Komisja Ligi ukarała Śląsk i kibiców (AKTUALIZACJA)

13.12.2019 (11:40) | Marcin Polański | fot.: Paweł Kot | Ekstraklasa SA
W czwartek obradowała Komisja Ligi, która rozpatrywała między innymi wydarzenia z meczu Śląska Wrocław z Legią Warszawa. Po tym jak Wojewoda zamknął stadion na mecz z Lechem, na klub i kibiców nałożono kolejne kary, tym razem przez Ekstraklasę.


 

- Zachowanie kibiców Śląska wykroczyło poza dopuszczalne standardy powodując realne zagrożenie zdrowia i życia uczestników meczu – tłumaczy przewodniczący Komisji Ligi Jarosław Poturnicki w komunikacie Ekstraklasy. - Elementy pirotechniki spadały bezpośrednio na plac gry oraz trybuny, czego skutkiem była konieczność opuszczenia przez zawodników boiska oraz 10-minutowa przerwa w grze. Klub ponosi odpowiedzialność za działania swoich kibiców dlatego Komisja Ligi postanowiła ukarać Śląsk Wrocław wysoką karą pieniężną. Natomiast odpowiedzialność za zaistniałą sytuację powinni ponieść także kibice dopuszczający się łamania prawa. Dlatego też Komisja zdecydowała nałożyć dodatkowe sankcje dyscyplinarne na osoby zajmujące sektor, na którym doszło do naruszeń prawa. Bezpieczeństwo uczestników imprezy piłkarskiej jest priorytetem, a nałożone kary są wyrazem braku akceptacji ze strony Komisji Ligi dla zachowań niewpisujących się w standardy bezpiecznego kibicowania - dodaje.ZOBACZ TAKŻE: Wojewoda ogłasza decyzję (WIDEO)Na wysokość i rodzaj kary miała także wpływ środowa decyzja Wojewody. - Wojewoda podjął decyzję administracyjną, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa w ramach kolejnej imprezy masowej. Nie miała ona natomiast charakteru kary za to, co działo się na meczu. Z kolei Komisja Ligi podjęła decyzję w postępowaniu dyscyplinarnym, niezależnie od działań administracji państwowej. Nakładając karę Komisja Ligi realizuje cele w zakresie oddziaływania kary na ukaranego jak i na całe środowisko piłkarskie – wyjaśnia.Śląsk musi zapłacić 40 000 zł kary, dodatkowo nałożono karę w zawieszeniu - zakazu wejścia na 2 mecze we Wrocławiu dla wszystkich osób, które w trakcie meczu z Legią znajdowały się na trybunie B. Kara ta jest zawieszona w wykonaniu na 6 miesięcy. Kibice WKS-u nie będą mogli obejrzeć także 3 meczów wyjazdowych - zorganizowanej grupy fanów Śląska nie pojadą do Lubina, Białegostoku i Gdyni.ZOBACZ TAKŻE: Wniosek o dotkliwą karę dla Śląska!

AKTUALIZACJA 13.12.2019Dodatkowo Komisja Ligi ukarała gości niedzielnego meczu, choć w pierwotnym, czwartkowym komunikacie nie znalazła się na ten temat informacja. Legia Warszawa musi zapłacić 5 000 zł kary, a kibice CWKS-u otrzymali zakaz udziału zorganizowanej grupy fanów w najbliższym meczu wyjazdowym.