Jak to jest z tą młodzieżą?

System szkolenia młodzieży w Śląsku Wrocław nie ma najlepszej opinii. Sprowadzanie wielu zagranicznych piłkarzy nie polepszyło tej opinii. Ale czy jest ona słuszna? To wrocławski klub zajmuje aktualnie drugie miejsce w systemie PRO Junior System, a podawane często za przykład w szkoleniu młodzieży Zagłębie Lubin zajmuje ostatnie miejsce.


 

Pro Junior System to program PZPN-u, który ma promować i wspierać jakość szkolenia w polskich klubach. Trzy najlepsze drużyny w rankingu na koniec rozgrywek LOTTO Ekstraklasy otrzymują nagrody pieniężne w wysokości 1,4 mln (1. miejsce), 1 mln (2. miejsce), 0,6 mln (miejsce 3.). Śląsk w tej chwili posiada 1236 punktów i zajmuje drugie miejsce za Lechem Poznań, który uzbierał już 2668 punktów. Aktualna tabela dostępna jest TUTAJ.

Szczegółowe zasady przyznawania punktów:
• liczba minut x1 – rozegrana minuta przez Młodzieżowca w meczu Ekstraklasy, I i II ligi lub spotkaniu reprezentacji U-21, U-20, U-19, U-17;
• liczba minut x2 – rozegrana minuta przez Wychowanka w meczu Ekstraklasy, I i II ligi lub spotkaniu reprezentacji U-21, U-20, U-19, U-17;
• liczba minut x3 – rozegrana minuta przez Młodzieżowca w meczu reprezentacji A;
• liczba minut x4 – rozegrana minuta przez Wychowanka w meczu reprezentacji A.

Uwzględnia się punkty zawodników, którzy rozegrali minimum 5 meczów i 270 minut. Dlatego na tę chwilę dla WKS-u punktuje tylko Kaml Dankowski (618 minut), ale możliwe, że do końca sezonu doliczone będą punkty Mariusza Idzika (w tej chwili: 208 punktów, 104 minuty).

W I lidze prowadzi Olimpia Grudziądz, który ma już 5053 punkty, a najlepiej punktującym zawodnikiem jest, wypożyczony ze Śląska, Jakub Wrąbel.

Wczoraj z kolei "Przegląd Sportowy" pisał o zainteresowaniu włoskiego CFC Genoa niespełna 17-letnim Sebastianem Bergierem (więcej TUTAJ). W Centralnej Lidze Juniorów Śląsk zajmuje aktualnie 4. miejsce.

Samą Akademię istniejącą od 2012 roku czekają prawdopodobnie spore zmiany. Bardzo możliwe, że wkrótce dyrektorem szkolenia w Śląsku zostanie Tadeusz Pawłowski.

Idzie lepsze?

źródło: laczynaspilka.pl, przegladsportowy.pl

Paweł Lorenc

Autor

Paweł Lorenc

W redakcji działam od 2007 roku. W przeszłości byłem człowiekiem od wszystkiego. Przez pięć lat pełniłem rolę redaktora naczelnego. Obecnie skupiam się jako programista na aspektach technicznych. Jestem autorem największej liczby tekstów - mam ich na koncie ponad 6 tysięcy.

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet w Google News. Śledź nas też na WhatsAppie, Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.