Dla kogo zalecane są skarpety uciskowe?

03.10.2022 (17:14) | Materiał zewnętrzny
uploads/images/2022/10/20220926134004_pexels-photo-1117485.jpeg_633e731ba13d8.jpg

fot.: pexels.com

Skarpety uciskowe to wyrób medyczny dedykowany dla osób cierpiących na choroby układu żylnego w obrębie kończyn dolnych. W takich sytuacjach można również nosić pończochy uciskowe. Tego rodzaju produkty są niezwykle skuteczne w profilaktyce przeciwżylakowej. Należy je stosować, gdy pojawią się objawy chorobowe związane z niewydolnością krążenia w nogach. W zależności od stadium choroby trzeba zakładać skarpety kompresyjne o różnym stopniu ucisku. Najlepiej, jeśli podkolanówki uciskowe zostaną dopasowane przez lekarza specjalizującego się w leczeniu tego rodzaju chorób. Sprawdź, kto powinien nosić skarpetki uciskowe. 

1. Skarpety uciskowe i podkolanówki uciskowe

2. Pończochy uciskowe najlepszej jakości

Żylaki na nogach to defekt natury estetycznej, ale nie tylko. Większość osób postrzega je przez pryzmat estetyki. Tymczasem żylaki nóg to zagrożenie dla zdrowia. Jeśli chodzi o żylaki, nie pojawiają się one z dnia na dzień. W zasadzie można na nie „pracować” latami. Wyjątkiem są kobiety w ciąży. Przyczyn żylaków może być sporo. Mogą to być na przykład uwarunkowania genetyczne, praca w pozycji siedzącej, praca stojąca, a także znaczna nadwaga lub nawet otyłość. Sposobem na uniknięcie żylaków są między innymi skarpety uciskowe.

Skarpety uciskowe i podkolanówki uciskowe

Pierwsze sygnały mówiące o tym, że w kończynach dolnych szwankuje krążenie krwi to uczucie ciężkości nóg i opuchlizna. Najczęściej obrzęki pojawiają się w okolicach kostek. Objawom może towarzyszyć ból nóg. To jest moment, w którym powinno zacząć się stosować profilaktycznie rajstopy uciskowe lub skarpety przeciwżylakowe. 

Dodatkowo powinno się wdrożyć szereg czynności typu trzymanie nóg wyżej po powrocie z pracy, uprawianie sportu (bardzo dobrze działa jazda na rowerze lub rowerku stacjonarnym, długie spacery, pływanie). 

W takiej sytuacji trzeba zapomnieć o butach na wysokich obcasach. W przypadku osób otyłych konieczne jest wprowadzenie diety redukcyjnej i uprawianie nawet najprostszej gimnastyki. 

Nie można lekceważyć takich objawów, gdyż w przyszłości trzeba będzie walczyć z żylakami, a to jest już dużo trudniejsze niż sama profilaktyka.

Pończochy uciskowe najlepszej jakości

By skarpety kompresyjne dały spodziewane efekty, muszą być produktami świetnej jakości. Najlepiej, jeśli skarpetki uciskowe i pończochy uciskowe są dobrane przez lekarza. 

Kupowanie najtańszych produktów nie ma sensu, gdyż takie wyroby najprawdopodobniej nie zagwarantują odpowiedniego ucisku. Lekarz pomoże też dopasować odpowiedni rozmiar (pończochy i skarpety przeciwżylakowe nie mogą być za duże lub za małe).

ZOBACZ też: ''Gra jest efektowna, ale punkty uciekają'' (OPINIA EKSPERTA)

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.