Piłkarze WKS-u w jednym miejscu. Wyjątkowa tablica w Muzeum Śląska

24.01.2024 (06:00) | Marcin Sapuń
uploads/images/2024/1/image00003_65aff7a036c9a.jpeg

fot.: Miłosz Ślusarenko

W czwartek przy muzeum Śląska Wrocław zawisła specjalna tablica, upamiętniająca piłkarzy, którzy w latach 1951-2023 zagrali w co najmniej jednym spotkaniu w zielono-biało-czerwonych barwach. To kolejny element historii, który kibice mogą podziwiać przy okazji wizyty na wrocławskim stadionie. 

Już od pięciu miesięcy na Tarczyński Arena funkcjonuje muzeum Śląska, które cieszy się dużą popularnością wśród kibiców i turystów, odwiedzających wrocławski stadion. W połowie stycznia (dokładnie w czwartek 18 stycznia) do licznych pamiątek i całej ekspozycji dołączyła specjalna tablica, znajdująca się pomiędzy wejściem do muzeum a Sports Barem. Można ujrzeć na niej aż 750 nazwisk piłkarzy, którzy w latach 1951-2023 (stan na 05.09.2023) rozegrali co najmniej jedno spotkanie w pierwszym zespole WKS-u.

Pomysłodawcą tablicy jest Krzysztof Mielczarek, współtwórca klubowego muzeum, który już w 2012 roku rozpoczął pracę nad tworzeniem tejże wyjątkowej listy. Aż 450 graczy (60%) zagrało w Ekstraklasie w zielono-biało-czerwonych barwach. To nie koniec ciekawostek i informacji na temat licznej grupy piłkarzy: 

  • 152 osoby już nie żyją, z czego jedenaście zmarło w ubiegłym roku;
  • najstarszym żyjącym graczem jest Maks Wanczura (rocznik 1932); 
  • ponad 60 graczy zagrało tylko w jednym meczu.

Dlaczego na tablicy widnieją nazwiska od 1951 roku, a nie daty powstania klubu? Powodem są szczątkowe dane z końcówki lat 40 i za tym idące problemy z identyfikacją poszczególnych zawodników. Z czego warto zaznaczyć, że i tak nie udało się ustalić danych niektórych piłkarzy również z lat 50.

- W Pionierze Wrocław i Śląsku pod koniec lat czterdziestych XX wieku grało około czterdziestu piłkarzy. Natomiast na ten temat mamy bardzo szczątkowe dane, w większości przypadków nie znamy imion, a czasami nawet nazwisk. W związku z tym przy tworzeniu tablicy zostały uwzględnione dane od sezonu 1951

- mówi nam Krzysztof Mielczarek.

Wyczerpującej pracy było więcej, gdyż kilka razy trzeba było zweryfikować nie tylko samą pisownię nazwisk, ale również to, czy dany piłkarz na pewno grał w poszczególnych meczach (jeden z zawodników w rozmowie z Krzysztofem Mielczarkiem deklarował się, że zagrał w jednym ze spotkań, a z relacji prasowych wynikało, że w tym samym czasie występował na innym boisku). 

KOLEJNE NIESPODZIANKI DLA KIBICÓW? 

Co ważne, tablica ma być co jakiś czas aktualizowana, więc zbiór piłkarzy z każdym sezonem będzie się powiększał. Dodatkowo, ma być ona wstępem do większego projektu. Jak opowiada Krzysztof Mielczarek, ma on stworzonych wiele biogramów poszczególnych piłkarzy i niewykluczone, że zostaną one kiedyś wydane w formie publikacji (najprawdopodobniej książki). 

- Moim marzeniem jest, by w przyszłości rozbudować tę listę i opublikować porządne biogramy z podstawowymi danymi piłkarzy

- podsumowuje współtwórca muzeum Śląska Wrocław.

Klubowe muzeum powoli szykuje również kolejne ekspozycje dla zwiedzających. Na stole jest obecnie wiele koncepcji, a jedną z nich są specjalne tablice poświęcone sezonom, które nie zostały jeszcze szczegółowo omówione lub rozszerzenie działu poświęconego pozostałym sekcjom sportowych WKS-u.

ZOBACZ też: WIDEO: NK Domzale - Śląsk Wrocław 1:2 (Skrót meczu)

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.