10 lat Akademii Śląska. Sezon po sezonie (cz. II)

10.05.2023 (06:00) | Jacek Bratek
uploads/images/2023/1/rezerwa_63d94cb3ac115.jpg

fot.: Paweł Kot

W pierwszej części opisaliśmy okres przed powstaniem Akademii, a następnie podsumowaliśmy okres 2012-2017. W tym tekście opiszemy drugie pięciolecie – czas, gdy Śląsk zdobył  pięć medali mistrzostw Polski. Nie jest to powód, aby popadać w hurraoptymizm, ponieważ wiele innych występów było, co najwyżej przeciętnych. 

Sezon 2017/2018
Nowy sezon to nowa rzeczywistość w wielu rozgrywkach młodzieżowych. Centralna Liga Juniorów Starszych po raz ostatni miała startować w formule U19. W kolejnym sezonie miała obowiązywać formuła U18. Ponadto ostatni raz rozgrywano ligę w dwóch grupach. Po raz pierwszy wystartowały całoroczne rozgrywki CLJ U17 i U15 (odrębna liga jesień i wiosna). Śląsk po raz pierwszy wystawił na cały sezon dwie drużyny juniorów młodszych. W rozgrywkach młodzieżowych był to najobfitszy sezon w sukcesy drużynowe.

 • Juniorzy starsi

Śląsk od początku był rewelacją rozgrywek. Zespół prowadzony przez trenera Sztylkę od początku grał rewelacyjnie. Jesienią w 17 meczach wrocławianie odnieśli 14 zwycięstw, zanotowali dwa remisy i tylko jedną porażkę i zasłużenie przewodzili w ligowej tabeli. Dariusz Sztylka zastąpił zimą Tadeusza Pawłowskiego (ten został szkoleniowcem pierwszej drużyny) na stanowisku dyrektora sportowego. Lukę po Sztylce wypełnił trener juniorów młodszych Piotr Jawny. Co ciekawe, wyżej wymieniona trójka była w przeszłości bardzo dobrymi graczami i wieloletnimi kapitanami Śląska. Młodzi piłkarze Śląska nie odczuli zmian na ławce trenerskiej i utrzymali pozycję lidera w grupie zachodniej. W rezultacie awansowali do półfinałów mistrzostw Polski, gdzie musieli uznać wyższość Cracovii. Warto odnotować, że Sebastian Bergier po raz kolejny został królem strzelców oraz zaliczył debiut w ekstraklasie. Ponadto Adrian Łyszczarz rozegrał 10 meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej w pierwszej drużynie, a Maciej Buławski raz znalazł się na ławce rezerwowych.

 • Juniorzy młodsi

Niezwykłą drogę przebyli juniorzy młodsi. Po przegranych barażach o CLJ U17 drużyna zaczęła sezon w lidze wojewódzkiej. Mocno przebudowany zespół w wielkim stylu rozniósł konkurencje. Wynik robi wrażenie – komplet 17 zwycięstw oraz bilans bramkowy 138:3. Ryszard Pietraszewski zastąpił zimą Piotra Jawnego na stanowisku trenerskim.
Wiosenne rozgrywki CLJ U17 były dla Trójkolorowych wielką niewiadomą. Śląsk był beniaminkiem z nowym trenerem, a mimo to w 14 meczach zanotował 11 zwycięstw, jeden remis i dwie porażki. Z takimi wynikiem Wojskowi wygrali grupę C i awansowali do półfinału mistrzostw Polski. Juniorzy Śląska w ciągu jednego sezonu przebrnęli przez ligę wojewódzką, włączając się do walki o mistrzostwo Polski w swojej kategorii wiekowej. Swoimi występami napisali piękną historię. Dodatkowo Piotr Samiec-Talar został królem strzelców swojej grupy, strzelając 14 goli. Był to jednocześnie najlepszy wynik spośród wszystkich czterech grup.
Drugi zespół juniorów młodszych ze względu na spadek pierwszego zespołu wylądował w klasie okręgowej. Banicja w słabszej lidze była na pewno dla młodych graczy stratą czasu – brak rywalizacji, łatwe mecze. Na szczęście rozgrywki były podzielone na jesień i wiosnę. W rundzie jesiennej młodzi gracze wzięli przykład z pierwszego zespołu, notując również imponujący wynik – komplet 11 zwycięstw oraz bilans bramkowy 91:2. Wiosną Śląsk występował w I lidze wojewódzkiej, a skład składach się z młodszego rocznika. W tej lidze również spisywał się bardzo dobrze i zajął trzecie miejsce z zaledwie dwupunktową stratą do pierwszych dwóch lokat.

 • Trampkarze

Po raz pierwszy wystartowała Centralna Liga Juniorów U15. Rozgrywki były prowadzone osobno jesienią i wiosną. W rundzie jesiennej Śląsk zajął piąte miejsce, a wiosną czwarte. Na uwagę zasługuje rekordowe wyjazdowe zwycięstwo z MKS Kluczbork. Wynik spotkania to 31:0 dla chłopców z Wrocławia. Dawid Waksmundzki strzelił osiem goli, a Michał Szmigiel siedem. Drugi, młodszy zespół trampkarzy grał w lidze wojewódzkiej. W rundzie jesiennej zajął trzecie miejsce, natomiast wiosną piąte.

 • Młodzicy

Pierwszy zespół w I lidze wojewódzkiej zajął trzecie miejsce jesienią. Wiosną poprawił swój wynik o jedną lokatę. Z kolei młodzicy młodsi odbudowywali utraconą pozycję w poprzednich latach. Jesienią startowali w lidze okręgowej, którą wygrali (dziewięć meczów, osiem wygranych, jeden remis i bilans bramkowy 94:7). Wiosną wygrali II ligę wojewódzką, dzięki czemu awansowali do baraży, w których pokonali KP Brzeg Dolny. Zwycięski baraż zapewnił powrót do I ligi.

Sezon 2018/2019
Był to kolejny sezon z medalami mistrzostw Polski.

 • Juniorzy starsi

Centralna Liga Juniorów po raz pierwszy rozgrywana była w formule U18, z dopuszczonymi czterema zawodnikami starszymi rok w jednej grupie. Śląsk pod wodzą trenera Pietraszewskiego spisywał się rewelacyjnie i w rezultacie wywalczył wicemistrzostwo Polski. Znakiem firmowym zespołu była gra do ostatniego gwizdka. Większość meczów wygrywał po golach w końcówkach. W ekstraklasie zadebiutował Piotr Samiec-Talar.

 • Juniorzy młodsi

Pierwszy zespół w CLJ U17 zajął czwarte miejsce jesienią i trzecie wiosną w grupie C. Drugi zespół juniorów młodszych jesienią w lidze wojewódzkiej spisywał się słabo. Ostatecznie zajął dopiero szóstą lokatę.  Wiosną częściej wzmacniany zawodnikami z CLJ grał już o niebo lepiej i po walce do końca wygrał ligę.

 • Trampkarze

Był to najlepszy sezon Śląska w tej kategorii wiekowej w historii. Pierwszy zespół grał w CLJ U15. Jesienią Śląsk zajął drugie miejsce w grupie C, za to wiosną zdecydowanie wygrał ligę z pięciopunktową przewagą i awansował do półfinału mistrzostw Polski. Wrocławianie nieznacznie przegrali w dwumeczu z Pogonią Szczecin (wygrana 3:2 u siebie i porażka 0:1 na wyjeździe). Drugi zespół trampkarzy wygrał jesienną i wiosenną edycję ligi wojewódzkiej.

 • Młodzicy

Pierwszy zespół zajął pierwsze miejsce jesienią i drugie wiosną. Koledzy młodsi o rok zajęli odpowiednio czwartą i piątą pozycję.

Sezon 2019/2020
Ten sezon trwał wyjątkowo krótko. Wiosną z powodu wybuchu pandemii rozgrywki zakończyły się w marcu.

 • Juniorzy starsi

W Centralnej Lidze Juniorów Śląsk zajął siódme miejsce po rozegraniu zaledwie 17 kolejek. Królem strzelców z 19 bramkami na koncie ponownie został zawodnik wrocławian. Tym razem był to Kacper Głowieńkowski. W wyjazdowym meczu z Hutnikiem Kraków ustrzelił aż pięć goli. W ekstraklasie zadebiutował Marcin Szpakowski, który zaliczył awans z zespołu juniorskiego do rezerw.

 • Juniorzy młodsi

Jesienią Śląsk zajął trzecią pozycję w grupie C. Wiosną rozegrał tylko jeden mecz, remisując 1:1 z Zagłębiem Lubin. Drugi zespół juniorów młodszych jesienią zajął trzecią lokatę w lidze wojewódzkiej. Wiosną rozgrywki nie wystartowały.

 • Trampkarze

W CLJ U15 wrocławianie zajęli jesienią trzecie miejsce w grupie C. Wiosną rozegrali tylko jedno spotkanie, wygrywając z FC Wrocław Academy 4:2. Drugi zespół jesienią zajął drugie miejsce jesienią. Wiosną rozgrywki nie wystartowały.

 • Młodzicy

W przypadku młodzików również rozegrana została tylko runda jesienna. Co ciekawe, ligę wojewódzką wygrał młodszy rocznik 2008, a starszy zajął trzecie miejsce. W II Wojewódzkiej Lidze Młodzików Śląsk zajął trzecią pozycję.

Sezon 2020/2021

 • Juniorzy starsi

Od początku sezonu zespół prowadzony przez trenera Wołczka nadawał ton rozgrywkom. Przez znaczną część rundy jesiennej przewodził w tabeli, jednak po bardzo słabej końcówce roku, zakończył jesień tuż za podium. Krzysztof Wołczek został wiosną asystentem Jacka Magiery i zastąpił go trener Siemiński. Po słabszym starcie zespół wrócił na właściwe tory i ostatecznie wywalczył brązowe medale mistrzostw Polski.

 • Juniorzy młodsi

Jesienią w CLJ U17 Wojskowi uplasowali się na drugim miejscu za Zagłębiem Lubin. Wiosną wrocławianie spadli o dwie pozycję, kończąc tuż za podium. Na uwagę zasługuje rekordowe zwycięstwo z Lechią Zielona Góra 15:0. Sześć bramek w tym meczu zdobył Jerzy Zender. Przez całą formą strzelecką imponował Dawid Gruszecki, który jesienią, jak i wiosną był wicekrólem strzelców. Druga drużyna juniorów młodszych spisywała się słabo. Jesienią zajęła piąte miejsce, a wiosną wcale nie było lepiej. Przedostania pozycja w lidze omal nie skutkowała spadkiem z I ligi wojewódzkiej.

 • Trampkarze

W CLJ U15 Śląsk dwukrotnie zajmował trzecie miejsce w grupie C. Jesienią w lidze wojewódzkiej jesienią Śląsk też był trzeci. Wiosną po słabym początku i bardzo dobrej końcówce wrocławianie zajęli czwarte miejsce w lidze.

 • Młodzicy

Zespół z rocznika 2008 powtórzył sukces z ubiegłego roku i dwukrotnie wygrał ligę w edycji jesień i wiosna. Warty odnotowania jest wyjazdowy mecz w rundzie jesiennej z Zagłębiem Lubin, który zakończył się zwycięstwem wrocławian aż 24:1. Sześć goli strzelił Adam Łabędzki. Rok młodszy zespół dwukrotnie zajął czwarte miejsce. Trzeci zespół młodzików w II lidze wojewódzkiej dwukrotnie zajął trzecią pozycję.

Sezon 2021/2022
Szersze podsumowanie sezonu wszystkich młodzieżowych drużyn Śląska (zarówno AP Śląsk, jak i WKS Śląsk) przedstawiliśmy TUTAJ.

 • Juniorzy starsi

Centralna Liga Juniorów po raz ostatni wystartowała w formule U18. Wraz z następnym sezonem wróciła kategoria U19. Wojskowi po słabszej jesieni i lepszej rundzie wiosennej ostatecznie zajęli siódme miejsce. Ważnym wydarzeniem były debiuty w ekstraklasie dwóch juniorów – Filipa Gryglaka i Karola Borysa.

 • Juniorzy młodsi

Po raz ostatni liga wystartowała w czterech grupach. Od nowego sezonu obowiązuje podział na grupę wschodnią i zachodnią. Ponadto liga miała być rozgrywana w formacie całosezonowym. Piłkarze Śląska na jesień zajęli trzecie miejsce w swojej grupie, a wiosną czwarte. Drużyna przeplatała bardzo dobre występy ze słabszymi. Co ciekawe, jesienią i wiosną Śląsk zanotował tylko po jednym remisie. W lidze wojewódzkiej również po raz ostatni zagrano w podziale na jesień i wiosnę. Śląsk, jako rezerwy drużyny z CLJ U17 grał niemal w każdym meczu w innym składzie. Jesienią zajął czwarte miejsce, a wiosną zajął ostatnie miejsce na podium.

 • Trampkarze

W jesiennych rozgrywkach CLJ U15 Śląsk zajął najniższe trzecie miejsce i jako jedyny urwał punkty późniejszemu mistrzowi Polski Górnikowi Zabrze, dwukrotnie remisując. Wiosną Śląsk był drugi, ponownie znajdując się za plecami zabrzan, którzy zanotowali komplet zwycięstw. Wielu zawodników zadebiutowało w kategorii junior młodszy. Warto przypomnieć pojedyncze popisy Sławomira Sosulskiego, który w jesiennym meczu z GKS Katowice aż pięciokrotnie trafiał do siatki rywala. W lidze wojewódzkiej Śląsk był bardzo konsekwentny i zarówno wiosną, jak i jesienią zajął trzecie miejsce. W trójkolorowych barwach występowali zawodnicy młodsi o rok, a nawet dwa lata. Młodszy nie wiek nie stanął na przeszkodzie dobrym występom. Młodzież Śląska jesienią strzeliła 66 goli w 14 meczach. Dwukrotnie pokonali Zagłębie Lubin oraz jako jedyny dwa razy urwali punkty Chrobremu Głogów – późniejszemu zwycięzcy ligi.
Po raz pierwszy wystartowały rozgrywki Wojewódzkiej Ligi Trampkarzy Młodszych. Śląsk grał głównie młodszym rocznikiem, ale nie przeszkodziło to w zdominowaniu rozgrywek. Jesienią i wiosną byli najlepsi, notując po tylko jednej porażce.

 • Młodzicy

W I WLM zagrały dwa zespoły Śląska. Starszy podobnie, jak trampkarze młodsi również wygrał jesienną i wiosenną ligową odsłonę. Śląsk praktycznie nie tracił punktów i strzelał średnio cztery gole na mecz. Młodszy zespół zagrał nieźle jesienią i zajął czwarte miejsce. Wiosna była o wiele gorsza, głównie pod względem fizycznym, co doprowadziło do spadku do II ligi. W II WLM Śląsk jesienią Śląsk zajął trzecie miejsce, a wiosną był drugi.

ZOBACZ też: Wypożyczeni: Maruszak wraca po kontuzji

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.