Gwiazda Pogoni pod lupą eksperta

25.02.2021 (11:00) | Karol Bugajski
uploads/images/2021/2/dante_60367036d0192.png

fot.: pogonszczecin.pl

Przed każdym ligowym meczem Śląska dziennikarza piszącego o naszym najbliższym rywalu zapraszamy do oceny najważniejszego zawodnika zespołu. Zanim rozpocznie się niedzielne starcie z Pogonią, dziennikarz Radia Szczecin Michał Elmerych mówi nam o bramkarzu Portowców Dante Stipicy. 

- Czy jest najlepszym bramkarzem ekstraklasy? Myślę, że w tym momencie tak, chociaż ma godnych rywali i nie zapominajmy, że jest też mocny siłą swojej defensywy. Stipica posiada niesamowity refleks oraz coś, co można pewnie nazwać sumą różnych umiejętności bramkarskich, bo potrafi zawsze ustawić się na linii strzału i odbić piłkę - analizuje Elmerych.

Jak podkreśla nasz rozmówca, instynktownych interwencji bramkarza Pogoni jest naprawdę bardzo dużo. - Tak było w kilku sytuacjach w poprzedniej kolejce w Krakowie (1:2), ale pamiętam też jego paradę z początku ubiegłego sezonu w Gliwicach (0:0), kiedy z kilku metrów po prostu został trafiony w twarz. Zdarzają mu się jednak też błędy, bo z jednej strony możemy myśleć o bramce Felicio Brown Forbesa przy Reymonta czy wcześniejszym meczu z Piastem (1:2) w Pucharze Polski - mówi nam dziennikarz Radia Szczecin.

Pojedyncze wpadki Chorwata szybko jednak odchodzą w niepamięć, a rola bramkarza jest nieoceniona dla świetnych wyników Pogoni w tym sezonie. - Stipica ma w sobie coś takiego, co pozwala mu grać na wysokim poziomie. Coraz lepiej funkcjonuje jego gra nogami, do tego już bardzo dobrze rozumie się ze swoimi obrońcami. Daje Pogoni ogromną pewność z tyłu i to jest dodatkowy plus, na którym trener Kosta Runjaić mocno buduje w tym sezonie - analizuje ekspert.

- Popatrzmy też jak wyglądały gole, które Portowcom w poprzedniej kolejce strzeliła Wisła Kraków. Pierwsza to samobój Benedikta Zecha, gdyby piłka odbiła się inaczej, poszłaby na słupek, ewentualnie za bramkę. Druga to z kolei uderzenie Felicio Brown Forbesa z dystansu. Można się zastanawiać czy Stipica nie powinien stać trochę bliżej linii bramkowej, ale naprawdę nie warto do tego wracać, bo to był po prostu piękny strzał - kończy Elmerych.

DANTE STIPICA (POGOŃ SZCZECIN)

Debiut w ekstraklasie: Legia - Pogoń 1:2 21.07.2019

W tym sezonie: 20 meczów - 13 straconych goli, 12 czystych kont

W Pogoni ogółem: 57 meczów - 52 stracone gole, 26 czystych kont

W ekstraklasie ogółem: 55 meczów - 49 straconych goli, 26 czystych kont

Aktualna wartość według Transfermarkt: 1,2 mln euro

ZOBACZ też: TRANSFERY: Szpakowski odchodzi ze Śląska