Gwiazda Cracovii pod lupą eksperta

10.03.2021 (19:00) | Karol Bugajski
uploads/images/2021/3/pelle_6048e411b3146.png

fot.: cracovia.pl

Przed każdym ligowym meczem Śląska dziennikarza piszącego o naszym najbliższym rywalu zapraszamy do oceny najważniejszego zawodnika zespołu. Zanim rozpocznie się piątkowe starcie z Cracovią, dziennikarz krakowskiego oddziału Polskiej Agencji Prasowej Grzegorz Wojtowicz mówi nam o pomocniku Pasów Pelle van Amersfoorcie. 

- To zdecydowanie najlepszy piłkarz Cracovii w przekroju całego sezonu, bez niego sytuacja zespołu byłaby jeszcze gorsza niż jest. W ostatnim domowym występie przeciwko Zagłębiu (2:4) co prawda nie wykorzystał rzutu karnego, który mógł jeszcze odwrócić losy meczu, ale generalnie z pewnością jest to lider drużyny Michała Probierza. Jeśli coś pozytywnego dzieje się w ofensywie Cracovii, najczęściej właśnie za sprawą Pelle van Amersfoorta. To jest rzeczywiście klasowy zawodnik, największego zagrożenia w piątkowy wieczór Śląsk powinien spodziewać się właśnie z jego strony - mówi nam ekspert.

Rozmówca ŚLĄSKnetu nie spodziewa się, by ze strony Pasów po sezonie wyszła inicjatywa sprzedaży kreatywnego pomocnika. - Holender za trzy tygodnie skończy 25 lat i ma kontrakt ważny do czerwca 2022 roku, ale nie spodziewam się, by Cracovia chciała go sprzedawać. Problem może okazać się inny – przy okazji dyskusji o obniżaniu kontraktów po ogłoszeniu pandemii rok temu, van Amersfoort wywalczył sobie klauzulę odstępnego. Piłkarzy, którzy na cięcia zgodzili się pod warunkiem wpisania takiego punktu do kontraktu było zresztą kilku. W ten sposób Cracovia po poprzednim sezonie straciła przecież Rafaela Lopesa – dostał niewielką klauzulę i latem zamienił Kraków na Legię - przypomina Grzegorz Wojtowicz.

Zdaniem dziennikarza krakowskiego oddziału PAP nie można wykluczyć, że van Amersfoort po tym sezonie sam będzie chciał już zmienić otoczenie. - Kiedy przychodził do ekstraklasy latem 2019 roku był jeszcze stosunkowo młodym zawodnikiem. Mówił, że chciał przyjść do takiej ligi jak polska, gdzie jest więcej walki, a tego brakowało mu w Holandii. Nastawiał się na zdobycie atutów potrzebnych w starciach fizycznych wiedząc co ma do poprawy, a takie podejście pokazuje, że jednak projektuje sobie dalszą karierę w lepszych ligach niż nasza. Może się okazać, że dwa lata w ekstraklasie uzna za wystarczające i będzie chciał spróbować swoich sił w nowym miejscu - kończy nasz ekspert.

PELLE VAN AMERSFOORT (CRACOVIA)

Debiut w ekstraklasie: Zagłębie - Cracovia 1:1 21.07.2019

W tym sezonie: 25 meczów - 7 goli, 4 asysty

W Cracovii ogółem: 66 meczów - 18 goli, 9 asyst

W ekstraklasie ogółem: 53 mecze - 13 goli, 6 asyst

Aktualna wartość według Transfermarkt: 1 mln euro

ZOBACZ też: Co słychać u zgód?

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.