OFICJALNIE: Jest potencjalny kupiec Śląska

16.06.2023 (16:58) | Mateusz Włosek
uploads/images/2020/6/DJI_0127_5eea615b9a716.jpg

fot.: Rafał Sawicki

W piątek 16 czerwca o 15:00 oficjalnie upłynął przedłużony wcześniej przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka termin składania ofert kupna większościowego pakietu akcji piłkarskiego Śląska Wrocław. Mimo wcześniejszych głosów o wielu różnych ofertach, poważnie zainteresowany jest jeden podmiot, z którym zostaną podjęte negocjacje. 

Od poniedziałkowego popołudnia zmieniły się struktury zarządzające Śląskiem Wrocław. W miejsce prezesa Piotra Waśniewskiego decyzją Rady Nadzorczej klubu powołano pełniącego obowiązki prezesa zarządu Macieja Potockiego, czyli przewodniczący Rady Nadzorczej oraz prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego (jego wypowiedź przeczytacie TUTAJ).

Potocki ma zająć się sprawnym przeprowadzeniem procesu prywatyzacji, a w piątkowe popołudnie poznaliśmy szczegóły sprzedaży większościowego pakietu od Gminy Wrocław. Rozważana będzie kandydatura jednego podmiotu, a oficjalne otwarcie oferty przez specjalnie powołaną do tego z ramienia Urzędu Miasta komisję nastąpi w poniedziałek 19 czerwca.

- Dziękujemy oferentowi za zainteresowanie i złożenie swoich wstępnych warunków transakcji. Do rozmów zamierzamy przystąpić jak najszybciej, wykorzystując przerwę między rozgrywkami PKO BP Ekstraklasy. Wierzę w powodzenie negocjacji i zapewniam, że oddamy klub tylko we właściwe ręce, zabezpieczając jego wszelkie interesy

- powiedział wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

Warto przypomnieć, że Miasto Wrocław nie przeznacza do sprzedaży wszystkich swoich udziałów, ale od 51% do 79,61% kapitału zakładowego spółki. Jeśli proces prywatyzacji zakończy się sukcesem, miasto nie będzie angażowało środków publicznych, ale nie straci pieczy nad działalnością spółki. Urząd Miasta zachowa minimum 20% udziału w kapitale zakładowym i będzie miał prawo do powoływania jednego członka Rady Nadzorczej Spółki. Ponadto, miasto będzie mogło odkupić akcje, jeśli nabywca nie dokona wpłaty określonego rocznego wkładu w terminie, a możliwe będzie nawet rozwiązanie umowy. Ratusz przy takim obrocie spraw będzie mógł domagać się kary umownej oraz możliwości odkupienia akcji zgodnie z pierwokupem.

- Śląsk Wrocław zasługuje na dużego inwestora, który wykorzysta wielki potencjał klubu. Wojskowi to przecież wciąż jedna z największych piłkarskich marek w naszym kraju i sportowa legenda, która rozpala tysiące kibiców

- kontynuuje wiceprezydent.

Umowa zastrzega także zakaz zmiany siedziby klubu, jego barw oraz nazwy.

ZOBACZ też: Intensywny rok Karola Borysa. Co przyniesie przyszłość?

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.