Kto posędziuje w Zabrzu?

02.12.2021 (13:59) | Mateusz Włosek
uploads/images/2020/12/KoPa_SloWro_JagBia24102020_-42_5f9475439b51c_5fee380a0f64a.jpg

fot.: Paweł Kot

Poznaliśmy obsadę sędziowską na piątkowy pojedynek Śląska z Górnikiem Zabrze w ramach 17. kolejki ekstraklasy. Wieczorne spotkanie poprowadzi Bartosz Frankowski z Torunia, a na liniach towarzyszyć mu będą Marcin Boniek i Jakub Winkler. W wozie VAR zasiądą natomiast Paweł Pskit i Marek Arys, a na sędziego technicznego wyznaczono Sylwestra Rasmusa. 

Doświadczony arbiter z Torunia miał już okazję w tym sezonie poprowadzić 12 spotkań ekstraklasy, w tym 2 z udziałem wrocławskiej drużyny. Najpierw był rozjemcą hitowego pojedynku z Legią (1:0), który odbił się szerokim echem w mediach po zachowaniu asystenta, Marcina Bońka, który opuścił chorągiewkę, czym wprawił w konsternację defensywę Legii, tracącą wtedy decydującego gola. Kolejne spotkanie z sędzią Frankowskim nie było już tak przyjemne, ponieważ na początku października Śląsk poniósł klęskę w Poznaniu (0:4). 

Warto dodać, że w sezonie 2021/22 35-latek miał już okazję być sędzią głównym w starciach na arenie międzynarodowej. W 1. kolejce Ligi Mistrzów został wyznaczony do prowadzenia meczu Chelsea z Zenitem (1:0), a drugi raz ten zaszczyt przypadł mu w pojedynku Ligi Europy pomiędzy Realem Betis a Beyerem Leverkusen (1:1). Co ciekawe, wracając na nasze krajowe podwórko, w tegorocznej edycji ekstraklasy nie pokazał jeszcze żadnej czerwonej kartki, ale 4 razy wskazywał na 11. metr. 

Jeśli chodzi o bilans związany z obiema drużynami, to jest on mniej więcej równy. Śląsk w meczach z uczestnictwem sędziego Frankowskiego odniósł odpowiednio 9 zwycięstw, remisów i porażek. W Górniku także statystyki są dość wyrównane, bowiem zabrzanie 16 razy wygrywali lub przegrywali, a tylko 5 razy zremisowali (łącznie 37 meczów). W tym sezonie torunianin zdołał posędziować tylko w jednym meczu ligowym Górnika, a mianowicie w przegranym 0:1 spotkaniu z krakowską Wisłą. Czy to dobry omen dla wrocławian?

Górnik Zabrze - Śląsk Wrocław, 3 grudnia, 20:30, stadion im. Ernesta Pohla w Zabrzu

ZOBACZ też: Garcia naciska, Stiglec nie ulega