Jaka ziemia do ziół najlepiej się sprawdzi?

10.12.2021 (19:22) | Redakcja
uploads/images/2021/12/20211213141038_download_61bcd5ad8f6fa.jpg

fot.: unsplash.com

Zioła są niezastąpione w kuchni. Zwykle wybieramy zioła suszone lub świeże kupione w sklepie, jednak wiele ziół bez problemu możemy wyhodować na własnym parapecie. Wystarczy doniczka, dobra ziemia do ziół i odpowiednia pielęgnacja. Jak wyhodować własne zioła? 

Chociaż w sklepach bez problemu możemy kupić świeże zioła w doniczkach, te wyhodowane samodzielnie będą bardziej ekologiczne i dadzą nam wiele satysfakcji. Mając zawsze pod ręką różne rodzaje ziół, przygotujemy wiele aromatycznych potraw. Jaka ziemia do ziół będzie najlepsza?

Jak wyhodować zioła w warunkach domowych?

W warunkach domowych bez problemu wyhodujemy wiele gatunków ziół, których na co dzień używamy w kuchni. Nie wymagają one dużej uwagi i zwykle są odporne na choroby oraz szkodniki. Wystarczą nieduże doniczki lub skrzynki balkonowe, aby wyhodować własną bazylię, tymianek, koperek, szczypiorek, rozmaryn czy lubczyk. Nasiona najlepiej wysiewać do niewielkich pojemników lub specjalnych multiplatów. Przygotowaną ziemię do ziół trzeba rozluźnić i lekko zwilżyć wodą. Następnie należy wsypać ziemię do pojemników i lekko ugnieść, wysiać nasiona i przysypać cienką warstwą ziemi. W oczekiwaniu na wykiełkowanie roślin należy pilnować, aby podłoże było stale wilgotne.

Choć część ziół można siać wprost do pojemnika, niektóre (np. bazylia, mięta) uprawia się z rozsady. Rozsadzając siewki do właściwych doniczek, na dnie donicy trzeba ułożyć warstwę drenażową, np. z kamyków, wsypać ziemię i posadzić rośliny. Po posadzeniu obficie podlać, a później pamiętać, aby regularnie podlewać rośliny. Dzięki właściwej pielęgnacji będziesz cieszyć się własnymi ziołami przez całe lato.

Jaka ziemia do ziół jest najlepsza?

Zwykła ziemia ogrodowa jest zazwyczaj dość zwięzła, więc niezbyt nadaje się do uprawy ziół. Dlatego najlepiej sprawdza się specjalna ziemia do uprawy gatunków ziół jednorocznych, dwuletnich i wieloletnich. Ziemia BIO idealnie sprawdza się do upraw ekologicznych. Taka ziemia nie zawiera sztucznych dodatków, dzięki czemu uzyskane zioła będą zdrowe, smaczne i pełne aromatu. Nawóz organiczny zawarty w podłożu wyróżnia się zawartością wysokiej zawartości składników odżywczych. Nawóz zapewnia równomierny dostęp składników pokarmowych do bryły korzeniowej rośliny. Dobrej jakości podłoże do uprawy ziół idealnie sprawdzi się do stworzenia własnego ogródka ziołowego na parapecie lub w ogrodzie. Dzięki temu uzyskasz aromatyczne zioła, które będą całkowicie ekologiczne, czego nie można być pewnym, kupując zioła w sklepie.

ZOBACZ też: Jak Jacek Zieliński ze Śląskiem wojował

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.