NK Domzale - mozolna droga na szczyt (SYLWETKA)

22.01.2024 (16:00) | Kacper Bober
uploads/images/2024/1/nkd-7-ekipa_65acfab090541.jpg

fot.: Kacper Bober

Domzale - miejscowość licząca 13 tysięcy mieszkańców, usytuowana kilka kilometrów od Lublany, stolicy Słowenii. Miasteczko jest domem trzeciego sparingpartnera Śląska Wrocław podczas zimowego okresu przygotowawczego w 2024 roku - NK Domzale.

  

HISTORIA

Historia NK Domzale sięga roku 1920, gdy grupa uczniów pod przewodnictwem prezesa Stanko Skoka założyła klub piłkarski SK Disk Domzale. W początkowych latach swojego istnienia stowarzyszenie miało amatorski charakter. Jego głównym celem była dbałość o wychowanie fizyczne i psychiczne członków klubu, wyniki zaś były kwestią drugoplanową. Pierwszy herb zespołu z Domzale miał przywodzić na myśl pęto kiełbasy - walutę, w której początkowo wynagradzano piłkarzy z Domzale.

Po drugiej wojnie światowej klub zaczął powoli, mozolnie piąć się na krajowym podwórku. Do Domzale przybył Milan Lesjak - zawodnik ówczesnej ligowej drużyny Enotnost. Zajął się on szkoleniem miejscowych piłkarzy, a gracze spod jego dłuta grali w klubie jeszcze w roku 1970. W tym roku NK Domzale udało się wywalczyć awans do wyższej dywizji Ljubljanskiej podzvezdy. W kolejnym sezonie do końca bili się o awans do najwyższej ligi w kraju. Ostatecznie zajęli drugie miejsce i na kolejne lata zakotwiczyli na drugim poziomie rozgrywkowym.

Kolejnym przełomowym dla klubu momentem był rok 1984, gdy zatrudniono w roli trenera Dimitrije Srbu. Jeszcze w tym samym sezonie drużyna wywalczyła historyczny, pierwszy awans do najwyższej ligi.

W latach 1985-2003 klub zaliczał wzloty i upadki. Dwa razy przełykał gorycz spadku z ligi, by dwa razy do niej wrócić.

W roku 2002, tuż po degradacji, Domzale przeszło gruntowną przebudowę organizacyjną. Prezes Stane Orazem wraz z nowym dyrektorem sportowym Nenadem Protegą poczynili posunięcia kadrowe, które poskutkowały powrotem na szczyt w kolejnym sezonie i złotą erą klubu NK Domzale.

SUKCESY

Największe sukcesy klubu przypadają na XXI wiek. NK Domzale wywalczył 

mistrzostwo Słowenii w sezonach:

  • 06/07,
  • 07/08,

puchar kraju w sezonach:

  • 10/11,
  • 16/17.

NK Domzale może pochwalić się krajowym rekordem ligowych meczów bez porażki z rzędu, gdy w sezonach 05/06 i 06/07 nie ulegli rywalom przez 32 mecze.

Co ciekawe, w owym czasie w drużynie NK Domzale występował dobrze znany wrocławskim kibicom Dalibor Stevanović - młoda gwiazda słoweńskiej drużyny. Po dobrym okresie dla klubu Dalibor odszedł do Realu Sociedad za 1 mln euro, co było wówczas rekordową kwotą za transfer ze słoweńskiej ligi.

Klub na dobre zadomowił się w najwyższej lidze, plasując się na podium 6 razy w ostatnich 13 sezonach. Obecny sezon nie jest jednak najszczęśliwszy dla kibiców z Domzale, miejscowy klub zajmuje dopiero 7 pozycję (w lidze składającej się z 10 drużyn) i bardziej niż na czołówkę musi oglądać się za siebie.

SPARINGI

Dla NK Domzale Śląsk Wrocław również będzie trzecim rywalem podczas obecnych przygotowań. Poprzednie dwa sparingi zakończyły się następującymi wynikami:

  • Domzale 3 - 2 Austria Klagenfurt (5. miejsce w austriackiej bundeslidze)
  • Domzale 0 - 0 DSV Leoben (7. miejsce w austriackiej pierwszej lidze - drugi poziom rozgrywkowy)

ZOBACZ też: VLOG: Kulisy meczu z Hajdukiem (#UmagWKS odc. 10)

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.