Statystyki nie kłamią: Jagiellonia Białystok

02.09.2023 (11:00) | Krzysztof Rakowicz
uploads/images/2023/9/KoPa_JagBiaSlaWro_05052023_-18_64553b4ac0137_64f1e9e2e2095.jpg

fot.: Paweł Kot

Już w niedzielę czeka nas prawdziwy hit ekstraklasy, drużyny z podium zmierzą się ze sobą! A jedną z nich jest... Śląsk Wrocław. Jak prezentują się statystyki przed spotkaniem WKS-u z Jagiellonią? 

Bez wahania niedzielne spotkanie Śląska można nazwać hitem siódmej kolejki. Trzeci w ligowej tabeli Wojskowi podejmą Jagiellonię Białystok, która na ten moment jest liderem ekstraklasy. Dobra forma obu drużyn i wyśmienite nastroje we Wrocławiu i Białymstoku czynią ten mecz atrakcyjnym. Ostatnie starcia między tymi zespołami dostarczały widzom emocje do ostatnich minut, a od dwóch lat ciężko stwierdzić, który z nich jest lepszy.

Śląsk pierwszy raz od września 2021 roku znajduje się w ścisłej trójce ekstraklasy. Wtedy wrocławianie po pokonaniu Wisły Płock 3:1 plasowali się na drugim miejscu. Trenerem był... również Jacek Magiera. Zatem szkoleniowiec zna drogę na szczyt. Jednakże chwilę potem w obozie WKS-u rozpętał się kryzys i dwa sezony z rzędu omal nie skończyły się spadkiem z ekstraklasy. Obecnie Trójkolorowi notują najlepszą stabilność od listopada 2019 roku, gdy za kadencji Vitezslava Lavicki wygrali pięć meczów pod rząd. Kwestia pobicia tej serii jest otwarta i w niedzielę podopieczni trenera Magiery staną przed szansą na czwarty komplet punktów z kolei.

Tyle zwycięstw z rzędu mają podopieczni Adriana Siemieńca. Komplet oczek po czterech ostatnich kolejkach to najlepsza seria w lidze. Co ciekawsze, drugą najlepszą jest obecna passa Śląska. Jedno jest pewne - któryś zespół skończy mecz ze spuszczonymi głowami, bo przecież ktoś kogoś musi pokonać. Albo nie musi... Zawsze może paść remis, co w ostatnim czasie stało się tradycją w konfrontacjach Śląska z Jagiellonią.

Ostatnie spotkania między Jagą i WKS-em:

  • maj 2023: 1:1
  • październik 2022: 2:2
  • maj 2022: 1:1
  • listopad 2021: 2:2

Ostatni raz zwycięsko ze starcia wyszedł Śląsk. 5 kwietnia 2021 roku pokonał białostoczan 1:0 po bramce Erika Exposito. Co ciekawsze, był to pierwszy mecz Jacka Magiery za sterami Śląska Wrocław. W niedzielę będzie spotkanie numer 52.

Natomiast ostatni triumf Jagielloni nad Śląskiem? Było to w lipcu 2020 roku. Podlaska ekipa pokonała wrocławian 2:1 na swoim terenie. Na przestrzeni 15 ostatnich spotkań Jagiellonia wygrała jeszcze trzy razy.

15 ostatnich spotkań między Śląskiem i Jagiellonią (okres od września 2016 do maja 2023):

  • zwycięstwa Śląska: 5
  • remisy: 6
  • zwycięstwa Jagielloni: 4

Będzie to prawdziwe spotkanie na szczycie. W takich meczach kibice głównie liczą na bramki. Na pewno ich nie zabraknie, bowiem ostatni bezbramkowy remis Śląska z Jagiellonią miał miejsce bardzo dawno temu, bo w sierpniu 2010 roku...

Bramek nie zabraknie również dlatego, że Śląsk w tym sezonie trafiał do siatki w każdej kolejce, Jagiellonia w czterech na pięć rozegranych. Dodatkowo zespół Jacka Magiery trzeci raz w swojej historii wygrał trzy spotkania pod rząd z co najmniej dwubramkową przewagą. WKS i Jaga to jedyne zespoły w lidze, których dorobek bramkowy przed siódmą serią gier jest dwucyfrowy (Śląsk - 10, Jagiellonia - 11). 

Śląsk pod względem defensywy wygląda lepiej od rywala. W dwóch ostatnich spotkaniach zachował czyste konto i nie stracił bramki od 219 minut - stanowi to najlepszy wynik w lidze. Tymczasem zespół Siemieńca nie wyciągnął piłki z siatki od 52 minut.

ZOBACZ też: Magiera: Chcemy kontynuować serię zwycięstw z rzędu

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.