Nowi trenerzy w Akademii

17.07.2023 (16:40) | Jacek Bratek
uploads/images/2023/6/dziakowicz_64932b9ee2250.jpg

fot.: Rafał Sawicki

W najbliższym tygodniu przygotowania do nowego sezonu rozpocznie część drużyn AP Śląsk. Juniorzy starsi będą walczyć o powrót do Centralnej Ligi Juniorów, młodsi wzmocnieni mistrzami Polski U-15 postarają się potwierdzić, że należą do najlepszych w kraju, a trampkarze powalczą o obronę tytułu mistrzowskiego. W wielu drużynach doszło do zmian trenerskich.  Udało nam się dowiedzieć, kto poprowadzi poszczególne zespoły. 

JUNIORZY STARSI

Po spadku z CLJ U-19 Śląsk wystartuje w lidze wojewódzkiej. Najważniejszym celem w tym sezonie będzie powrót do elity. Droga jest dwuetapowa. Po rundzie jesiennej po dwie najlepsze drużyny z lig lubuskiej, dolnośląskiej, opolskiej i śląskiej stworzą Makroligę,  której zwycięzca w wiosennych rozgrywkach awansuje do CLJ. Dotychczasowy trener juniorów starszych Janusz Góra  został dykrektorem AP Śląsk, a na ławkę trenerską po trzech latach przerwy wraca Ryszard Pietraszewski. Jego asystentem będzie Krystian Rubajczyk.

Jest to osoba znana w środowisku piłkarskim. Przez lata był wyróżniającym się piłkarzem Ślęzy Wrocław. Karierę skończył w Odrze Wrocław. Jako trener krótko pracował w Ślęzie, następnie przez blisko sześć lat pracował z młodzieżą w WKS Śląsk. Wrocławianie regularnie znajdowali się w czołówce lig wojewódzkich (nie istniała wtedy CLJ), ale bez wsparcia ekstraklasowych struktur ustępowali Zagłębiu. Następnie pracował w Odrze Wrocław, Pogoni Oleśnica i GKS Mirków. Na początku 2018 roku objął po Piotrze Jawnym juniorów młodszych AP Śląsk. Wrocławianie byli beniaminkiem CLJ i rewelacyjnie wygrali grupę C, awansując do półfinału mistrzostw Polski, ulegając tam Jagiellonii Białystok. W kolejnym sezonie prowadził juniorów starszych i wywalczył z nimi wicemistrzostwo Polski. Latem 2020 roku odszedł ze Śląska. Był trenerem Orła Ząbkowice, Piasta Żmigród i Polonii Trzebnica. Obecnie wraca do Śląska i liczymy na kolejne sukcesy.

JUNIORZY MŁODSI

W ostatnim czasie spekulowano o wygaśnięciu umowy trenera Pawła Dziakowicza. Wiele czynników składało się na to, że na to, że jej przedłużenie wisiało na włosku. Ostatecznie  trener mistrzów Polski U-15 zostaje w Śląsku i jest to bardzo dobra wiadomość. Ma być drugim trenerem przy zespole w CLJ U-17. Drużynę tworzyć mają zawodnicy z rocznika 2007 oraz mistrzowskiej drużyny 2008.

Pierwszym trenerem ma być Sebastian Mordal. Jest on wychowankiem Śląska, jednak po ukończeniu wieku młodzika, odszedł do MKS-u Oława. Potem kilkukrotnie był blisko Śląska. Był na testach do Młodej Ekstraklasy, a zimą 2012 roku pojechał z pierwszym zespołem na obóz na Cypr.

Od trzech lat współpracuje z Akademią Piłkarską Śląska. Jesienią 2022 roku współpracował z Pawłem Dziakowiczem przy zespole U-15, a wiosną z Pawłem Schmidtem przy U-17. Obecnie ma prowadzić zespół oparty na tych dwóch zespołach jako pierwszy trener.

Mordal kontynuuje tradycje rodzinne. Jego ojciec Jarosław podobnie, jak Sebastian był bramkarzem. Przez lata z powodzeniem grał w II-ligowej Ślęzie Wrocław i Moto-Jelczu Oława, a na początku lat 90. przez krótki okres był w kadrze ekstraklasowego Śląska.

Do zmiany dojdzie także w drugiej drużynie juniorów młodszych w lidze wojewódzkiej. Trenera Mateusza Matlęgę zastąpi Sebastian Wilusz. Jest to jego powrót do drużyny. Od lat związany jest ze Śląskiem. Starszy brat bardziej znanego Macieja jest wychowankiem Śląska. Przeszedł przez wszystkie szczeble młodzieżowe, z juniorami młodszymi wywalczył piąte miejsce w mistrzostwach Polski w 2003 roku. Z rezerwami wywalczył awans do IV ligi. Przez wiele lat grał w drużynach III ligi i niżej. Trenerskie doświadczenia w pracy z młodzieżą zdobywał w Olympicu Wrocław. Latem 2021 roku wrócił do Śląska, jako trener drugiej drużyny juniorów młodszych, występującej w lidze wojewódzkiej. Jednocześnie był drugim trenerem w zespole CLJ U-17. Wiosną bieżącego roku był drugim trenerem w CLJ U-19.

TRAMPKARZE

Trampkarzy w CLJ U-15 poprowadzi Krzysztof Franczak. Jeśli chodzi o staż pracy w Akademii Śląska, jest on niekwestionowanym liderem. Pracuje w Akademii od samego początku. W Śląsku pojawił się przy okazji fuzji Śląska z Top Talentem, pół roku przed powstaniem Akademii Piłkarskiej Śląsk.

Specjalizuje się w prowadzeniu młodszych roczników w kategorii młodzik i trampkarz. Prowadził bardzo utalentowany rocznik 2002, następnie 2003, z którym zagrał w pierwszym w historii sezonie w CLJ U-15. Następnie przejął rocznik 2009, który prowadzi od najmłodszych lat do dnia dzisiejszego. Ostatnie dwa sezony startuje jednocześnie w dwóch ligach – rok temu Wojewódzkiej Lidze Trampkarzy Młodszych i Wojewódzkiej Lidze Młodzików, wygrywając w obu ligach zarówno edycję jesienną, jak i wiosenną. W obecnym sezonie startuje w Wojewódzkiej Lidze Trampkarzy  (jesienią drugie miejsce, wiosną wygrana ligi) i Wojewódzkiej Lidze Trampkarzy Młodszych (pierwsze miejsce jesienią). Dodatkowo najlepsi gracze z rocznika grali w mistrzowskiej drużynie  CLJ U-15. Obecnie zespół ma realne szanse nawiązać  do walki o medale mistrzostw Polski.

Trampkarzy w Lidze Wojewódzkiej i Wojewódzkiej Lidze Trampkarzy Młodszych C2 poprowadzi Marek Borgman. Trafił do Śląska w 2020 roku. Wcześniej pracował z młodszymi rocznikami we Wratislavii oraz FC Wrocław Academy.  Od początku prowadzi rocznik 2010. Przez ostatnie dwa sezony w Wojewódzkiej Lidze Młodzików. W ubiegłym sezonie dwa razy wywalczył drugie miejsce w WLM.

Starszą grupę młodzików w I lidze Wojewódzkiej (rocznik 2011) oraz drugi zespół w II WLM poprowadzi Michał Pawlak. Będzie to kontynuacja pracy z tym zespołem. Wcześniej pracował w Polonii Wrocław AS Kiełczów, Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiej Piłki Nożnej. Był asystentem przy młodzikach rocznik 2009.

MŁODZICY

Młodzików młodszych z rocznika 2012 poprowadzi Jacek Zarycki. Jest to nowa osoba w Śląsku. Przez lata pracował z młodszymi rocznikami w Olympicu Junior Wrocław. Wiosną prowadził seniorów Zorzy Pęgów.

ZOBACZ też: Jaki to będzie sezon ekstraklasy? (TYPY REDAKCJI)

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.