Grali młodzi. Runda, która przejdzie do historii

21.11.2023 (13:00) | Jacek Bratek

Prezentujemy cotygodniowy raport z występów młodzieży Śląska. Większość drużyn zakończyła rozgrywki ligowe. Tradycyjne podsumowanie już wkrótce. Była to najlepsza runda w historii AP Śląsk i umiarkowanie udana WKS Śląsk.

JUNIORZY STARSI

Juniorzy starsi AP Śląsk (WLJS, trener Pietraszewski) w ostatniej kolejce zmierzyli się na wyjeździe ze Ślęzą Wrocław. Spotkanie można śmiało nazwać finałem rozgrywek. Dwie pierwsze drużyny ligi wojewódzkiej awansują  do makroligi rozgrywanej wiosną. Wygrany tych rozgrywek awansuje do CLJ U-19. Śląsk zapewnił sobie awans już wcześniej. Ślęza potrzebowała zwycięstwa.

Spotkanie na Kłokoczycach stało na bardzo dobrym poziomie. Oba zespoły pokazały dobrą piłkę. Było sporo walki. Więcej determinacji wykazywała Ślęza. W 7. minucie po dośrodkowaniu Metlushki piłkę do siatki skierował Heresh. Do przerwy więcej okazji miała Ślęza, ale dobrze spisywał się Śliczniak. W Śląsku najgroźniejszy strzał oddał Szczyrek. Ten  sam zawodnik w 54. minucie przytomnie zachował się po dośrodkowaniu z rzutu wolnego i doprowadził do wyrównania. Pięć minut później Heresh ponownie dał Ślęzy nadzieje na awans. W 65. minucie Metlushko z karnego podwyższył na 3:1. Śląsk nie zamierzał ułatwiać zadania rywalowi i w 81. minucie  Szczyrek z karnego zmniejszył rozmiary porażki i dodał dramaturgii końcówce meczu. Ostatecznie Ślęza wygrała 3:2. Śląsk stracił pierwsze punkty w tym sezonie i obie drużyny awansowały do makroligi. Wiosną ich rywalami będą  GKS Katowice, Gwarek Zabrze, Lechię Zielona Góra, Stilon Gorzów Wielkopolski, MKS Kluczbork i MKS Gogolin.

Skład Śląska: Śliczniak – Marciniak (81’ Krukowski),  Szczyrek, Fałowski, Lipiński – Noczyński (61’ M. Solarz), Pawlik, Maścianica – J. Solarz, Bednarczyk, Kobelczuk (67’ Kaliszczak)

Juniorzy starsi WKS Śląsk (WLJS, trener Król) przegrali z Polonią-Stal Świdnica 3:4. Śląsk trzykrotnie prowadził po dwóch golach Bogdanika i jednym Cieślaka, jednak rywale za każdym razem doprowadzali do wyrównania. W 80. minucie to przeciwnicy przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Śląsk przez większą część sezonu zajmował miejsce na podium, jednak ostatecznie skończył rundę na 6. miejscu.

Skład Śląska: Pliś – Ziemba, Rozestwiński (68’ Surowiecki), Wajncetel, Sołtowski, Jusza (80’ Gruszka), Neumann (68’ Sobczak), Stanek (55’ Gawłowicz), Wieczorek (80’ Banach), Bogdanik, Cieślak

JUNIORZY MŁODSI

Juniorzy młodsi AP Śląsk (CLJ U-17, trener Mordal) pokonali po dobrym meczu Wartę Poznań 5:1. Śląsk od początku zepchnął rywala do głębokiej defensywy. W 14. minucie po akcji Ciućki piłkę do siatki skierował Zabrzeski. W 22. minucie na 2:0 podwyższył Ciućka. Kwadrans później po podaniu Adamkiewicza gola strzelił Rostek. Po przerwie Śląsk dalej przeważał, ale dość nieoczekiwanie gola dla Warty strzelił Kurowski. W 75. minucie Śląsk odpowiedział bramką Zabrzeskiego. Wynik meczu ustalił w 81. minucie Sztylka, który tuż po wejściu na boisko uderzeniem z niemal połowy boiska pokonał bramkarza Warty.

Zwycięstwo Śląska miało dodatkową wartość. Wobec remisu Lecha Poznań z Lechią Zielona Góra, Śląsk powrócił na fotel lidera Centralnej Ligi Juniorów U-17. Było to ostatnie spotkanie rundy jesiennej. W tym roku zostaną rozegrane jeszcze dwie kolejki rewanżowe. Rozgrywki prowadzone są w systemie jesień-wiosna. Śląsk jest na bardzo dobrej pozycji w walce o medale mistrzostw Polski.

Skład Śląska: Pytlak – Adamkiewicz (60’ Wlazło), Cegliński, Cyrek Kaszub – Zabrzeski (80’ Sztylka), Markowski (65’ Wąsala), Skrzypczyński (80’ Cesarz) – Ciućka (60’ Moskaluk), Rostek (65’ O. Gerstenstein), Szywała (75’ Pakosz)

TRAMPKARZE

Trampkarze AP Śląsk (trener Franczak) również wygrali jesienną rundę Centralnej Ligi Juniorów. Z taką różnicą, że w kategorii U-15 rozgrywki są prowadzone w osobnych rundach. Wiosną Śląsk zacznie od początku. Młodzi wrocławianie zapewnili sobie mistrzostwo jesieni już w poprzedniej kolejce.

Na zakończenie roku  Trójkolorowi odnieśli efektowne zwycięstwo, pokonując w Legnicy Miedź 9:1. Aż cztery gole strzelił Kucharski (jednego z karnego), dla którego był to trzeci hat-trick w sezonie. Dwie bramki dołożył Bremer, a po jednym Mańkowski i Szura.

Skład Śląska: Dudziak – Fitowski (41’ Czyzio), Zawadzki, Litwin (41’ Moskaluk) (41’ Matuszewski), Wołosowski (41’ Kołakowski), Kleczewski (53’ Różycki), Mańkowski (50’ Kanak), Sadłocha, Gabryś (41’ Bremer), Kucharski, Szura

Trampkarze WKS Śląsk (II WLT, trener Zawadzki) wygrali w Wałbrzychu z Górnikiem NM 3:1. Dwa gole strzelił Adamenko, a jednego Schorowski. Wygrana pozwoliła Śląskowi wygrać rozgrywki jesienne i awansować do I ligi.

Trampkarze młodsi AP Śląsk (WLT C2, trener Borgman) pokonali FC Wrocław Academy 3:1. Dwa gole strzelił  Zajączkowski, a jednego Mazan z wolnego. Bramkę dla rywali zdobył również z wolnego Haras.

Skład Śląska: Sawicki (41’ Słodkowski) – Pawelec (50’ Koziej), Pruś, Tokarski, Dębowski (41’ Zarówny) – Malik, Mazan (50’ Skrzypczyński), Pawłowicz  (63’ Podhajecki) – Bazylewicz, Zajączkowski, Barcikowski

Zespół U-14 AP Śląsk (trener Borgman) wziął udział w turnieju eliminacyjnym mistrzostw Polski U-15 w futsalu. W Krapkowicach Śląsk pokonał Dreman Komprachcice 3:1 (bramki: Szuba – 2, Dębowski – 1) oraz Rally Team Opole 15:1 (bramki: Szuba – 8, Dębowski – 3, Wojtasik i Solinski – 2) oraz przegrał z Orłem Jelcz-Laskowice 2:4 (bramki: Cieplinski, Dębowski – 1) i Unią Krapkowice 1:3 (bramka: Dębowski). Wrocławianie awansowali do kolejnej rundy mistrzostw Polski.

Skład Śląska: Sarara – Wojtasik, Dębowski, Koziej, Cieplinski, Soliński, Szuba

MŁODZICY

Zespoły U-12 i U-13 AP Śląsk zagrały w Sosnowcu kolejne mecze w Interlidze.

Drużyna U-13 (trener Pawlak) pokonała Wisłę Kraków 2:0. Bramki zdobyli Kiałka (asysta: Łukaczyk) oraz Kośmider (asysta: Kiałka) oraz Zagłębie Sosnowiec. Tym razem bramki (asysty) zdobyli Kośmider (Skrzypczyński), Skrzypczyński (Chmielewski), Oficjalski (Kośmider), Skorupa (Kośmider), Witaszczyk.

Drużyna U-12 przegrała z Wisłą 1:3 (bramka: Korzeniowski) oraz pokonali Zagłębie 6:3 (bramki: Jurasz – 3, Mielnik i Świto).

W weekend drużyna uczestniczyła w dobrze obsadzonym turnieju SBG Jarocin. Śląsk z kompletem zwycięstw zajął 1. miejsce, a Wojciech Grabuś został wybrany MVP turnieju. W fazie grupowej Śląsk wygrał z Wartą Poznań 1:0 (gol: Klauza), FA Areną Szczecin 2:0 (gole: Grudzień, Klimaszewski), AP Murawski Zielona Góra 1:0 (gole: Sibiński),  AP Reissa Jarocin 5:1 (gole: Grabuś, Mielnik, Grudzień, Czerniejewski, Sibiński), Mieszka Gniezno 3:1 (gole: Sibiński – 2 i Grabuś – 1). W ćwierćfinale Śląsk Pokonał Pogoń Szczecin 4:0 (gole: Czerniejewski, Sibiński, Korzeniowski, samobój), w półfinale FC Wrocław Academy (gole: Grabuś, Grudzień) a w finale Wartę Poznań (gol: Grabuś).

Skład Śląska: Maks Bieraugel, Adam Klauza, Jakub Eisler, Kosma Klimaszewski, Filip Korzeniowski, Wojciech Grabuś, Filip Nadziak, Kacper Czerniejewski, Michał Jurasz, Maksymilian Grudzień, Tymek Dec, Kacper Rosiński, Kacper Mielnik, Wiktor Sibiński

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.