Petrov to dopiero początek. Balda zapowiada kolejne ruchy

22.12.2023 (14:30) | Krzysztof Rakowicz
uploads/images/2023/6/DSC_3514_6494838ecabcb.jpg

fot.: Gleb Soboliew

Mimo, że rozpoczęła się zima, to w Śląsku jest gorąco. Dyrektor sportowy David Balda w twitterowym pokoju "Śląskowe Gadanie" obszernie opowiedział słuchaczom o planach WKS-u na najbliższy czas. Nie brakło wątków nowych transferów, Erika Exposito i niewypałów z letniego okienka transferowego. 

Wrocławski klub może zakończyć 2023 rok z przytupem, bowiem ze słów Davida Baldy jasno wynika, że nie zamierzają oni próżnować. Opłatek i prezenty pod choinką to jedno, ale Śląsk to drugie i wiele się może wydarzyć do Sylwestra. Pewnie nurtują Was takie tematy jak nowe transfery, przedłużenie kontraktu Exposito i przyszłość Karola Borysa. Dyrektor sportowy Trójkolorowych w czwartkowym "Śląskowym Gadaniu" na Twitterze (X) postanowił uchylić rąbek tajemnicy. Co powinno najbardziej zapaść w pamięci?

LETNIE NIEWYPAŁY

Latem do Śląska przybyło dziesięciu zawodników. Część z nich stała się kluczowymi elementami w układance Jacka Magiery (Aleks Petkov, Peter Pokorny). Jest też kilka osób, które utknęły na ławce rezerwowych lub grają poniżej oczekiwań. Balda odniósł się do Kennetha Zohore, Kacpra Trelowskiego i Camerona Borthwicka-Jacksona.

 • Zohore: Według Baldy nie pokazał pełni swoich umiejętności, głównie przez dobrą dyspozycję Erika Exposito.
 • Trelowski: Balda nie wyklucza skrócenia wypożyczenia. Do Śląska przyszedł "zaniedbany" i przechodzi okres odbudowywania. Będą prowadzone rozmowy z jego otoczeniem, czy 20-latek wciąż chce być rezerwowym bramkarzem.
 • Borthwick-Jackson: Klub oczekuje od niego szybszego rozwoju. Wrocławski dyrektor sportowy oznajmia, że będą zastanawiać się nad przyszłością angielskiego obrońcy i uzasadnia to jego złym podejściem mentalnym. 

- Umiejętności ma świetne, technicznie jest doskonały, ale mentalnie to nie jest "to", czego oczekujemy. Chcemy chłopaków, którzy gryzą trawę, grają na maksa i są głodni sukcesów. Cameron jest za spokojny, a my oczekujemy sporo energii na boisku

- mówi Balda o Borthwicku-Jacksonie.

CZY BORYS ODEJDZIE ZE ŚLĄSKA?

Innym wątkiem był temat 17-letniego Borysa, największego talentu Śląska, który był bliski odejścia latem, jednak postanowiono się z nim nie rozstawać, a w dodatku przedłużono jego kontrakt. Powoli wraca okienko transferowe, a wraz z nim wracają plotki o odejściu m.in. Borysa. Coś jest na rzeczy, gdyż pomocnik był niedawno we Florencji. Warto zaznaczyć, że interesuje się nim lokalna Fiorentina. Balda potwierdza, że Borys kusi kilka klubów, które szykują ofertę. Niewykluczone jest także wypożyczenie 17-latka, który w tym sezonie grał przez jedyne 60 minut w ekstraklasie.

- Karol był we Florencji na rekonesansie. Otrzymałem informację, że Fiorentina szykuje za niego ofertę. Zobaczymy, ile będzie w niej zer, bo w ofercie PSV Eindhoven brakowało jednego. Będziemy zastanawiać się, czy jest ona wartościowa. Jestem też w kontakcie z jednym z angielskich klubów, który także szykuje ofertę. Będziemy rozmawiać z Karolem, jego ojcem oraz Jackiem Magierą

- tak na ten temat wypowiada się Balda.

POTENCJALNE WZMOCNIENIA ZIMĄ

Poruszony był także temat zimowego okienka transferowego. Wychodzi na to, że będzie ono bardzo interesujące dla Wrocławia, czego dowodem jest czwartkowe dopięcie wypożyczenia Simeona Petrova, bułgarskiego stopera. Ma on być wsparciem dla obecnej linii obronnej Wojskowych, którzy stracili tylko 15 bramek i zachowali osiem czystych kont. Według Baldy, Bułgar akceptuje to, że zacznie jako rezerwowy, który będzie walczył o miejsce w pierwszym składzie. Petrov przychodzi na półroczne wypożyczenie z opcją kupna. W przypadku transferu definitywnego stoper podpisze trzyletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok.

To nie jedyne wzmocnienie w tym okienku. Balda zaznacza, że w guście klubu są zawodnicy do lat 24, którzy z miejsca staną się wzmocnieniem pierwszego składu lub będą najlepszymi na ławce rezerwowych. Dział skautingu poświęca największą uwagę bułgarskiemu rynkowi. Oto kluczowe plany transferowe Śląska na najbliższy czas:

 • Rosen Bozhinov: jest to 18-letni środkowy obrońca z Bułgarii, który dołączy do zespołu na testy. Bożinow reprezentuje swój kraj w kategorii U-19. Jego ostatnim pracodawcą jest CSKA 1948 Sofia, czyli ten sam klub, z którego do Śląska przeszedł Petrov.
 • Lewuis Pena: W ostatnim czasie był testowany przez Śląsk. Młodzieżowy reprezentant Wenezueli został ciepło przywitany i co ważniejsze, zrobił dobre wrażenie, dzięki czemu są dopinane formalności. Pena podpisze kontrakt na półtorej roku z opcją przedłużenia o kolejne trzy lata. Do końca sezonu będzie trenował z pierwszym zespołem i występował w rezerwach, żeby w lecie 2024 roku wzmocnić ekstraklasową ekipę.
 • Oskar Tomczyk: Kolejnym wzmocnieniem może być młody zawodnik Lecha Poznań. 17-latek jest związany z listopadową "aferą alkoholową" kadry do lat 17, jednak dla Baldy nie jest to problem i wyraża zainteresowanie współpracą. Pierwsze rozmowy z jego menedżerem już się odbyły.
 • Inne wzmocnienia: Balda wspomniał również o wzmocnieniu środka pola. Kandydatów jest trzech, żaden nie ma wielkiego CV. Ten ruch był konsultowany z Pokornym, Schwarzem i Olsenem, którzy dali do zrozumienia, że jest potrzeba wzmocnienia tej formacji. Nowy zawodnik będzie mierzył 185-188 cm, z rocznika 1998-2000 i będzie mógł zagrać jako defensywny oraz ofensywny pomocnik. Dodatkowo klub myśli nad pozyskaniem nowego zastępcy za Leszczyńskiego - bramkarza bez limitu wieku. Wszystko zależy od przyszłości Kacpra Trelowskiego.
 • Akademia: Celem zespołu U-19 jest powrót do CLJ, zatem w tym zespole również będą wzmocnienia, tak samo jak w rezerwach, gdzie trwają prace nad trzema nowymi twarzami (dwóch z rocznika 2006, jeden z 2005).

PRZEDŁUŻENIE KONTRAKTÓW

Gorącym tematem są kończące się kontrakty niektórych zawodników, takich jak Exposito, Nahuel i Piotr Samiec-Talar. Co w tej sprawie powiedział Balda?

 • Exposito: Jeśli ktoś liczy, że na święta otrzyma prezent w postaci nowej umowy Hiszpana, to musimy go rozczarować. Być może będzie to wielkanocny upominek, ponieważ Balda twierdzi, że rozmowy z Exposito będą się przeciągały do kwietnia, maja lub nawet czerwca. Czeski dyrektor mówi, że kapitan WKS-u ma oferty opiewające na kwoty z sześcioma zerami. Co w przypadku, gdy najlepszy strzelec ekstraklasy odejdzie ze Śląska?

- Erik jest bardzo dobrym zawodnikiem, ale nie jest jedynym napastnikiem na świecie. Jeśli odejdzie, to moim zadaniem jest to, żeby przyprowadzić nowego Erika

- Balda o sytuacji Exposito.

 • Nahuel: Skrzydłowy jest bliżej przedłużenia umowy niż Exposito. Mimo ofert od innych klubów Balda jest pewien, że Śląsk jest w stanie go zatrzymać na kolejne lata. Klub musi podejść do tego rozsądnie i mieć na uwadze historię kontuzji Nahuela.
 • Samiec-Talar: Jego kontrakt przedłuży się automatycznie po rozegraniu określonej liczby minut, ale mimo to negocjowany jest z nim lepsza umowa, głównie dzięki dobrej formie.
 • Aleks Petkov: Kontrakt zostanie przedłużony po rozegraniu 60% spotkań w sezonie. Balda szacuje, że wydarzy się to w lutym.
 • Janasik i Konczkowski: Klub negocjuje z nimi przedłużenie kontraktu.

ZOBACZ też: Petrov: Razem z Petkovem możemy dać wiele drużynie

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.