Kto pamięta ostatni mecz z Hajdukiem? (SYLWETKA)
19.01.2024 (12:00) | Łukasz Grzywaczyk
fot.: HNK Hajduk Split
Drugim sparingpartnerem Śląska Wrocław podczas obozu przygotowawczego w Umagu będzie Hajduk Split. Co warto wiedzieć o liderze chorwackiej ekstraklasy?
HAJDUK SPLIT - DUMA DALMACJI
- Można kochać Hajduka lub też być całkowitym jego przeciwnikiem, ale jedno jest pewne! Obok Hajduka nie można przejść obojętnie. Nie ma osoby w Chorwacji, która nie słyszałby o jego istnieniu. Najmłodsi i najstarsi potrafią podać najważniejsze daty z istnienia Hajduka i z dumą opowiedzieć o jego największych osiągnięciach
- pisze Ewelina Sadura Marinović, autorka bloga polako.eu.
Hajduk Split został założony 13 lutego 1911 roku. Nazwa wywodzi się od hajduków, bałkańskich rozbójników walczących z Imperium Osmańskim. Klubowe przydomki to Biali, Hajduci (Hajducy) oraz Majstori s mora (Mistrzowie z morza).
Swoje mecze rozgrywają na Poljud, którego pojemność wynosi 35 tysięcy widzów.
W 1945 roku Hajduk zmienił w herbie symbole chorwackie na czerwoną gwiazdę, która miała symbolizować oddanie klubu i jego fanów komunistycznemu reżimowi. W 1991 roku klub powrócił do swojego pierwotnego herbu z biało-niebieską szachownicą.
Hajducy to sześciokrotni zdobywcy Superpucharu Chorwacji. Osiem razy triumfowali zarówno w lidze, jak i pucharze kraju. Do największych osiągnięć chorwackiego klubu w Europie możemy zaliczyć trzy ćwierćfinały Ligi Mistrzów oraz jeden finał Pucharu UEFA.
Jak podaje autorka wcześniej wspomnianego bloga - według statystyk przeprowadzonych w 2005 roku (GfH Hrvatska), Hajduka popiera aż 76% mieszkańców Dalmacji. W 1950 roku powstała „Torcida”, znana z fantastycznej lojalności grupa fanów Hajduka, jest najstarszą grupą fanów piłki nożnej w Chorwacji i Europie.
POLSKIE WĄTKI
W swojej historii Hajduk trzykrotnie mierzył się z polskimi klubami w ramach europejskich pucharów. Pierwszym polskim rywalem Białych była Odra Opole w Pucharze Intertoto (1963 rok). Następnym przeciwnikiem z kraju leżącego nad Wisłą była Legia Warszawa w eliminacjach do Ligi Mistrzów (1994). Ostatnią polską drużyną, która zmierzyła się z klubem ze Splitu, była Wisła Kraków w Pucharze UEFA (2001).
ŚLĄSK VS HAJDUK - HEAD TO HEAD
W ostatnich latach Śląsk z Hajdukiem mierzył się dwukrotnie, w obu przypadkach w ramach meczu towarzyskiego.
Pierwsze spotkanie miało miejsce latem 2019 roku, z którego zwycięsko wyszli wrocławianie (1:2). Dwie bramki dla WKS-u zdobył były obrońca Śląska - Wojciech Golla. Wojskowi prowadzeni przez Vitezslava Lavickę na ten mecz wyszli w składzie:
Putnocky - Hołownia, Golla, Pawelec, Broź - Pałaszewski, Mączyński - Płacheta, Pich, Musonda - Exposito.
Kolejne spotkanie między tymi zespołami miało miejsce dwa lata później, 29 czerwca 2021 roku. Śląsk pod wodzą Jacka Magiery przegrał ten mecz wynikiem 0:4, a wyjściowa jedenastka prezentowała się następująco:
Szromnik - Tamas, Golla, Verdasca - Garcia, Mączyński, Lewkot, Janasik - Praszelik, Sobota - Piasecki.
W piątkowe popołudnie Hajduk poinformował, że do klubu, po niemal osiemnastu latach, wraca Ivan Perisić, była gwiazda między innymi Interu czy Bayernu oraz strzelec gola z finału Mistrzostw Świata 2018.
— HNK Hajduk Split (@hajduk) January 19, 2024
Drużyna ze Splitu aktualnie jest liderem chorwackiej ekstraklasy z sześciopunktową przewagą nad drugą Rijeką. Mecz Śląsk - Hajduk odbędzie się w sobotę, 20 stycznia 2024 o 11:30.
źródło: roosevelta81.pl
ZOBACZ też: OFICJALNIE: Cameron Borthwick-Jackson na wypożyczeniu w Szkocji