Gwiazda Piasta pod lupą eksperta

04.02.2021 (19:00) | Karol Bugajski
uploads/images/2021/2/wierczok_601bf4aebac03.png

fot.: piast-gliwice.eu

Ruszamy z nową, stałą rubryką! Przed każdym ligowym meczem Śląska dziennikarza piszącego o naszym najbliższym rywalu będziemy zapraszać do oceny najważniejszego zawodnika zespołu. Przed sobotnim wyjazdem do Gliwic Paweł Czado z portalu Interia wziął na tapet napastnika Piasta Jakuba Świerczoka. 

- Choć wiadomo, że hierarchia jest ustalona i napastnik numer jeden to bezdyskusyjnie Robert Lewandowski, a numer dwa Krzysztof Piątek, to wydaje mi się, że jeśli Świerczok nadal będzie prezentował taką formę, to być może nawet powinien dostać szansę w spotkaniach towarzyskich reprezentacji Polski czy konsultacjach przed EURO. To bardzo wszechstronny napastnik, zwracam uwagę, że zdobywa bramki dla Piasta w bardzo różnorodny sposób. Trafia po zespołowych akcjach, często również kreuje coś samodzielnie - podkreśla Czado.

Przypomina również, że to nie pierwsza przygoda tego zawodnika z klubem z Gliwic. - Świerczok zadebiutował w koszulce Piasta przecież już na początku sezonu 2012/2013, wtedy jednak wszystko skończyło się na jednym meczu, bo zmogła go poważna kontuzja. Jest bardzo specyficznym piłkarzem, natomiast mocno wierzy w siebie i mnie ta wiara się bardzo podoba - zaznacza ekspert.

 Kliknij i sprawdź aktualny kurs w Superbet na zwycięstwo Śląska 

- Co ciekawe, on generalnie w kibicowską świadomość wdzierał się grając właśnie na Górnym Śląsku. Dziesięć lat temu występował w Młodej Ekstraklasie w barwach Polonii Bytom, a w pierwszej rundzie po spadku nagle zaczął hurtowo zdobywać bramki (12 w 18 meczach o punkty – przyp. red.) i ta fantastyczna forma jeszcze przed jego dwudziestymi urodzinami zaowocowała transferem z 1. ligi do występującego w Bundeslidze Kaiserslautern - wspomina dziennikarz Interii.

Świerczok tam się jednak nie sprawdził, a Paweł Czado zastanawia się czy może po prostu nie było za wcześnie na taki transfer. - Niewykluczone, że jak wielu młodych polskich zawodników zbyt szybko uwierzył w możliwości zrobienia kariery w renomowanym zachodnim klubie, którego poziom znacząco różni się przecież od ekstraklasy. Pamiętałem go jednak z tych czasów w Polonii Bytom i wiedziałem, że to co pokazywał wtedy, świadczy o tym, że jak na polskie warunki to jest naprawdę świetny zawodnik - kończy zaproszony przez nas ekspert.

JAKUB ŚWIERCZOK (PIAST GLIWICE)

Debiut w ekstraklasie: Piast - Pogoń 1:0 31.08.2012

W tym sezonie: 13 meczów - 9 goli, 0 asyst

W Piaście ogółem: 14 meczów - 9 goli, 0 asyst

W ekstraklasie ogółem: 78 meczów - 35 goli, 6 asyst

Aktualna wartość według Transfermarkt: 2,4 mln euro

ZOBACZ też: Statystyki nie kłamią: Piast Gliwice