Gwiazda Warty pod lupą eksperta: Łukasz Trałka

25.07.2021 (09:00) | Karol Bugajski
uploads/images/2020/12/praszelik_5fdbacb451c83.jpg

fot.: Mateusz Porzucek

Przed każdym ligowym meczem Śląska dziennikarza piszącego o naszym najbliższym rywalu zapraszamy do oceny najważniejszego zawodnika zespołu. Zanim rozpocznie się dzisiejsze starcie z Wartą, dziennikarz WP Sportowych Faktów Szymon Mierzyński mówi nam o liderze Zielonych Łukaszu Trałce. 

- Przedłużenie kontraktu z Łukaszem Trałką trudniejsze niż teraz było rok temu, po awansie do ekstraklasy. Wtedy on się bardzo długo wahał i jeszcze tydzień przed inauguracją ligi nie do końca wiedział jak będzie, długo trzeba było go przekonywać. O ile on jest zaawansowany wiekowo, to po pierwsze nie ma problemu z kontuzjami, co jest bardzo istotne, a po drugie prezentuje po prostu wysoką formę sportową i on sam sobie z tego zdaje sprawę - mówi nam ekspert.

Jak podkreśla, Trałka ciągle ma też indywidualne cele do zrealizowania. - Szkoda by było, gdyby skończył, tym bardziej, że w klasyfikacji liczby meczów w historii ekstraklasy ma przed sobą jeszcze kilku zawodników, których realnie da się jeszcze wyprzedzić. Sam zagrał równo 400 i wiadomo, że Łukasza Surmy (559) już nie dogoni, ale może się ciągle mocno wspiąć, bo choćby piąty Dariusz Gęsior ma 427 - ocenia Szymon Mierzyński.

Zdaniem eksperta z Poznania, wyznacznikiem jakości Trałki nawet niekoniecznie są statystyki. Sytuacja z nim jest taka, że sama jego obecność, doświadczenie, umiejętność wywalczenia faulu to są takie atuty, które są dla Warty nieocenione. One wprowadzają w grze zespołu Piotra Tworka ogromny spokój i to jest największy atut tego piłkarza, a asysty stanowią fajny dodatek - analizuje nasz rozmówca.

- Okej, liczby są mega ważne, bo jeżeli defensywny pomocnik daje ci kilka punktów klasyfikacji kanadyjskiej w rundzie to jest wartość dodana, natomiast na Trałkę trzeba patrzeć szerzej. To po prostu całokształt i myślę, że jego pozostanie w Warcie jest bardzo ważną informacją. To jest nawet ważniejsza informacja niż niejeden transfer do klubu - kończy dziennikarz WP Sportowe Fakty.

ŁUKASZ TRAŁKA (WARTA POZNAŃ)

Debiut w ekstraklasie: Pogoń - Legia 1:2, 01.08.2004

W poprzednim sezonie: 31 meczów - 4 gole, 9 asyst

W Warcie ogółem: 61 meczów - 5 goli, 10 asyst

W ekstraklasie ogółem: 400 meczów - 27 goli, 27 asyst

Aktualna wartość według Transfermarkt: 250 tysięcy euro

ZOBACZ też: LIVE: Śląsk Wrocław - Warta Poznań (NA ŻYWO)