Śląsk w Pucharze Polski od września

28.05.2021 (16:10) | Karol Bugajski
uploads/images/2020/8/druzyna_5f3cbed8ed194.PNG

fot.: Paweł Lipnicki

Zarząd PZPN zatwierdził ramowe terminarze I i II ligi oraz Pucharu Polski na sezon 2021/2022. Wrocławianie przystąpią do pucharowej rywalizacji wyraźnie później niż ostatnio.



 

Nowa edycja Pucharu Polski na szczeblu centralnym rozpocznie się co prawda już 4 sierpnia, wówczas swoje mecze rundy wstępnej rozegra jednak tylko osiem najsłabszych zespołów tabeli II ligi w kończącym się sezonie. Ta runda kibiców z Wrocławia zainteresować może tylko w przypadku nieudanego finiszu drugoligowych rezerw Śląska, póki co podopieczni trenera Piotra Jawnego plasują się na 9. miejscu w 19-zespołowej stawce. Wszystko zatem wskazuje na to, że pierwsza i druga drużyna zielono-biało-czerwonych przystąpią do pucharowej rywalizacji w tym samym terminie.

Bolesne wspomnienie sierpnia

Jak poinformował w oficjalnym komunikacie PZPN, mecze 1/32 finału Pucharu Polski zostaną rozegrane 22 lub 29 września. Do rywalizacji przystąpią wówczas wszystkie drużyny występujące ekstraklasy i I ligi z sezonu 2020/2021, a także 11 najlepszych z II ligi. Wyznaczony dziś termin oznacza, że Śląsk pierwszą pucharową przeszkodę spotka na swojej drodze w zdecydowanie późniejszym terminie niż przy ostatniej próbie. Rok temu, 1/32 finału PP odbywała się już w połowie sierpnia, a zielono-biało-czerwoni w dramatycznych okolicznościach przegrali ze świeżo zdegradowanym ŁKS po rzutach karnych.

„Po niespełna roku Śląsk wrócił do Łodzi z mocnym postanowieniem poprawy, tym razem jego rywalem był nie jednak Widzew, tylko ŁKS. Prowadzeni przez Wojciecha Stawowego Rycerze Wiosny szybko wysłali wrocławianom sygnał ostrzegawczy (…), a w ostatniej akcji dodatkowego czasu do rzutów karnych doprowadził 19-letni Piotr Gryszkiewicz. Jedenastki lepiej wykorzystywali zawodnicy ŁKS, przez co Śląsk Vitezslava Lavicki poniósł kolejną dotkliwą pucharową porażkę”.

- pisaliśmy niedawno w przeglądzie pucharowych startów wrocławian od powrotu do ekstraklasy.

Jesienią 2021 roku na szczeblu centralnym mają odbyć się trzy rundy Pucharu Polski. W razie przebrnięcia pierwszego rywala, z kolejnym zawodnicy Śląska zmierzą się 27 października lub 3 listopada. 1/8 finału została zaś wyznaczona na 24 listopada albo 1 grudnia. Na wiosnę PZPN zostawił ćwierćfinały (2 lub 9 marca), półfinały (6 albo 13 kwietnia), a przede wszystkim finał Pucharu Polski. Po dwóch edycjach wieńczonych decydującym meczem na Arenie Lublin, dwa najlepsze zespoły najbardziej prestiżowego turnieju polskiej piłki klubowej mają znowu spotkać się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Rezerwy później niż ekstraklasowcy

Datę startu nowego ligowego sezonu poznał również Śląsk II Wrocław. Zespoły niższych lig szczebla centralnego wrócą do rywalizacji po letniej przerwie w weekend 31 lipca – 1 sierpnia, czyli tydzień później niż ekstraklasowcy. Jesienią w II lidze ma się odbyć 20 kolejek, wiosną 14, a w ostatnich dniach maja 2022 roku zostaną zorganizowane baraże, których stawką będzie awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Najbliższy mecz piłkarze trenera Piotra Jawnego rozegrają już jutro na stadionie przy Oporowskiej – ich rywalem będzie Znicz Pruszków, a nasze relacje znajdziecie TUTAJ.

ZOBACZ też: Jak działa europejski „pocałunek śmierci”?

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.