Jacek Magiera umie przygotować zespół

12.01.2022 (17:00) | Karol Bugajski
uploads/images/2021/8/magieraporzucek_612d115098ac9.png

fot.: Mateusz Porzucek

Zbliżające się zgrupowanie w Turcji będzie piątym okresem przygotowawczym w ligowej karierze obecnego szkoleniowca Śląska Wrocław. Dotychczasowe doświadczenia Jacka Magiery wyglądają co najmniej obiecująco. 

Jeden w Zagłębiu Sosnowiec, dwa w Legii Warszawa i letni w Śląsku – trener Jacek Magiera w trakcie dotychczasowej samodzielnej pracy klubowej przeprowadził cztery okresy przygotowawcze. Jego zespoły po obozach najczęściej wyglądały doskonale, bez większych problemów wchodziły w nową rundę, a do tego notowały efektowne wyniki. Dobry start wiosennego grania przyda się wrocławianom, po tym jak w końcówce 2021 roku zanotowali trzy porażki z rzędu i wypadli z górnej połowy tabeli. Terminarz sprzyjać nie będzie – w pierwszych dwóch kolejkach zafunduje wyjazdy do Gdańska i Łęcznej, być może właśnie wtedy przydatny okaże się patent Magiery. Skoro sprawdził się już wielokrotnie, trudno mówić o przypadku.

Z SOSNOWCA DO LEGII

Pierwszą okazję do przepracowania okresu przygotowawczego z klubem obecny szkoleniowiec Śląska miał latem 2016 roku w Zagłębiu Sosnowiec. Zespół z Kresowej od początku sezonu był rewelacją I ligi, w dziesięciu meczach o punkty nie poniósł żadnej porażki, a praca Magiery była tak dobra, że… we wrześniu została przerwana zainteresowaniem Legii Warszawa i jego przenosinami do ekstraklasy. Poprzeczka poszła w górę, jednak wiosna 2017 przy Łazienkowskiej również wyglądała bardzo dobrze. Ówczesny mistrz Polski pod wodzą obecnego trenera wrocławian przegrał tylko 1 z 17 ligowych spotkań (1:3 z Ruchem) i obronił tytuł, a plamą na opisywanym bilansie jest jedynie to, co zdarzyło się krótko później.

ZWOLNIONY WE WROCŁAWIU

Naprawdę niezadowolony z tego, jak jego zespół wyglądał na początku rundy, Jacek Magiera mógł być tylko jesienią 2017 roku. Legia tradycyjnie przegrała mecz o Superpuchar, ekstraklasowe zmagania zaczęła od przegranej w Zabrzu (1:3), aż w końcu przepadła nie tylko w kwalifikacjach Ligi Mistrzów, ale nawet Ligi Europy. Warszawianie po wrześniowej porażce we Wrocławiu (1:2) pożegnali się z Magierą, a ten kolejną okazję do pracy między rundami miał cztery lata później właśnie w Śląsku. I znowu nie zawiódł, przynajmniej na początku, bo jego zespół był najdłużej niepokonany w ekstraklasie (do 10. kolejki), wyeliminował też dwóch rywali w Lidze Konferencji Europy. Sęk w tym, jak kończył 2021 rok, ale przyczyna takiego stanu rzeczy z pewnością była bardziej złożona. Jeżeli na początku ligowej wiosny, zespół trenera Magiery nawiąże do charakteryzującej go zazwyczaj skuteczności, druga część sezonu może dostarczyć nam wiele miłych chwil.

DRUŻYNY JACKA MAGIERY W LIDZE PO OKRESACH PRZYGOTOWAWCZYCH:

Jesień 2016 Zagłębie Sosnowiec 9 meczów: 6-3-0

Wiosna 2017 Legia Warszawa 17 meczów: 11-5-1

Jesień 2017 Legia Warszawa 8 meczów: 4-1-3

Jesień 2021 Śląsk Wrocław do 10. kolejki: 4-5-0

ZOBACZ też: Agent Jacha: Śląsk nie jest aż tak zdeterminowany