Śląsk w pucharach – co trzeba wiedzieć

16.05.2021 (21:05) | Karol Bugajski
uploads/images/2021/5/KoPa_SlaWro_StalMie_16052021_-52_60a18d0fbc62a_60a1fd9dc5898.jpg

fot.: Paweł Kot

Po nieprawdopodobnym finiszu sezonu zespół trenera Jacka Magiery zapewnił sobie prawo gry w europejskich pucharach. W jednym miejscu zbieramy wszystkie najważniejsze informacje przed startem Śląska na międzynarodowej arenie. 

Śląsk dzięki wywalczeniu 4. miejsca w końcowej tabeli sezonu 2020/2021 wystartuje w kwalifikacjach Ligi Konferencji Europy. Będzie to pierwsza edycja nowych europejskich rozgrywek stworzona przez UEFA. Wezmą w nich udział 32 zespoły, a odbywać się będą w identycznym formacie jak Liga Mistrzów i Liga Europy, czyli od czterech rund kwalifikacyjnych, przez fazę grupową po fazę pucharową. Wrocławianie rozpoczną grę od 1. rundy kwalifikacji – jej mecze zostały zaplanowane na 8 i 15 lipca.

Zielono-biało-czerwoni pierwszego rywala na międzynarodowej arenie poznają 15 czerwca – tego dnia w szwajcarskim Nyonie odbędzie się losowanie par 1. rundy kwalifikacji i potencjalnych par 2. rundy. Jeżeli Śląsk wyeliminuje pierwszego przeciwnika na drodze do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy, kolejne spotkania rozegra 22 i 29 lipca. Analogicznie 3. i 4. runda, które odbywać się będą w kolejne czwartki aż do końca wakacji. Początek pierwszej w historii fazy grupowej LKE zaplanowano na 16 września. Finał ma odbyć się w środę 25 maja 2022 roku w Tiranie.

Śląsk przystąpi do europejskiej rywalizacji ze współczynnikiem 3,025, co oznacza, że w losowaniu pierwszej rundy kwalifikacji Ligi Konferencji Europy będzie rozstawiony. Wśród jego najgroźniejszych przeciwników mogą być litewski Żalgiris Wilno, łotewski RFS Ryga czy fiński Inter Turku. Grono potencjalnych przeciwników tuż przed losowaniem jest jednak zawsze zawężane do zaledwie kilku drużyn, w związku z czym Śląsk może mieć jeszcze prostsze zadanie. Zła wiadomość dla zespołu trenera Jacka Magiery jest jednak taka, że na rozstawienie nie mógłby liczyć w żadnej z trzech ewentualnych późniejszych rund kwalifikacyjnych.

Wrocław ma puchary po raz pierwszy od sześciu lat. Po raz ostatni z podobnego sukcesu piłkarze Śląska cieszyli się latem 2015 roku, gdy również 4. miejsce dało europejską przepustkę pod wodzą trenera Tadeusza Pawłowskiego. Wówczas przygoda zielono-biało-czerwonych zakończyła się na dwóch rundach kwalifikacji do Ligi Europy – w pierwszej wyeliminowali słoweński NK Celje (1:0 i 3:1), w drugiej okazali się jednak słabsi od szwedzkiego Goteborga (0:0 i 0:2).

NAJWAŻNIEJSZE DATY:

  • 15 czerwca - losowanie par 1. rundy kwalifikacji i potencjalnych par 2. rundy kwalifikacji Ligi Konferencji Europy
     
  • 8 i 15 lipca - dwumecz 1. rundy kwalifikacji Ligi Konferencji Europy

ZOBACZ też: TO NIE CZARY, WROCŁAW MA PUCHARY! (RELACJA)

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.