Marcin Brosz nowym trenerem Śląska?

24.05.2022 (17:00) | Karol Bugajski
uploads/images/2020/2/brosz_5e5164fb7c640.jpg

fot.: Paweł Kot

Rozwiązanie kontraktu z Piotrem Tworkiem jest już tylko kwestią czasu, a klub z Oporowskiej rozgląda się za następcą szkoleniowca, który bardzo szczęśliwie utrzymał go w ekstraklasie. Według medialnych doniesień, faworytem do rozpoczęcia pracy we Wrocławiu jest obecny selekcjoner reprezentacji Polski U-18. 

O tym, że przyszłość prowadzącego Śląsk w końcówce sezonu Piotra Tworka jest już przesądzona informowaliśmy w poniedziałek TUTAJ. Los szkoleniowca został przypieczętowany podczas spotkania prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka z władzami klubu po sobotnim meczu z Górnikiem Zabrze (3:4) kończącym zawstydzający sezon, który o mały włos, a skończyłby się spadkiem. Przy Oporowskiej trwają już tylko rozmowy dotyczące szczegółów rozwiązania automatycznie przedłużonego do końca czerwca 2023 roku kontraktu. Na niespełna dwa miesiące przed rozpoczęciem nowych rozgrywek, we Wrocławiu ruszyła kolejna w ostatnim czasie giełda nazwisk, a zgodnie z medialnymi informacjami, faworytem jest szkoleniowiec o zdecydowanie większym ekstraklasowym doświadczeniu niż Tworek.

AWANSE I PUCHARY

Jak podał portal TVP Sport, faworytem do objęcia funkcji szkoleniowca Śląska jest Marcin Brosz, który w styczniu został zatrudniony jako selekcjoner reprezentacji Polski U-18. Jego ostatnim klubowym pracodawcą był Górnik Zabrze, z którym pracował od początku sezonu 2016/2017 do końca poprzednich rozgrywek, a z Wrocławiem łączony był już dwa miesiące temu, kiedy pracę tracił Jacek Magiera. Brosz na ławce czternastokrotnego mistrza Polski najpierw cieszył się z wywalczonego w niezwykłych okolicznościach awansu do ekstraklasy, a później, jako beniaminek, imponował stawianiem na młodzież i dzięki 4. miejscu wystartował w europejskich pucharach. Z Zabrza nie został zwolniony, a rozstał się po wygaśnięciu kontraktu, zaś wcześniej w najwyższej klasie rozgrywkowej pracował w Koronie Kielce oraz Piaście Gliwice. Z tym drugim zespołem dekadę temu również awansował do ekstraklasy i również już w pierwszym sezonie wywalczył prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy.

ODEJŚCIE JAK MAGIERA?

Według doniesień portalu, 49-letni szkoleniowiec w poprzednim tygodniu odbył udane rozmowy z wrocławskim klubem, nie bez znaczenia jest jednak również stanowisko jego obecnego pracodawcy, czyli PZPN. Brosz nie zdążył jeszcze poprowadzić kadry U-18 w żadnym oficjalnym meczu, a jego dotychczasowy bilans stanowią dwa marcowe sparingi ze Szwajcarią (2:2 i 1:0), należy jednak pamiętać, że codzienna selekcjonerska praca z zawodnikami z tej kategorii wiekowej różni się od obowiązków trenera pierwszej reprezentacji. Gdyby PZPN przystał na rozwiązanie kontraktu z kuszonym przez klub Broszem, byłby to już kolejny taki przypadek w ostatnim czasie. Przed głośnym rozstaniem z Paulo Sousą na początku 2022 roku, takie odejścia umożliwiano przecież Jackowi Magierze do Śląska czy Czesławowi Michniewiczowi do Legii w sezonie 2020/2021. Brosz jest zdecydowanie najpoważniejszym, ale nie jedynym kandydatem na nowego trenera wrocławian. W tym kontekście wymienia się jeszcze nazwiska odchodzącego z Chrobrego Głogów Ivana Djurdjevicia czy ciągle nieprzedłużającego kontraktu w Stali Mielec Adama Majewskiego, po ostatnim medialnym zamieszaniu nie ma już tematu Michała Probierza.

ZOBACZ też: Co dalej z Piotrem Tworkiem? (PODCAST)