Ile warty jest Śląsk Wrocław?

07.01.2021 (20:04) | Dominik Szpik
uploads/images/2020/12/20201211PF_MP007_5fd3d6469b85e_5fee38a92d111.jpg

fot.: Mateusz Porzucek

Dino Stiglec, najdroższym piłkarzem? Celeban z najwyższą maksymalną wartością? Zylla droższy od Praszelika? Te mniejsze lub większe paradoksy najdobitniej pokazują, że należy te wszystkie kwoty traktować z przymrużeniem oka. Mimo wszystko można odnieść wrażenie, że większość tych liczb znalazłaby swoje uzasadnienie w rzeczywistości. Jeszcze niedawno pojawiały się plotki o zainteresowaniu Olympiakosu transferem Exposito za 500 tys. €, a i nie trudno sobie wyobrazić, że przychodzi klub z Cypru czy Turcji i oferuje 800 tys. € za Dino Stigleca. Poniżej przedstawiamy listę piłkarzy Śląska wraz z przypisanymi wartościami rynkowymi oraz największymi, jakie do tej pory zostały przypisane do poszczególnych zawodników 

Niemal wszystkim fanom piłki nożnej dobrze znany jest portal Transfermarkt. Baza statystyk i informacji transferowych niemal każdego piłkarza na świecie grającego przynajmniej w najwyższej klasie rozgrywkowej w swoim kraju. Jednym ze znanych i często dość kontrowersyjnych kryterium przypisywanym piłkarzom na tym portalu jest ich tak zwana wartość rynkowa. Kwoty te oczywiście są wyliczane na podstawie pewnego wzoru i wiadomo, że jakby ktoś dzisiaj chciał kupić na przykład Roberta Lewandowskiego z Bayernu Monachium musiałby wyłożyć nieco więcej niż „tylko” 60 mln €. Nikomu też kto będzie chciał wykupić Mateusza Praszelika, nie przyjdzie do głowy przeznaczać na tę operację 200 tys. € z myślą powodzenia. Dzisiaj przyjrzymy się wartościom piłkarzy Śląska oraz na jaką najwyższą kwotę wyceniał ich niemiecki portal.

Bramkarze:

Matus Putnocky – 300 tys. € (najwyższa wartość 500 tys. €)

Michał Szromnik – 150 tys. € (najwyższa wartość 300 tys. €)

Dariusz Szczerbal – 50 tys. € (najwyższa wartość 50 tys. €)

Bartłomiej Frasik – 50 tys. € (najwyższa wartość 50 tys. €)

Miłosz Tysiak – brak danych

Bez zaskoczenia, jeżeli chodzi o naszych golkiperów. Putnocky jako najbardziej doświadczony jest obecnie najdroższym bramkarzem w kadrze Śląska oraz miał najwyższą maksymalną wartość. Szromnik jako miejsce drugie też nie może nikogo dziwić. Swoimi niezłymi występami w Dundee United jako 21-latek osiągnął w swoim piku wartość 300 tys. €, ale szybko go skreślono w Szkocji i musiał odbudowywać się w Bytovii Bytów, a później w Odrze Opole. Pozostali zawodnicy mają, póki co zbyt ubogie CV, by spodziewać się drastycznych zmian, lecz kto wie, co przyniesie przyszłość.

Obrońcy:

Dino Stiglec – 800 tys. € (najwyższa wartość 800 tys. €)

Wojciech Golla – 500 tys. € (najwyższa wartość 1,25 mln €)

Guillermo Cotugno – 400 tys. € (najwyższa wartość 1,5 mln €)

Israel Puerto – 400 tys. € (najwyższa wartość 500 tys. €)

Mark Tamas – 350 tys. € (najwyższa wartość 350 tys. €)

Piotr Celeban – 150 tys. € (najwyższa wartość 2 mln €)

Mariusz Pawelec – 100 tys. € (najwyższa wartość 625 tys. €)

Mateusz Maćkowiak – 100 tys. € (najwyższa wartość 100 tys. €)

Patryk Janasik – 100 tys. € (najwyższa wartość 100 tys. €)

Konrad Poprawa – 50 tys. € (najwyższa wartość 100 tys. €)

I tutaj dochodzimy do pierwszych zaskoczeń. I o ile może nie jest to wielka niespodzianka natomiast przed przeczytaniem tego tekstu mało kto wskazałby właśnie Dino Stigleca jako najdroższego zawodnika WKS-u, szczególnie kiedy lewy obrońca jest w przeciętnej formie. Lekkiego szoku jednak możemy doznać, kiedy uświadomimy sobie, że Piotr Celeban w pewnym momencie swojej kariery był wyceniany na 2 miliony €. Wartość tą odnotowano 30 grudnia 2013 roku, czyli w momencie, kiedy obrońca reprezentował jeszcze barwy nieistniejącego już rumuńskiego FC Vaslui. Wycena ta utrzymała się nawet po powrocie Celebana do Śląska i spadła dopiero w marcu 2015 roku do 1 miliona €. Pozostałe kwoty są raczej adekwatne do obecnego stanu rzeczy. Golla swój szczyt miał, kiedy wiódł prym w holenderskim NEC Nijmegen. Wtedy też ocierał się o powołanie do reprezentacji Polski, lecz jego licznik zatrzymał się na jednym występie w meczu towarzyskim przeciwko Mołdawii w 2014 roku. Cotugno z kolei swego czasu uchodził za duży talent urugwajskiej piłki i już jako 20-latek trafił do Rubina Kazań szlifować swoje umiejętności w Europie. Po tym transferze jego wartość wzrosła do rekordowej kwoty 1,5 mln €. Pół roku jednak wystarczyło, aby Rosjanie połapali się, że nic z tego nie będzie. Trafił on na wypożyczenie do argentyńskiego CA Talleres, a po wygaśnięciu kontraktu przeszedł do hiszpańskiego Realu Oviedo. Od tamtej pory jego wartość systematycznie spada.

Pomocnicy:

Bartłomiej Pawłowski – 525 tys. € (najwyższa wartość 1 mln €)

Robert Pich – 450 tys. € (najwyższa wartość 500 tys. €)

Waldemar Sobota – 400 tys. € (najwyższa wartość 2 mln €)

Krzysztof Mączyński – 400 tys. € (najwyższa wartość 1.5 mln €)

Marcel Zylla – 300 tys. € (najwyższa wartość 300 tys. €)

Lubambo Musonda – 250 tys. € (najwyższa wartość 450 tys. €)

Rafał Makowski – 250 tys. € (najwyższa wartość 250 tys. €)

Mateusz Praszelik – 200 tys. € (najwyższa wartość 200 tys. €)

Maciej Pałaszewski – 150 tys. € (najwyższa wartość 150 tys. €)

Adrian Łyszczarz – 150 tys. € (najwyższa wartość 450 tys. €)

Przemysław Bargiel – 100 tys. € (najwyższa wartość 300 tys. €)

Mathieu Scalet – 100 tys. € (najwyższa wartość 100 tys. €)

Marcin Szpakowski – 100 tys. € (najwyższa wartość 100 tys. €)

Bartosz Boruń – 50 tys. € (najwyższa wartość 50 tys. €)

Szymon Lewkot – brak danych

Pomocnicy na pewno mają łatwiej w osiąganiu wyższych wartości rynkowych, gdyż tutaj już górę biorą statystyki. Pawłowski obecnie przoduje, jeżeli chodzi o wartość rynkową, która niewiele różni się od kwoty, jaką tureckie Gaziantep FK zapłaciło za skrzydłowego w sierpniu 2019 roku. Sobota i Mączyński jako byli reprezentanci Polski, choć wiekowi trzymają cenę i choć lata świetności mają za sobą, to wciąż uchodzą za solidnych ligowców. To samo tyczy się Roberta Picha. Swój pik zarówno formy, jak i wartości zaliczył w Śląsku, dobijając do 500 tys. €. Dopiero później niemieckie Kaiserslautern wykupiło skrzydłowego za 300 tys. €. Trzeba przyznać, że Śląsk wyszedł świetnie na tej transakcji, gdyż nie dość, że klub zarobił na sprzedaży zawodnika, to za pół roku go odzyskał za darmo. Najpierw na zasadzie wypożyczenia, a później w styczniu 2017 roku jako wolny zawodnik na zasadzie transferu definitywnego. Pozostałe kwoty nie podlegają raczej większej dyskusji, gdyż wiadomo, że Mateusza Praszelika nikt nie wypuści ze Śląska za 200 tys. €. Wystarczy przypomnieć sobie, za jakie kwoty odchodzili Płacheta i Łabojko. Jeżeli podstawowy młodzieżowiec w zespole trenera Lavicki utrzyma obecną dyspozycję, to kto wie, czy nie przebije ceny, jaką Norwich wyłożyło za Płachetę.

Napastnicy:

Erik Exposito – 500 tys. € (najwyższa wartość 500 tys. €)

Fabian Piasecki – 250 tys. € (najwyższa wartość 250 tys. €)

Sebastian Bergier – 100 tys. € (najwyższa wartość 200 tys. €)

Piotr Samiec – Talar – 75 tys. € (najwyższa wartość 100 tys. €)

Ostatnia formacja w naszym zestawieniu nie powala na kolana. Erik Exposito jako względnie młody Hiszpan w Śląsku osiągnął szczyt swojej wartości głównie za spraw dobrych występów w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu. Fabian Piasecki swoją wartość utrzymuje od ekstraklasowych występów w Miedzi Legnica z delikatnym wzrostem po transferze do Śląska z Zagłębia Sosnowiec. Sebastian Berger i Piotr Samiec – Talar nie wykazali się jeszcze na tyle, aby ich wartości bądź historia obfitowały w wyższe kwoty. Jest to zdecydowanie najuboższa formacja w zespole wrocławian jeżeli chodzi o wielkie postacie.

Najdroższa jedenastka:

Putnocky – Stiglec, Golla, Puerto, Cotugno – Sobota, Mączyński, Pich, Makowski, Pawłowski – Exposito

Niemalże bliźniaczo podobny skład do tego który widujemy w obecnym sezonie ekstraklasy. Oczywiście większość różnic wynika z trudnej sytuacji zdrowotnej poszczególnych zawodników. Cotugno miał potencjał na regularną grę w lidze, lecz piętrzące się problemy zdrowotne spychają go na dalszy plan. Golla zerwał ponownie więzadła w kolanie, a Makowski przegrywa rywalizację sportową z Zyllą i Praszelikiem, którzy posiadają dodatkowe atuty w postaci statusu młodzieżowców. Powyższa jedenastka nie miałaby racji bytu w ekstraklasie właśnie z powodu braku młodzieżowca, lecz z pewnością nie dałaby powodów do wstydu. Od początku sezonu powtarzany jest fakt, że skład Śląska na papierze wygląda bardzo dobrze, ale jak dobrze wiemy papier wszystko przyjmie, a rzeczywistość wszystko zweryfikuje.

Łączna wartość zespołu: 7,85 mln €

 

Wartości pozostałych zespołów Ekstraklasy:

Legia Warszawa - 31,8 mln €

Lech Poznań - 24,98 mln €

Jagiellonia Białystok - 14,13 mln €

Cracovia - 12,9 mln €

Wisła Kraków - 12,88 mln €

Pogoń Szczecin - 12,58 mln €

Lechia Gdańsk - 11,38 mln €

Piast Gliwice - 9,35 mln €

Raków Częstochowa - 9,05 €

Zagłębie Lubin - 8,6 mln €

Wisła Płock - 8,43 mln €

Śląsk Wrocław - 7,85 mln €

Górnik Zabrze - 7,65 mln €

Stal Mielec - 6 mln €

Podbeskidzie Bielsko-Biała - 5,93 mln €

Warta Poznań - 5,18 mln €

Łączna wartość drużyn Ekstraklasy: 187,95 mln €

źródło: Transfermarkt.pl

ZOBACZ też: TRANSFERY: Lavicka zdradził, kogo chce pozyskać zimą