Grali młodzi. Śląsk Wrocław został mistrzem Polski

18.12.2023 (21:39) | Jacek Bratek

Prezentujemy cotygodniowy raport z występów młodzieżowych zespołów Śląska. Część  drużyn AP Śląsk rozegrała mecze towarzyskie.

MISTRZOSTWA POLSKI FUTSALU U-13

Wydarzeniem weekendu był jednak występ drużyny AP Śląsk U-13 w mistrzostwach Polski futsalu. Podopieczni trenera Pawlaka wspieranego przez zawodnika I-ligowego WKS Śląsk Futsal Wrocław Artema Lytvynenko oraz kierownika zespołu futsalowego Rafała Krzyszkowskiego spisali się znakomicie i wywalczyli złote medale.

Śląsk przez cały turniej spisywał się bardzo dobrze, mimo że nie jest drużyną futsalową. Grał bardzo widowiskowo, imponował skutecznością i kombinacyjną grą. Już w pierwszym meczu wrocławianie pokonali Stal Mielec 4:2. Śląsk przez cały mecz miał przewagę i wygrał zasłużenie. Mecz był popisem Wojciecha Skorupy, który strzelił wszystkie cztery gole. Kolejnym przeciwnikiem był TAF Toruń – zespół typowo futsalowy. Po bardzo dobrym i wyrównanym meczu z obu stron przeważyło doświadczenie na hali i rywal wygrał 3:1, a bramkę zdobył ponownie Skorupa. W ostatnim meczu grupowym Śląsk dał pokaz siły, pokonując Junior Ełk 5:1. Dwa gole strzelił De Francesco, a po jednym Skorupa, Łukaczyk i Wójciak. Śląsk awansował do ćwierćfinału, gdzie pokonał Limanovię Limanowa 5:1. Gole strzelili Skrzypczyński, Wójciak, Waloch, Czternastek i Skorupa. W półfinale Śląsk zdominował ŁKS Łódź i ponownie wygrał 5:1. Tym razem dwa gole strzelił Skrzypczyński, a po jednym Chmielewski, Czternastek i Waloch.

W finale czekał Rekord Bielsko-Biała – najbardziej utytułowany klub w młodzieżowym futsalu (6-krotny mistrz Polski U-13). Mecz rozpoczął się od przewagi Śląska. Wrocławianie często uderzali na bramkę rywala. Najgroźniejsze uderzenie oddał Czternastek, który w 3. minucie trafił w poprzeczkę. Dwie minuty później Jakub Skrzypczyński po przechwycie i indywidualnej akcji uderzył z dystansu, dając Śląskowi prowadzenie. W 7. minucie było już 2:0. Efektowna akcja Czternastka i Skorupy zakończyła się ósmą bramką. Niecałą minutę później Rekord zdołał strzelić kontaktowego gola po uderzeniu z karnego Maciejnego. W końcówce rozgrywający bardzo dobre zawody Wiktor Waloch odebrał piłkę zawodnikowi Rekordu i po akcji, w której przebiegł przez całe boisko, wyłożył piłkę Skorupie, a ten dopełnił formalności.

W drugiej połowie przewagę nadal miał Śląsk. Po strzale De Francesco obrońca Rekordu wybił piłkę z linii bramkowej. W 15. minucie Skorupa wykorzystał fatalny błąd defensywy  bielszczan i skompletował hat-tricka. Znów po niespełna minucie rywal odgryzł się bramką z przedłużonego rzutu karnego. To była ostatnia bramka w tym meczu. Po bardzo dobrym i pełnym emocji meczu Śląsk wygrał 4:2 i został halowym mistrzem Polski w kategorii U-13.

Skład Śląska: Dawid Sarara, Szymon Struk – Wiktor Waloch (gole – 2), Radosław Wójciak (2), Kornek Czternastek (2), Wojciech Skorupa (10), Jakub Skrzypczyński (4), Antonio De Francesco (2), Maciej Łukaczyk (1), Paweł Kroczak, Bartłomiej Karnaś, Patryk Chmielewski (1), Marcel Żuchowski

Świeżo upieczeni mistrzowie Polski wykazali się wielkim gestem. Kapitan drużyny U-13, Kornel Czternastek, w imieniu całej drużyny, przekazał na licytację mistrzowski puchar. Dochód z aukcji, która zostanie przeprowadzona w styczniu, zasili konto zbiórki na rzecz rehabilitacji Franka Tokarskiego.

JUNIORZY MŁODSI

Zespół AP Śląsk U-17 (trener Mordal) wygrali wysoko z GKS-em Bełchatów 7:1. Bramki dla wrocławian zdobyli Szywała, Kur, Gerstenstein, Szczygieł, Cesarz, Kucharski, Rostek. Trzy asysty zaliczył Wąsala, a po jednej Sadłocha, Kołakowski i Kleczewski. Zagrało sporo zawodników z drużyny U-15.

Skład Śląska: Jazowski – M. Moskaluk, Cegliński, Cyrek – Kur, Wąsala, Sadłocha, D. Moskaluk – Gerstentein, Kucharski, Cesarz oraz Samołyk, Matuszewski, Kleczewski, Markowski, Kołakowski, Szywała, Szczygieł, Rostek

Drugi zespół juniorów młodszych (trener Wilusz) pokonał Stilon Gorzów 6:2. Trzy gole strzelił Szczygieł, a po jednym Gerstentein, Wąsala i Topór.

Skład Śląska: Pasternak – Borowy, Tonak, Falkowski, Wyszyński – Wąsala, Sztylka, Gajewski – Świerczek, Topór, Gerstenstein oraz Lichoń, Szczygieł, Samołyk, Cesarz

TRAMPKARZE

Drużyny AP Śląsk U-15 i U-14  wybrały się do Liberca na dwumecz ze Slovanem.

Oba mecze zakończyły się wygranymi Śląska. Zespół U-15 (trener Franczak) wygrał 7:1. Bramki zdobyli Gabryś (asysta – Czyzio), Czyzio (Gabryś), Szura (Ciesielski), Stój (karny), Mańkowski (Gabryś), Kanak (Szura), Mazan.

Drużyna U-14 (trener Borgman) wygrała 4:1. Do 60 minuty prowadził Slovan, ale dwie bramki Pawłowicza oraz jedna Prusia i Solińskiego dały wygraną Śląskowi.

MŁODZICY

Młodzicy AP Śląsk U-12 (trener Zarycki) zremisowali w Warszawie z Legią 1:1. Bramkę dla Śląska strzelił Wojciech Grabuś.

Skład Śląska: Waleszczynski – Klauza, Eisler, Klimaszewski, Nadziak, Czerniejewski, Jurasz, Grabuś, Świto,  Lesiewicz, Rybotycki, Dec, Mielnik, Korzeniowski

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.