Co słychać u zgód?

Co słychać u zgód?

fot.:

Wygrane derby przez Lechię Gdańsk. Miedź Legnica odpada z Totolotek Pucharu Polski. Motor Lublin z licencją na grę w III Lidze. Dwa remisy Opawy po wznowieniu rozgrywek ligowych w Czechach. Więcej informacji na te tematy w tekście poniżej.



 

Lechia Gdańsk

Lechia Gdańsk w pierwszym spotkaniu ligowym po wznowieniu rozgrywek PKO BP Ekstraklasy wygrała na własnym stadionie w derbach Trójmiasta z Arką Gdynia 4:3. Spotkanie derbowe miało szalony przebieg, a zwłaszcza jego druga połowa, w trakcie której padło wszystkie siedem bramek. Strzelanie rozpoczął Flavio Paixao, który wykorzystał rzut karny w 51. minucie. Dziesięć minut później było 1:1 po pewnie wykonanej jedenastce w wykonaniu Marko Vejinovicia. Drugi gol dla gości był autorstwa Jaroslawa Kubickiego, który zdobył bramkę samobójczą. Stan meczu wyrównał Paixao, ale nie na długo, ponieważ już po paru minutach Vejinovic ponownie pokonał Dusana Kuciaka z rzutu karnego. Szczęście gdynian nie trwało długo, bo na dwie minuty przed końcem trzecią bramkę dla gdańszczan strzelił Łukasz Zwolinski. Strzelanie skończył ten sam, który je zaczął i w ten sam sposób, czyli kapitan Lechii, który drugi raz w tym spotkaniu strzelił gola z jedenastu metrów i tym samym dał zwycięstwo Lwom Północy, a sam zaliczył hat tricka.

Trzy punkty zainkasowane w derbowym starciu pozwoliły Lechii na utrzymanie siódmego miejsca w tabeli ekstraklasy oraz czteropunktowej przewagi nad dziewiątym Rakowem Częstochowa.

Ostatni mecz: 31.05. POLSKA: PKO BP Ekstraklasa – Kolejka 27

17:30 Lechia Gdańsk 4:3 Arka Gdynia

Bramki: 1:0 Paixao 51’, 1:1 Vejinovic 61’, 1:2 Kubicki 72’, 2:2 Paixao 78’, 2:3 Vejinovic 84’, 3:3 Zwolinski 88’, 4:3 Paixao 90+7’

Lechia: Kuciak – Pietrzak, Maloca, Nalepa, Fila (72’ Zwolinski) – Kubicki – Gomes (65’ Conrado), Lipski, Makowski, Mihalik (76’ Saief) – Paixao

Arka: Steinbors – Marciniak, Helstrup, Maric, Danch – Kopczyński – Młyński, Vejinovic (87’ Bergqvist), Nalepa, Jankowski (76’ Jankowski) – Zawada (80’ Skhirtladze)

Tabela PKO BP Ekstraklasy po 27. kolejce:

  1. Legia Warszawa 54
  2. Piast Gliwice 46
  3. Śląsk Wrocław 43
  4. Cracovia 42
  5. Lech Poznań 42
  6. Pogoń Szczecin 41
  7. Lechia Gdańsk 41
  8. Jagiellonia Białystok 40
  9. Raków Częstochowa 37
  10. Zagłębie Lubin 36
  11. Górnik Zabrze 36
  12. Wisła Płock 36
  13. Wisła Kraków 31
  14. Korona Kielce 29
  15. Arka Gdynia 25
  16. ŁKS Łódź 20

1-8 Grupa mistrzowska

9-16 Grupa spadkowa

Następne mecze:

  • 05.06. POLSKA: PKO BP Ekstraklasa – Kolejka 28

20:30 Górnik Zabrze – Lechia Gdańsk (CANAL+ Sport 3)

  • 09:06. POLSKA: PKO BP Ekstraklasa – Kolejka 29

18:00 Lechia Gdańsk - Cracovia

Miedź Legnica

Ćwierćfinał Totolotek Pucharu Polski pomiędzy Miedzią Legnica, a Legią Warszawa był pierwszym meczem w Polsce rozgrywanym po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. We wcześniejszych dwóch ćwierćfinałach, które udało się rozegrać przed wstrzymaniem rozgrywek awans wywalczyła Cracovia i Lechia Gdańsk.

Z powodu panującej pandemii mecz musiał być rozgrywany przy pustych trybunach co na pewno nie pomagało Miedziance w starciu z bardziej utytułowanym rywalem. Legia objęła prowadzenie w 17. minucie po bramce Valeriana Gvili. Tuż po rozpoczęciu drugiej części gry prowadzenie warszawian podwyższył były zawodnik Śląska Wrocław, Mateusz Cholewiak który w ostatnim zimowym okienku transferowym przeszedł do stołecznej ekipy. Dziesięć minut przed końcem spotkania za brutalny faul czerwoną kartkę obejrzał Igor Lewczuk. Nadzieję w gospodarzach obudził jeszcze Paweł Zielinski, który strzelił gola na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry. Niestety Miedzi nie udało się doprowadzić już do wyrównania przez co odpadła z Pucharu Polski na etapie ćwierćfinału.

Ostatni mecz: 26.05. POLSKA: Totolotek Puchar Polski – Ćwierćfinał

20:10 Miedź Legnica 1:2 Legia Warszawa

Bramki: 0:1 Gvilia 17’, 0:2 Cholewiak 49’, 1:2 Zielinski 88’

Miedź: Zaluska – Chrzanowski, Lukowski, Makuch (65’ Sliwa), Marquitos, Mijuskovic, Pietrowski, Roman (58’ Lobodzinski), Santana Cabrera (82’ Kort), Soljic, Zielinski

Legia: Muzyk – Antolic, Cholewiak (77’ Luquinhas), Gvilia, Kante, Karbownik, Lewczuk, Slisz, Vesovic (75’ Jędrzejczyk), Wieteska, Wszolek

Wyniki ćwierćfinałów Totolotek Pucharu Polski:

  • Miedź Legnica 1:2 Legia Warszawa
  • GKS Tychy 1:2 Cracovia
  • Stal Mielec 1:3 Lech Poznań
  • Lechia Gdańsk 2:1 Piast Gliwice

Następne mecze:

  • 02.06. POLSKA: Fortuna 1 Liga – Kolejka 23

20:40 Miedź Legnica – Stal Mielec

  • 05.06. POLSKA: Fortuna 1 Liga – Kolejka 24

15:30 Wigry Suwałki – Miedź Legnica

Motor Lublin

W ostatnich tygodniach piłkarze oraz kibice Motoru Lublin mogli świętować awans do II Ligi. Z kolei w sobotę okazało się, że lublinianie dostali warunkową licencję na grę w III Lidze – Grupie IV. Jak wyjaśnia jednak prezes Motoru jest to standardowa procedura wynikająca z przyczyn formalnych. – Złożyliśmy takie same dokumenty na II i III Ligę, tak jak w przypadku poprzednich kilku sezonów, gdy byliśmy uczestnikiem rozgrywek trzecioligowych, aspirując jednocześnie do awansu – tłumaczy Paweł Majka.

Warto przy tym podkreślić, że proces licencyjny na grę na poziomie drugoligowym w sezonie 2020/21 zostanie sfinalizowany, gdy zakończą się obecne rozgrywki. Te będą wznowione już w tym tygodniu i potrwają do końca lipca.

Opawa

Opawa w trakcie ostatniego tygodnia rozegrała dwa mecze w ramach 1. Ligi. W pierwszym z nich bezbramkowo zremisowała z Karwiną, a w drugim również podzieliła się punktami, ale spotkanie z Teplicami zakończyło się remisem 2:2.

Wyjazdowe starcie do Teplic zaczęło się od bramki z rzutu karnego dla gospodarzy, której autorem był Jakub Reznicek. Jeszcze w pierwszej połowie bramkę wyrównująca strzelił Bojan Djordjic. Po rozpoczęciu drugiej części gry szybko na prowadzenie ponownie wyszli gospodarze, a bramkę na 2:1 zdobył Daniel Trubac. Chwilę potem Lukas Zeleznik nie wykorzystał rzutu karnego przez co Opawa ponownie nie remisowała. Ostatecznie drugi gol dla gości padł w 88. minucie, a jego strzelcem został Vaclav Jurena. Jeszcze w doliczonym czasie gry z boiska wyleciał zawodnik gospodarzy Petr Kodes, który obejrzał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę. Sytuacja ta nie wpłynęła już na dalszy przebieg gry i spotkanie zakończyło się remisem.

Dwa punkty zdobyte w dwóch spotkaniach pozwoliły jeszcze zachować Opawie minimalne szanse na awans do grupy zespołów, które będą walczyć o grę w play offach o występ w eliminacjach Ligi Europy. Jest to jednak bardzo ciężko zadanie i już po najbliższym meczu może się okazać, że Opawa na pewno zagra w grupie spadkowej. W tym momencie ma ona zaledwie 19 punktów i zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli 1. Ligi, a nad ostatnim Przybramem ma tylko jedno oczko przewagi.

Ostatnie mecze:

  • 27.05. CZECHY: 1. Liga – Kolejka 25

18:00 Opawa 0:0 Karwina

Opawa: Fendrich – Helesic, Zidek, Hnanicek, Harazim – Djordjic, Zavadil, Soucek (77’ Reznicek), Texl (56’ Mondek) – Schaffartzik (56’ Jurena) – Zeleznik (87’ Rychly)

Karwina: Bolek – Moravec, Rundic, Sindelar, Ndefe (79’ Conka) – Qose, Smrz (46’ Bukata), Janecka (65’ Eduardo Santos) – Abdulrahman (90+1’ Guba), Lingr, Vukadinovic (65’ Ba Loua)

  • 31.05. CZECHY: 1. Liga – Kolejka 26

14:00 Teplice 2:2 Opawa

Bramki: 1:0 Reznicek 10’, 1:1 Djordjic 37’, 2:1 Trubac 54’, 2:2 Jurena 88’

Teplice: Grigar – Knapik, Cmovs, Kodes, Vondrasek – Trubac (77’ Moulis), Nazarov (46’ Marecek), Zitny (90’ Zitny), Hybl – Reznicek, Mares (73’ Kucera)

Opawa: Fendrich – Helesic, Zidek, Hnanicek (84’ Sus), Harazim (64’ Jursa) – Djordjic, Reznicek, Soucek (84’ Rychly), Mondek (64’ Zapalac) – Jurena, Zeleznik (69’ Texl)

Tabela 1. Ligi po 26. kolejce:

  1. Slavia Praga 64
  2. Pilzno 56
  3. Jablonec 43
  4. Liberec 42
  5. Ostrava 40
  6. Sparta Praga 38
  7. Slovacko 38
  8. Mlada Boleslav 37
  9. Ceske Budejovice 36
  10. Sigma Ołomuniec 33
  11. Bohemians 1905 33
  12. Teplice 28
  13. Karwina 24
  14. Zlin 23
  15. Opawa 19
  16. Przybram 18

1-6 Grupa mistrzowska

7-10 Liga Europy – Play Offy

11-16 Grupa spadkowa

Następne mecze:

  • 03.06. CZECHY: 1. Liga – Kolejka 27

18:00 Opawa – Bohemians 1905

  • 07.06. CZECHY: 1. Liga – Kolejka 28

15:00 Opawa – Slovacko

źródło: kurierlubelski.pl

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet w Google News. Śledź nas też na WhatsAppie, Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.