Co warto wiedzieć przed ostatnimi sparingami?

06.07.2022 (06:00) | Konrad Omieljaniuk
uploads/images/2022/6/ivan2_62aede309da81.jpg

fot.: Paweł Kot

Śląsk Wrocław na obozie w Słowenii zbiera ostatnie szlify przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu 2022/23. Trener Ivan Djurdjević materiału poglądowego wciąż będzie miał sporo, bo jego podopieczni na boisko wybiegną w środę dwukrotnie - o godzinie 11:00 oraz 17:00. 

O godzinie 11:00 Śląsk zmierzy się z węgierskim Zalaegerszegi TE - sylwetka rywala.

O godzinie 17:00 naprzeciw wrocławian stanie słoweński ND Gorica - sylwetka rywala.

A pomiędzy meczami obiad. Najbardziej znaną słoweńską potrawą mięsną jest kraški pršut, czyli specjalnie wędzona i suszona szynka o dosyć słonym smaku z okolic Krasu, podawana z oliwkami i domowym serem.


Dla Śląska będą to sparingi numer pięć i sześć. Do tej pory wyglądało to następująco:

3:1 z GKS-em Tychy

0:1 z FK Cukaricki

3:1 z FK Radnicki Nisz

2:1 z NK Radomlje


"Otworzymy lodówkę, zobaczymy, co się w niej znajduje, a dopiero później pójdziemy na zakupy" - powiedział po przyjściu do Śląska trener Ivan Djurdjević i faktycznie sprawdzanie zawartości lodówki trwa w najlepsze. Spośród 29 zawodników z kadry na obóz, każdy dostaje swoje minuty w sparingach i nikt nie może czuć się pominięty. W żadnym z dotychczasowych sparingów nie widzieliśmy zestawienia, które można by było nazwać testowaniem optymalnego wariantu. Takowy chyba po prostu jeszcze nie istnieje.


A co z zakupami? Na zakupy został wysłany Dariusz Sztylka. Z Gdyni wrócił z pustą torbą, ale po drodze w Lidlu znowu był tydzień hiszpański, więc może coś jeszcze uda się dorzucić do poobozowej lodówki.


Pytanie czy składy na dzisiejsze sparingi będzie można zauważalnie rozróżnić na ten pierwszy i rezerwowy? Byłoby to wskazane pod wzgląd na fakt, że więcej okazji w postaci meczu kontrolnego już nie będzie. Skład na inaugurujący sezon mecz z Zagłębiem powinien być już przynajmniej częściowo wykrystalizowany. 


Przy przyjęciu powyższej koncepcji - rywalem, na który lepiej wystawić mocniejszy skład, wydaje się być węgierski Zalaegerszegi TE, który od lat regularnie utrzymuje się na najwyższym poziomie rozgrywek. ND Gorica w nadchodzącym sezonie będzie beniaminkiem w słoweńskiej elicie i chyba z tej dwójki jest rywalem mniej wymagającym. 


Trenerem Zalaegerszegi TE jest Ricardo Moniz, który w sezonie 13/14 prowadził Lechię Gdańsk w dziewięciu meczach ekstraklasy, po czym nieoczekiwanie odszedł, tłumacząc się sprawami osobistymi. Nie przeszkodziło mu to jednak podpisać kontraktu z TSV 1860 Monachium zaledwie dzień później. Nowy klub poprowadził w ośmiu meczach i został zwolniony. Taka sytuacja.


Trenerem ND Gorica jest Milan Srebrnić, który epizodu w ekstraklasie nie zaliczył. Jest za to żywą legendą swojego klubu, który reprezentował już jako piłkarz nieprzerwanie w latach 1993-2007.


Walka o sparingową koronę króla strzelców powinna rozstrzygnąć się między Piotrem Samcem-Talarem a Caye Quintaną, którzy do tej pory mają na swoim koncie po dwie bramki w przedsezonowych meczach.


Śląsk na obozie w Rogli pozostanie do piątku, po czym uda się w drogę powrotną i we Wrocławiu rozpocznie ostatni tydzień przygotowań do starcia z Zagłębiem Lubin. 15 lipca o godzinie 20:30 w Lubinie zaczynamy sezon 2022/23.


Przeprowadzimy dla Was relacje tekstowe z obu sparingów. Bądźcie z nami!

ZOBACZ też: LIVE: Zalaegerszegi - Śląsk Wrocław (NA ŻYWO)

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.