“Nikt nie odstawia kuli”. Wspomnienia z debiutu ampfutbolowego Śląska

25.03.2023 (12:00) | Dominik Mazur
uploads/images/2023/3/ląsk Wrocław Amp Futbol (2)_641e17bc59034.jpg

fot.: slaskwroclaw.pl

Śląsk Wrocław Amp Futbol po pierwszym turnieju sezonu 2023 PZU Amp Futbol Ekstraklasy ma na koncie dwa punkty. Czy przed pierwszym meczem widać było w drużynie nerwowość? Jak oceniają debiut na ekstraklasowej arenie i siłę samej ligi? O to zapytaliśmy kapitana drużyny Mariusza Kędzierskiego i prezesa Sebastiana Bednarza. 

Mariusz Kędzierski (kapitan Śląska Wrocław Amp Futbol): – Rozmawialiśmy wcześniej na temat startu ligi i każdy z nas był na maksa podekscytowany i rozentuzjazmowany, że to marzenie o grze się spełnia. Czasem ktoś może powiedzieć, że się nie stresuje, ale widać po nim, że jest inaczej. Tutaj absolutnie nie było takiej sytuacji. Nawet u tych, którzy debiutowali – mam tutaj na myśli Krzysia Ożgę czy Marcina Lenarta – nie było widać większego niepokoju.

Wielkim wydarzeniem nie tylko w naszej drużynie, ale w skali całej ligi był występ Andrzeja Olewicza, który niedługo skończy 65 lat. To była przyjemność zrobić mu miejsce w bramce, żeby mógł poczuć tę atmosferę. Wszyscy też bardzo ciepło go powitali. Każdy z nas – poza kontuzjowanym Maćkiem Materacem – miał możliwość zagrać na turnieju i to bardzo cieszy, bo takie rzeczy po prostu budują.

Pierwszy mecz był bardzo dużym wyzwaniem – w końcu to Legia, a konfrontacje z nią zawsze będą budzić napięcie. Byliśmy bardzo skoncentrowani aż do samej końcówki, gdy straciliśmy gola na 2:2. Mecz stał na wysokim poziomie. Mogłem się w jednej sytuacji lepiej zachować i miałem do siebie pretensje. Bardzo realne było zgarnięcie trzech punktów – to byłby dopiero debiut-marzenie. Spotkanie z Kuloodpornymi Bielsko-Biała traktujemy jako ważną lekcję na przyszłość. Nowe Technologie Różyca to drużyna, którą po prostu musieliśmy pokonać. Nie udało się nam. Mieli swoje szanse, miałem co robić w bramce. Gdybyśmy jednak mieli trochę więcej szczęścia, ten mecz mógłby zakończyć się dla nas wysokim zwycięstwem. Teraz trzeba się skupić na turnieju w Warszawie, bo myślę, że będzie decydujący w kwestii tego, czy uda nam się znaleźć w pierwszej trójce.

 

Przyjście zawodników z Maroka było dla nas dużym zaskoczeniem i niespodzianką. Jeśli chodzi o Amp futbol to jest światowy top. To trochę tak jakby do PKO BP Ekstraklasy przyszedł reprezentant Maroka, który niedawno grał na mistrzostwach świata. Dzięki nim możemy śmiało w tej lidze namieszać. Przyszli do nas na sam koniec przygotowań do sezonu. Byli raptem na dwóch naszych zgrupowaniach, więc cała sprawa była świeża. Możemy patrzeć na nich z podziwem, że tak mało czasu potrzebowali na aklimatyzację w zespole.

Od początku mówiłem przekornie i pewnie w sposób zbyt pewny siebie, że możemy namieszać w tej lidze. Było to jednak poparte tym, co widziałem podczas treningów. Są pewne braki fizyczne, zwłaszcza że u części chłopaków niepełnosprawność jest świeżym tematem i dopiero uczą się poruszać po boisku o kulach. Jednak biorąc pod uwagę to, co mamy bardzo realnie możemy patrzeć na to, żeby bić się o medale.

Sebastian Bednarz (prezes Śląska Wrocław Amp Futbol): – Z jednej strony szczerze mówiąc jest trochę niedosyt, na dobrą sprawę mogliśmy dzisiaj mieć 6 punktów. Z drugiej strony ciężko nam było stwierdzić czego możemy się spodziewać. Turniej w Poznaniu pokazał nam jak wygląda ta walka na ekstraklasowych boiskach. Tam nikt nie odstawia kuli – po każdym meczu byliśmy poobijani, potłuczeni. Nie ma przebacz, każdy chce zdobywać punkty i strzelać bramki. Pierwsze koty za płoty.

Mega się cieszymy z fantastycznego debiutu. Strzeliliśmy dwie bramki, mamy dwa punkty i przegraliśmy tylko z głównym pretendentem do tytułu mistrza Polski. Radość jest ogromna, ale jest też trochę niedosyt, zwłaszcza po meczu z Nowymi Technologiami. Biliśmy trochę głową w mur, bardzo dobrze się na nas ustawili. Mieli jednak kilka groźnych okazji, świetnie zachował się Mariusz Kędzierski

Liga z roku na rok jest coraz bardziej wymagająca. Drużyny szukają zawodników nie tylko z Polski, ale i z zagranicy – tak jak my. Cały czas szukamy osób, które chciałyby zagrać z herbem Śląska Wrocław na piersi, mimo przeciwności losu grać w piłkę nożną i spełniać marzenia. Rekrutacja zawodników nie jest łatwa, o czym już się przekonaliśmy po roku pracy nad projektem. Kontaktujemy się z różnymi osobami, które mogą zagrać w amp futbolowej drużynie. Nie ukrywam, że sporo udało się osiągnąć: mamy chłopaków z Wrocławia, Oleśnicy, Oławy, Ostrzeszowa i dwójkę juniorów. To efekt naszego rocznego skautingu. A to dopiero początek. 

Amp futbol to sport, w którym ludzi do grania nie ma dużo. Dopóki nie pojedziemy na pierwszy turniej zawsze jest znak zapytania, czy wszyscy będą zdrowi i do grania. Nie dysponujemy kadrą, w której jak ktoś – nie daj Boże – wypadnie, to ustawia się kolejka chętnych. Tylko na pozycji bramkarza mamy kłopot bogactwa i całe szczęście, bo po tym jak kontuzji doznał Maciek Materac do bramki wskoczył za niego Mariusz Kędzierski i zastąpił go znakomicie. Zadebiutował też nasz Andrzejek Olewicz, każdy na turnieju zagrał i poczuł co znaczy adrenalina ligowego meczu.

Po najlepszych zawodnikach ligi widać lata gry i doświadczenia. To jak się poruszają, jak wykorzystują te rekwizyty - czyli kule - do innych elementów gry. To jest doświadczenie, które my i nasi zawodnicy musimy po prostu wybiegać. To w przyszłości zaprocentuje. Dobra praca sztabu, na czele z Krzyśkiem Węgrzynem, powoduje, że jestem spokojny o to, że następne lata będą dla nas bardzo dobre.  

Traktujemy ten sezon jako lekcję. W kolejnych latach na pewno będziemy chcieli walczyć o wysokie cele i wygranie ligi

Wyniki Śląska Wrocław Amp Futbol (I turniej sezonu 2023, 18-19 marca Poznań)

Śląsk Wrocław – Legia Warszawa 2:2
M. Chrharh 36′, I. Sbiyaa 38′ – Bąk 23′, Bąk 40+2′

Śląsk Wrocław – TSP Kuloodporni Bielsko-Biała 0:4
Miś 6′, Bieńkowski 20+2′, B. Łastowski 27’, K. Wrona 34′

Śląsk Wrocław – Nowe Technologie Różyca 0:0

 

PZU Amp Futbol Ekstraklasa

1. TSP Kuloodporni Bielsko-Biała 4 12 12-1
2. Wisła Kraków 2 6 7-0
3. Warta Poznań 3 3 1-4
4. Śląsk Wrocław 3 2 2-6
5. Nowe Technologie Różyca 3 2 0-5
6. Legia Warszawa 3 1 2-5
7. Stal Rzeszów 2 1 1-4

 

II turniej sezonu (22-23 kwietnia, Warszawa)

Sobota, 22 kwietnia

10:30 Wisła Kraków – Stal Rzeszów
11:45 Legia Warszawa – Nowe Technologie Różyca
13:00 Warta Poznań – Stal Rzeszów
14:15 TSP Kuloodporni Bielsko-Biała – Nowe Technologie Różyca
15:30 Wisła Kraków – Śląsk Wrocław

Niedziela, 23 kwietnia

9:00 Warta Poznań – Nowe Technologie Różyca
10:15 Stal Rzeszów – Śląsk Wrocław
11:30 Wisła Kraków – Legia Warszawa
12:45 Warta Poznań – Śląsk Wrocław
14:00 Stal Rzeszów – Legia Warszawa
15:15 TSP Kuloodporni Bielsko-Biała – Wisła Kraków

Nabór do ampfutbolowego Śląska wciąż trwa. Zgłoszenia mailowo na adres biuro@ampfutbolslaskwroclaw.pl lub pod numerem 696 472 203.

ZOBACZ też: AMP futbol: Śląsk jutro zadebiutuje w ekstraklasie

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.