Z nazwy podobni do cukierniczki (SYLWETKA RYWALA)

28.06.2022 (18:00) | Konrad Omieljaniuk
uploads/images/2022/6/cukaricki_62ba334960931.jpg

fot.: fkcukaricki.com

FK Cukaricki, trzecia drużyna minionego sezonu ligi serbskiej, będzie pierwszym sparingowym rywalem Śląska na obozie w Słowenii. Poniżej przedstawiamy sylwetkę tego rywala. 

„Klub wywodzi się z Cukaricy, należącej do aglomeracji Belgradu i leżącej na prawej części Sawy pośród cukrowni i doków” – podaje Wikipedia i choć w Cukaricy w 1900 roku faktycznie powstała pierwsza w Serbii cukrownia, to sama nazwa rejonu nie od cukru się wywodzi. Za wszystkim stoi Stojko Cukar, który w 1850 roku założył karczmę na wzgórzu w pobliżu ujścia rzeki Topčiderska do Sawy. Z czasem wokół jego przybytku rozbudowała się osada na 800 mieszkańców, którą nazwano Cukarica. Dziś jest to prężna, industrialna dzielnica Belgradu, której wizytówką jest założony w 1926 klub piłkarski FK Cukaricki.

MŁODZIEŻ POŚRÓD GŁOŚNYCH SĄSIADÓW

Serbski futbol to odwieczna wojna między Partizanem a Crveną zvezdą Belgrad. Jak to się stało, że w stolicy podzielonej między dwóch potentatów, wyrosła również trzecia siła serbskiego futbolu? Klub z dzielnicy Cukarica coraz śmielej można tak nazywać, sezon 21/22 był dla nich drugim z rzędu zakończonym na trzecim miejscu w tabeli. Punktem zwrotnym w najnowszej historii FK Cukaricki było wykupienie klubu w 2011 roku przez lokalną firmę ADOC zarządzaną przez Dragana Obradovicia. Drużyna znajdowała się wtedy na zakręcie, grając w drugiej lidze ledwie uchroniła się przed spadkiem do trzeciej.

Nowy właściciel musiał wziąć na siebie sporą część zadłużenia, ale od początku miał na drużynę pomysł i zaczął również mądrze inwestować. Pomysł był z pozoru prosty i oklepany – stworzyć dobre warunki do treningu i postawić na młodzież. W polskich realiach taka zacna koncepcja zazwyczaj kończy się na mówieniu. Obradovic poza opowiadaniem, potrafił również to zrealizować. Jeśli wierzyć portalowi Transfermarkt, tylko w ostatnim dziesięcioleciu FK Cukaricki na transferach wychodzących z klubu zarobił ponad 20 milionów euro. Wyniku tego nie podreperował Śląsk, który w 2017 roku z FK Cukaricki za darmo ściągnął Dragoljuba Srnicia. "Za darmo" to była uczciwa cena za tego zawodnika.

MARZENIA O EUROPIE

Mimo wyprzedawania najlepszych piłkarzy, klub jest w stanie utrzymywać się w serbskiej czołówce. Ponadto nadchodzące kwalifikacje do Ligi Konferencji Europy będą szóstym występem FK Cukaricki na arenie międzynarodowej na przestrzeni ostatnich ośmiu sezonów. Za każdym razem odpadali w fazie eliminacji. Rok temu, podobnie jak Śląsk, przygodę w Europie zakończyli na trzeciej rundzie kwalifikacji do Ligi Konferencji. Przeszkodą nie do przejścia okazało się dla serbskiej drużyny szwedzkie Hammarby. W nadchodzącym sezonie, po zajęciu trzeciego miejsca w lidze, znowu powalczą w kwalifikacjach Ligi Konferencji od drugiej rundy. Los skrzyżował ich z Racing FC, czyli zdobywcą Pucharu Luksemburga, co brzmi jak drużyna do ogrania.

WSZYSCY NA SPRZEDAŻ

Na kogo warto zwrócić uwagę? Największe gwiazdy z zeszłego sezonu już odeszły, bo na tym polega model funkcjonowania klubu z Cukaricy. Djordje Jovanovic w 15 meczach jesienią zdobył 11 bramek i już zimą za 1,9 miliona euro został wytransferowany do Maccabi Tel Aviv. Wiosną jego strzeleckie obowiązki przejął 22-letni Marko Rakonjac, sezon zakończył z 11 bramkami na koncie i w nowym sezonie założy koszulkę Lokomotivu Moskwa. FK Cukaricki za swojego wychowanka dostały 2,5 miliona euro. Do klubu wpływają co raz większe pieniądze, a właściciel nie zamierza się zatrzymywać. Na początku czerwca dostał pozwolenie na rozbudowę kameralnego stadionu – Cukarica ma dostać obiekt z dwoma potężnymi trybunami:

Teraz misję wypromowania kolejnych talentów weźmie na siebie trener Dusan Kerkez, który objął zespół przed nadchodzącym sezonem. Nowy trener rozpoczął treningi z drużyną w połowie czerwca, a jego FK Cukaricki w tym czasie zdążył już rozegrać trzy sparingi (0:0 z NK Celje, 1:1 z FK Tuzla City oraz 3:2 z Olimpią Ljublana). Czwarty, przeciwko Śląskowi Wrocław, zostanie rozegrany w środę 29 czerwca o godzinie 17:00. Przeprowadzimy dla Was relację tekstową z tego spotkania.

ZOBACZ też: Śląsk rozpoczął zgrupowanie w Słowenii

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.