wyklętych w siedzibie Odra-Niemen (organizator Stowarzyszenie Odra-Niemen)
  • godz. 18.00 - Wrocław/ Bazylika Garnizonowa – Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych (wrocławskie środowiska patriotyczne)

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach.

Cześć i chwała Bohaterom!

Armio Wyklęta Śląsk Wrocław o Was pamięta!"

ZOBACZ też: FOTO: Lech - Śląsk

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.