PJS: Kontrowersyjna zmiana – Śląsk II bez pieniędzy

16.06.2021 (19:20) | Karol Bugajski
uploads/images/2021/5/rezerwy4_60a68c0ecc4ba.png

fot.: Paweł Kot

Sukces drużyny trenera Piotra Jawnego w zakończonym sezonie II ligi mógł dać satysfakcję nie tylko pod względem sportowym. Drugi zespół Śląska walczył o baraże w bardzo młodym składzie, dzięki czemu jeszcze rok temu zostałby wynagrodzony niemałym zastrzykiem pieniędzy, ale tym razem na przeszkodzie stanęły przepisy. 

Konia z rzędem temu, kto przed rozpoczęciem sezonu przewidziałby, że rezerwy Śląska Wrocław mogą zaprezentować się na szczeblu centralnym z tak udanej strony. Zespół prowadzony przez duet trenerski Piotr Jawny – Marcin Dymkowski nie tylko potrafił zaskakiwać faworytów w momentach, gdy był skazywany na pożarcie, ale był w stanie utrzymywać swoją formę na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Do pełni szczęścia zabrakło równej dyspozycji w meczach domowych i wyjazdowych, szczególnie w rundzie jesiennej, a Śląskowi II do miejsca barażowego ostatecznie zabrakło raptem punktu.

Szybkie efekty

Co warte podkreślenia, efektowne wyniki wrocławian były możliwe do osiągania nie ze względu na regularne wzmocnienia z pierwszego zespołu, a dzięki stawianiu na młodych piłkarzy. Trenerzy Jawny i Dymkowski odważnie wprowadzali na szczebel centralny kolejnych zawodników, a zaufanie zaowocowało tytułem wicekróla strzelców dla Sebastiana Bergiera czy szybkimi szansami w ekstraklasie dla Szymona Lewkota oraz Konrada Poprawy. Efekty wprowadzania na nastoletnich graczy jaskrawo odbijają się w klasyfikacji Pro Junior System, klubowe konta z tego powodu się jednak nie wzbogacą.

Pro Junior System to ranking premiujący środkami finansowymi kluby, które na młodych stawiają najchętniej. Warunkiem jest rozegranie przynajmniej pięciu ligowych meczów i 270 minut przez zawodników urodzonych w 2000 roku lub później. Dodatkowo premiowane są występy wychowanków, a także mecze w barwach reprezentacji Polski. Przed rozpoczęciem sezonu 2020/2021 PZPN zmienił jednak przepisy w taki sposób, że z szansy na pieniądze wyeliminowane zostały zespoły rezerw. A traf chciał, że drugoligowe rozgrywki na czele klasyfikacji zakończyły… właśnie Lech II Poznań i Śląsk II Wrocław.

Stratne Śląsk i Lech

Zielono-biało-czerwonym przeszło obok nosa 800 tysięcy złotych, a rezerwom Kolejorza okrągły milion. Wobec przesunięć klasyfikację Pro Junior System w II lidze wygrała Skra Częstochowa – jej wynik to jednak niespełna 16 tysięcy punktów. Śląsk II zdobył 27 tysięcy, a Lech II aż 43 tysiące. Obok drużyny spod Jasnej Góry spośród drugoligowców zapunktowały również Stal Rzeszów, Wigry Suwałki, Znicz Pruszków, Garbarnia Kraków, Olimpia Elbląg, a także Błękitni Stargard. W tym ostatnim przypadku istotne jest jednak zastrzeżenie o uszczupleniu nagrody o połowę z powodu spadku do III ligi. To inna ze zmian wprowadzonych przez PZPN w Pro Junior System na stałe przed zakończonym właśnie sezonem.

NAGRODY W KLASYFIKACJI PRO JUNIOR SYSTEM PO SEZONIE 2020/2021 (źródło: PZPN)

Skra Częstochowa 1 milion złotych

Olimpia Elbląg 800 tysięcy złotych

Stal Rzeszów 700 tysięcy złotych

Błękitni Stargard 500 tysięcy złotych (spadek - do klubu trafi 250 tysięcy złotych)

Wigry Suwałki 400 tysięcy złotych

Znicz Pruszków 300 tysięcy złotych

Garbarnia Kraków 200 tysięcy złotych

ZOBACZ też: EURO: Strefa kibica przy Stadionie Wrocław