Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

13.11.2022 (18:17) | Materiał zewnętrzny
uploads/images/2022/11/20221114114910_download_6377321eb3e6d.jpg

fot.: unsplash.com

Wielu opiekunów czworonogów twierdzi, że nie jest łatwo nauczyć psa chodzenia na smyczy. Wystarczy jednak dobrze się do tego przygotować, aby osiągnąć sukces. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Z posiadaniem psa wiąże się wiele radości, ale też obowiązków. Początki bywają trudne, ponieważ trzeba nauczyć się wspólnego życia pod jednym dachem, poznać potrzeby i nauczyć się kontrolowania zachowania psa. Jednym z wyzwań jest nauka chodzenia na smyczy. Jak się za to zabrać? 

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy – o tym musisz pamiętać

Zanim zaczniemy uczyć psa chodzenia na smyczy, musimy zacząć od zakupu niezbędnych akcesoriów. Przede wszystkim należy kupić psu smycz, który będzie bezpieczna i funkcjonalna. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, ponieważ smycz musi być mocna i wytrzymała. Grubość smyczy trzeba dobrać do rozmiaru psa. Zbyt cienka może się łatwo zerwać. Duże znaczenie ma też obroża. Również ona musi być mocna i trwała, ale przede wszystkim wygodna dla psa. Musi też być odpowiednio dopasowana – nie może być ani zbyt luźna, ani za ciasna. Podczas treningów przydatna może okazać się linka treningowa dla psa 10m, która sprawdzi się m.in. w przypadku młodych psów, które nie trzymają się jeszcze nogi właściciela.

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Naukę chodzenia na smyczy warto rozpocząć już u kilku miesięcznego psa. W przypadku szczeniaka mamy ułatwione zadanie, ponieważ szybko przyswaja on wiedzę i zdobywa nowe umiejętności. Oczywiście również dorosłego psa możemy nauczyć chodzenia na smyczy, jednak będzie to wymagało więcej pracy i potrwa dłużej. Na początku należy zapoznać psa ze smyczą i obrożą, które będą używane na spacerze. Pies musi je powąchać i nosić podczas zabawy w domu. Kolejny etapem nauki są ćwiczenia statyczne. Trzeba założyć obrożę i smycz, a kiedy pies będzie już spokojnie stał, pochwalić go i nagrodzić przysmakiem. Ćwiczenia należy wykonywać często, ale powinny być one krótkie, aby nie zniechęcić psa. 

Następnym krokiem są ćwiczenia na zewnątrz. Trzeba założyć psu smycz i stojąc w miejscu, mówić do niego, aby skupić na sobie uwagę czworonoga. Za każdym razem, gdy się odwróci, powinien dostać przysmak. To ćwiczenie należy wykonywać na luźnej smyczy i nie wolno jej napinać. Gdy pupil przyswoi nowe informacje, można rozpocząć ćwiczenia w ruchu. Zachęcamy psa, aby poszedł za nami, a gdy zacznie ciągnąć smycz, zatrzyma się lub zechce iść w drugą stronę, trzeba to zignorować i stanąć w miejscu. Kiedy rozluźni smycz, należy go pochwalić i ponowić próbę. 

Jednak pupil nie zawsze trafia do naszego domu jako szczeniak.  Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy? Gdy przygarniemy dorosłego czworonoga, konieczna może okazać się nauka podstawowych umiejętności. Dorosły pies może potrzebować więcej czasu na naukę, jednak należy postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku szczeniaka. Również w tym przypadku trzeba stosować pochwały i smakołyki, które będą nagrodą za wykonane zadanie.

ZOBACZ też: Defensywna zdobycz na koniec roku

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.