Gwiazda Wisły Kraków pod lupą eksperta

10.02.2021 (15:00) | Karol Bugajski
uploads/images/2021/2/felek_6023def116cbd.png

fot.: wisla.krakow.pl

Przed każdym ligowym meczem Śląska dziennikarza piszącego o naszym najbliższym rywalu zapraszamy do oceny najważniejszego zawodnika zespołu. Zanim rozpocznie się piątkowe starcie z Wisłą Kraków, szef działu sportowego "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej" Krzysztof Kawa mówi nam o napastniku Białej Gwiazdy Felicio Brown Forbesie. 

- Uważam, że niewielu trenerów w ekstraklasie postąpiłby tak, jak trener Peter Hyballa w trakcie ubiegłotygodniowego meczu przeciwko Jagiellonii Białystok względem Felicio Brown Forbesa. Już w 67. minucie, gdy na boisku pojawiał się Żan Medved pojawiły się głosy, że powinien zastąpić właśnie Kostarykanina, a ten odwdzięczył się za cierpliwość bramką pieczętującą zwycięstwo w samej końcówce - podkreśla Kawa.

Jego zdaniem, szybsze zdjęcie z boiska Brown Forbesa miałoby fatalny wpływ na tego zawodnika. - Gdyby został przywołany na ławkę po tych kilku niewykorzystanych świetnych okazjach, schodziłby załamany, a odbudowywanie go na kolejny mecz mogłoby trwać dłużej niż tydzień. To, że Hyballa dał mu tego dnia duży kredyt zaufania, a Brown Forbes trafił do siatki, spowoduje u niego zupełnie inne nastawienie na kolejny mecz. Tutaj zresztą moim zdaniem ukazała się też wielkość szkoleniowca Wisły, który wie, że zawodnika w pewnych momentach trzeba po prostu wesprzeć, nie można go dobijać - ocenia ekspert.

- To zresztą ciekawa kwestia, bo kiedy przeanalizujemy sobie obsadę pozycji napastnika od przejęcia Białej Gwiazdy przez nowych właścicieli dwa lata temu, to okaże się, że w klubie nieprzerwanie jest tylko Aleksander Buksa. A wiemy, że jego za chwilę również zabraknie. Rozmawiałem na ten temat nawet z jednym ze współwłaścicieli klubu Tomaszem Jażdżyńskim i on potwierdził, że właśnie znalezienie dobrego napastnika na długi czas jest najtrudniejsze. Obserwujemy pod tym względem wielką zmianę, bo przecież w Wiśle Kraków zaistniał kiedyś choćby Paweł Brożek. To nie przypadek, że oni ciągle wypożyczają piłkarzy odpowiedzialnych za strzelanie goli, albo kupują, ale tylko po to, by zaraz wytransferować dalej - analizuje dziennikarz "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego".

 Kliknij i sprawdź aktualny kurs w Superbet na zwycięstwo Śląska 

Według naszego rozmówcy, przyszłość napastnika Białej Gwiazdy jest absolutnie otwarta. - Na temat Browna Forbesa pojawiają się spekulacje, że może odejść jeszcze nawet w tym okienku, przecież jeszcze nie we wszystkich ligach jest już zamknięte. Pytając w klubie wprost o to, czy Kostarykanin pozostanie przy Reymonta usłyszałem, że wszyscy są na sprzedaż, jest kwestia ceny. Jeżeli przyjdzie zadowalająca oferta za danego zawodnika, to on po prostu odejdzie. Nie ma sensu bawić się w spekulacje ile może znaczyć dla Wisły w perspektywie kolejnych miesięcy, bo sprawa jest prosta. Jeżeli będzie grał dobrze, ktoś go kupi, a jeżeli słabo, to w Krakowie z niego zrezygnują - kończy Kawa.

FELICIO BROWN FORBES (WISŁA KRAKÓW)

Debiut w ekstraklasie: 28.07.2018 Korona - Legia 1:2

W tym sezonie: 11 meczów - 5 goli, 1 asysta

W Wiśle Kraków ogółem: 10 meczów - 5 goli, 1 asysta

W ekstraklasie ogółem: 57 meczów - 18 goli, 3 asysty

Aktualna wartość według Transfermarkt: 500 tysięcy euro

ZOBACZ też: Tak źle z ofensywą nie było od dawna