Rapid Wiedeń - nazizm i pucharowa kompromitacja (SYLWETKA)

16.01.2023 (06:00) | Piotr Kryński
uploads/images/2023/1/ggg_63c49f0ed05f4.jpg

fot.: facebook.com/skrapid

W drugim sparingu podczas obozu w Turcji Śląsk zmierzy się z najbardziej utytułowanym austriackim klubem - Rapidem Wiedeń. Zielono-Biali są 32-krotnym mistrzem Austrii, a co ciekawe w 1941 roku po pokonaniu Schalke 04 zdobyli jedyne w swojej historii mistrzostwo Niemiec.  

Od kilkunastu lat w austriackim futbolu rządzi Red Bull Salzburg. Mimo tego, że Byki zdobywają mistrzostwo nieprzerwalnie od sezonu 2013/14 wciąż mają tylko połowę tego, co w swojej historii udało uzbierać się kolejnemu sparingpartnerowi Śląska (wliczając trzy mistrzostwa zdobyte przed Austrię Salzburg przed przejęciem klubu przez koncern Red Bull). Rapid Wiedeń jest 32-krotnym mistrzem Austrii, 14-krotnym zdobywcą Pucharu Austrii oraz... jednokrotnym mistrzem Niemiec.POCZĄTKI KLUBU I RAPID-VIERTELSTUNDE

Rapid założony został w XIX wieku jako Erster Wiener Arbeiter-Fußball-Club. W 1899 roku zmieniono jednak nazwę na SK Rapid Wiedeń, która obowiązuje do dziś. Rapid ze względu na swoją bogatą historię posiada wiele ciekawych przydomków, a jednym z nich jest ,,Die Hütteldorfer". Wiedeński zespół od 1912 roku (z przerwami na przebudowę stadionu) rozgrywa swoje mecze w Hütteldorf, czyli dystrykcie Wiednia. Obecny stadion klubu nosi nazwę ,,Allianz Stadion" i może pomieścić 28 345 kibiców.

Sparingpartner Śląska znany jest w całej Austrii z ,,Rapid-Viertelstunde" czyli ,,kwadransu Rapidu". Jest to określenie na ostatnie 15 minut meczu Zielono-Białych. Pierwsze informacje o wspomnianym wyżej kwadransie pochodzą jeszcze z początku XX wieku. W tamtych czasach Rapid rozgrywał swoje mecze na stadionie, z którego było widać wieżę kościoła Rudolfsheimer z zegarem. Według historyków, piłkarze mieli widzieć na zegarze, że zbliża się godzina końca meczu, co powodowało u nich jeszcze większą determinację. Idealnym przykładem ,,Rapid-Viertelstunde" był mecz w finale Tschammerpokal (obecnie Puchar Niemiec) w 1938 roku. Rapid mimo tego, że do 80 minuty przegrywał 0:1, odwrócił losy spotkania i pokonał FSV Frankfurt 3:1.

MISTRZ NIEMIEC

Gdy w 1938 roku III Rzesza poprzez Anschluss doprowadziła do przyłączenia Austrii do swojego terytorium, w Rapidzie większość członków klubu dołączyła do NSDAP. Die Gruen-Weissen jako klub robotniczy idealnie wpasował się w nazistowską ideologię. W tym samym roku zespół z Wiednia zdobył Tschammerpokal, a już 3 lata później zagrał w meczu o mistrzostwo Niemiec.


(Piłkarze Rapidu przed meczem o mistrzostwo Niemiec z Schalke 04 na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, fot. Franz Binder Jr.)

22 czerwca 1941 roku, czyli w dniu rozpoczęcia się operacji „Barbarossa", na stadionie Olimpijskim w Berlinie rozegrał się mecz o mistrzostwo Niemiec. Rapid wygrał po szalonym meczu z Schalke 4:3 i został jedną z czterech europejskich drużyn, którym udało się zdobyć mistrzostwo kraju, w którym nie zostały założone.

LECHIA I KOMPROMITACJA

Lipiec 2022 roku - w drugiej rundzie eliminacji do ligi konferencji na drodze Rapidu Wiedeń stanęła Lechia Gdańsk. W pierwszym meczu w Wiedniu ani jedni, ani drudzy nie zdołali pokonać bramkarza rywali i mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Zdecydowanie gorzej wyglądało to tydzień później w Gdańsku. Lechia już po 18 minutach przegrywała 0:2. Mimo kontaktowego gola Łukasza Zwolińskiego w 82. minucie spotkania ponad 23 tysiące kibiców opuszczało stadion w smutnych nastrojach. Następnie drużyna Zielono-Białych pokonała azerski Neftçi PFK (3:2 w dwumeczu) i po wylosowaniu FC Vaduz z Lichtensteinu wydawało się, że awans do Ligi Konferencji jest tylko kwestią czasu. Zespół z Austrii czekał zimny prysznic. Co prawda w Lichtensteinie padł remis 1:1, tak już na ,,Allianz Stadion" Austriacy musieli uznać wyższość jedynego profesjonalnego klubu w kraju położonego między Szwajcarią a Austrią. Goście wyszli na prowadzenie już w 22. minucie, na domiar złego 13 minut później Rapid już grał ,,w dziesiątkę". Przewaga rywali nie pomogła w odrabianiu strat i Rapid Wiedeń stał się pośmiewiskiem na arenie międzynarodowej.

(fot. Lechia.net)

ZOBACZ też: Sparing z Craiovą odwołany!

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.