Ekstraklasa w kolejce do szczepienia

24.01.2021 (12:00) | Karol Bugajski
uploads/images/2020/10/korona_5f996236ae8ef.PNG

fot.: Paweł Kot

Nowy rok ma być przełomowy dla światowej walki z pandemią koronawirusa. Na tydzień przed startem rundy wiosennej sprawdzamy, gdzie w planie szczepionkowego powrotu do normalności jest polska piłka. 

Pandemia w ligowej rzeczywistości przypomina o swojej obecności na każdym kroku. Nawet jeśli zdążyliśmy już zapomnieć o licznych przypadkach zachorowań i przekładanych meczach z poprzednich miesięcy, to przecież strach przed kolejnymi uderzeniami wirusa jest przyczyną rekordowo wczesnego startu ligowego roku w najbliższy weekend.

Ozdrowieńców w ekstraklasie po jesiennym starciu z niewidzialnym wrogiem już znaleźć nietrudno, ale prawdziwą ochronę da dopiero szczepionka. Ligowcy ze zrozumiałych względów nie mogą jednak liczyć na żadne specjalne potraktowanie w tej kwestii.

- Wiemy, że szczepienia to remedium na pandemię, natomiast póki nie będzie wolnego dostępu do tego specyfiku, tematu dla nas nie ma. Nie spodziewajmy się przecież, że znajdzie się decydent, który pozwoli piłkarzom czy trenerom na zaszczepienie się bez kolejki z puli pozyskiwanej przez państwo. Dzięki większej liczbie producentów być może dojdzie w końcu do sytuacji, w której możliwe będą zakupy komercyjne, ale na ten moment dywagacje dotyczące szczepień w ekstraklasie w ogóle nie są prowadzone. Jest za wcześnie

- mówi nam Andrzej Pokrywka, wiceprzewodniczący Zespołu Medycznego PZPN.

Zainteresowania szczepieniami w sporcie nie można traktować jako fanaberii w sytuacji, w której zdrowych ludzi w sile wieku stawia się na równi z tymi, dla których koronawirus jest dramatycznym i codziennym zagrożeniem. Po dokładnie roku od ogłoszenia kwarantanny w Wuhan oraz późniejszych problemach całego świata, poszukiwanie rozwiązań organizujących życie nawet w tak ekstremalnie nietypowych warunkach jest raczej wynikiem rozsądku.

- Obserwowaliśmy jakie stanowisko w sprawie szczepień zajął Ruch Olimpijski w związku z przełożonymi na ten rok IO w Tokio. Pierwotny plan był taki, żeby zaszczepić wszystkich olimpijczyków przed zawodami, ale dzisiaj wiemy już, że MKOl zdecydował, że nie może tego wymagać, bo na świecie nie ma równego dostępu do szczepionek

- zaznacza wiceprzewodniczący Zespołu Medycznego PZPN.

Przedstawicielom ekstraklasowych klubów pozostaje cierpliwie czekać na swoją kolej do szczepienia, osobną kwestią pozostaje jednak odsuwane na razie przez Zespół Medyczny pytanie o traktowanie takich, którzy przyjęcia remedium na koronawirusa odmówią. Kolejna runda w pandemicznych realiach wystartuje już w najbliższy piątek, pierwszy mecz Śląska trzy dni później przeciwko Stali w Mielcu.

ZOBACZ też: ''Papszun oczekiwał od niego więcej'' (ROZMOWA)