AMP futbol: Śląsk jutro zadebiutuje w ekstraklasie

16.03.2023 (17:00) | Jacek Bratek
uploads/images/2022/4/Zrzut ekranu 2022-04-12 170333_62559582375c7.png

fot.: Dawid Antecki, slaskwroclaw.pl

Jutro AMP Futbol Śląsk Wrocław rozegra pierwszy w historii mecz w ekstraklasie. Początek spotkania z Legią Warszawa o 10:30. W kadrze znadują się zagraniczne gwiazdy i najstarszy dolnośląski zawodnik. Drużynę prowadzi Krzysztof Węgrzyn (na zdjęciu po prawej). 



 

W ostatnich latach Śląsk otwiera się na różne inicjatywy związane z piłką nożną. Coraz prężniej rozwija się sekcja piłki nożnej kobiet, sukcesy odnosi drużyna blind futbolu. Z kolei projekt Śląsk Wrocław Esports na razie przepadł bez wieści. W siostrzanym Wojskowym Klubie Sportowym Śląsk rozwija się  sekcja futsalu (łącznie z działem futsal bez barier). W najbliższy weekend rozgrywki ligowe zainauguruje kolejna sekcja piłkarskiego Śląska – AMP Futbol Śląsk Wrocław powstała niemal rok temu, w kwietniu 2022. 

DEBIUTANCKI SEZON ŚLĄSKA

Za tworzenie drużyny odpowiadali ludzie związani z futsalowym Śląskiem Prezesem został prezes WKS Śląsk Futsal Wrocław Sebastian Bednarz, a trenerem Krzysztof Węgrzyn, który wkrótce dołączył do sztabu szkoleniowego futsalowego Śląska. W ciągu roku mieli stworzyć zespół, który wystartuje w PZU AMP Futbol Ekstraklasie. Rozgrywki zaczynają się w najbliższy weekend. 

AMP futbol to piłka nożna dla zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej w przypadku graczy z pola lub kończyny górnej u bramkarzy. Ostatnio dyscyplina zyskała na popularności dzięki Polakowi Marcinowi Oleksemu z Warty Poznań, laureatowi nagrody Puskas Award za gola roku.

Ekstraklasa AMP futbolu rozgrywana jest w formule turniejowej. Siedem drużyn – Śląsk Wrocław,Wisła Kraków, Legia Warszawa, TSP Kuloodporni Bielsko-Biała, Stal Rzeszów, Warta Poznań oraz Nowe Technologie Różyca – zmierzy się w sześciu turniejach. Każdy zespół rozgrywa na zawodach 3 mecze. Gramy po 7 zawodników 2 x 25 minut

Pierwszy turniej już w najbliższy weekend w Poznaniu. Następny 22-23.04 w Warszawie. Harmonogram kolejnych przedstawia się następująco:

III turniej sezonu 2023 – RZESZÓW (13-14 MAJA)
IV turniej sezonu 2023 – WROCŁAW (1-2 LIPCA)
V turniej sezonu 2023 – KRAKÓW (2-3 WRZEŚNIA)

JAK WYGLĄDA KADRA ŚLĄSKA?

Prezesem sekcji jest Sebastian Bednarz, czytelnikom Śląsknetu znany jako prezes WKS Śląsk Futsal Wrocław. Trener to Krzysztof Węgrzyn, osoba niezwykle aktywna – były reprezentant Polski w AMP futbolu i były trener Kuloodpornych Bielsko-Biała. Pełni funkcję  trenera reprezentacji Junior AMP Futbol Polska, szkoli bramkarzy w futsalowym Śląsku i jest  także jednym ze szkoleniowców drużyn młodzieżowych Parasola Wrocław. Rolę asystenta będzie pełnił Mateusz Zawadzki

Kadra Śląska liczy 16 zawodników. Większość zaczyna zabawę w piłkę. Są jednak prawdziwe gwiazdy, W zespole zagra trzech Marokańczyków. Mohcine Chrharh  to uczestnik m.in.  AMP Futbol Cup 2022 (III miejsce), Mistrzostw Świata 2022 (V) oraz Pucharu Narodów Afryki 2021 (V). Ilyass Sbiyaa to wielokrotny reprezentant Maroka, medalista AMP Futbol Cup 2022, uczestnik Mistrzostwa Świata 2022, gdzie był najlepszym strzelcem swojej reprezentacji. Marokańskie trio uzupełnia 20-letni reprezentant Maroka Fettah Bachbach

Z polskich zawodników największym doświadczeniem może się pochwalić Łukasz Szczyrba, wieloletni zawodnik Kuloodpornych Bielsko-Białą, z którymi w 2019 roku zdobył mistrzostwo Polski. Warto też wspomnieć o najstarszym zawodniku całej ligi, cenionym na Dolnym Śląsku Andrzeju Olewiczu, który w tym roku skończy 65 lat oraz dwóch bardzo młodych graczach: Macieju Wielebińskim (9 lat) i Michale Stępniaku (11 lat).

Kadrę uzupełniają bramkarze Maciej Materac (obecnie kontuzjowany) i Mariusz Kędzierski oraz zawodnicy z pola: Krzysztof Ozga, Wojciech Tetłak, Marcin Lenart, Reinecke Marco, Sebastian Idziak, Daniel Lange i Marcin Grabowski. 

Kolejnych chętnych do drużyny zapraszamy do zgłaszania kandydatur  na mail: biuro@ampfutbolslaskwroclaw.pl lub telefonicznie pod numerem: 696 472 203

Poniżej przedstawiamy harmonogram turnieju w Poznaniu, transmisja na sporttvp.pl.

SOBOTA, 18 MARCA
10:30 Śląsk Wrocław – Legia Warszawa

11:45 Nowe Technologie Różyca – Wisła Kraków
13:00 Stal Rzeszów – TSP Kuloodporni Bielsko-Biała
14:15 Warta Poznań – Legia Warszawa
15:30 Śląsk Wrocław – TSP Kuloodporni Bielsko-Biała

NIEDZIELA, 19 MARCA
9:00 Nowe Technologie Różyca – Stal Rzeszów
10:15 Warta Poznań – Wisła Kraków
11:30 Legia Warszawa – TSP Kuloodporni Bielsko-Biała
12:45 Śląsk Wrocław – Nowe Technologie Różyca
14:00 Warta Poznań – TSP Kuloodporni Bielsko-Biała

ZOBACZ też: W Śląsku powstała sekcja amp futbolu!

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.