Arabowie zainwestują w Śląsk?

22.05.2023 (14:00) | Mateusz Włosek
uploads/images/2022/4/KoPa_DMM_Wro_24_04_2022-161_626854c00490a.jpg

fot.: Paweł Kot

Po informacji o ogłoszeniu przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka przetargu na zakup większościowego pakietu akcji Śląska Wrocław, docierają nowe wieści w sprawie potencjalnego przejęcia klubu. Nad inwestowaniem w polski futbol poważnie zastanawia się fundusz ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

Jak wynika z komunikatów prasowych, fundusz inwestycyjny Mada Global Fund For Income Opportunities od ponad roku poważnie analizuje zainwestowanie w pierwszoligowy lub ekstraklasowy klub w kraju nad Wisłą. Warto zaznaczyć, że organizacja ta działa w oparciu o regulacje organów nadzoru finansowego Zjednocznych Emiratów Arabskich, co oznacza, że jego potencjalne pojawienie się na rynku piłkarskim w Polsce odbyłoby się z zachowaniem wszelkich procedur i wiązałoby się z postawieniem na długofalowy projekt, odpowiadający oczekiwaniom lokalnej społeczności.

POWAŻNE PRZEDSIĘWZIĘCIE

Mada Global poczyniła już pierwsze konkretne kroki w kierunku zainwestowania w klub piłkarski, bowiem stworzyła w Warszawie należącą do niego spółkę Football Culture Poland, której prezesem został Paolo Urfer. Jednocześnie został on także project managerem oraz głównym inwestorem tego funduszu.

Wszystkie kluby, z którymi rozmawiamy, okazują nam wielkie zainteresowanie, nie będzie to zatem decyzja prosta do podjęcia. Kluczowy będzie odpowiedni timing – chcemy zamknąć transakcję w najbliższych tygodniach, aby móc rozpocząć przygotowywanie drużyny z myślą o następnym sezonie 2023/2024

- powiedział Paolo Urfer, cytowany w oficjalnym komunikacie.

Oznaczałoby to, że fundusz pragnie jak najszybciej dopiąć szczegóły i rozpocząć swój plan inwestycji w któryś z polskich klubów, aby ze spokojem rozpoczynać następny sezon pod nowym szyldem. Ostatnio dużo przebąkiwano w mediach, że bliskowschodni inwestorzy mają chrapkę na Śląsk ze względu na duży potencjał samego miasta, otoczonego rozległą strefą przemysłową.

CORAZ MOCNIEJ INWESTUJĄ W FUTBOL

Podobne działania miały już miejsce w futbolu. W 2021 roku z rąk Mike’a Ashleya angielski Newcastle United przejął saudyjski fundusz, co wiązało się ze znacznym wzrostem aktywności „Srok” na rynku transferowym. Warto jednak wspomnieć, że spółki z Bliskiego Wschody nie inwestowały jednak wcześniej w żaden polski klub, co byłoby obarczone jakimś stopniem ryzyka.

Mada Global to fundusz inwestycyjny private equity, czyli specjalizujący się w działaniach obejmujących firmy, które nie są notowane na giełdzie. Znajduje się on na 34. miejscu listy Securities and Commodities Authorities, która jest federalną agencją nadzoru finansowego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

ZOBACZ też: Walka o utrzymanie do ostatniej kolejki (ANALIZA)

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.