Nowy sezon na nowej murawie

10.06.2021 (19:50) | Karol Bugajski
uploads/images/2021/6/stadion_60c25023c07ee.png

fot.: stadionwroclaw.pl

Po pięciu latach na Stadionie Wrocław rozpoczęła się wymiana nawierzchni. Prace potrwają niespełna miesiąc, bo pierwszy domowy mecz nowego sezonu piłkarze Śląska rozegrają już w pierwszej połowie lipca. 

Ostatnią imprezą przeprowadzoną na starej murawie Stadionu Wrocław był charytatywny turniej #ŚląskoweGranie, który został rozegrany w ubiegłą niedzielę. O tym, że trawa jest już w nienajlepszym stanie mogli przekonać się widzowie naszej transmisji, którą możecie sobie przypomnieć TUTAJ, na Pilczycach nikt jednak nie ukrywał, że to najwyższy czas na renowację wrocławskiego trawnika. Po zakończeniu ubiegłotygodniowej imprezy każdy z uczestników mógł zabrać do domu kawałek dotychczasowej murawy, a już trzy dni później rozpoczęła się jej wymiana.

"Trawa, która zostanie położona we Wrocławiu pochodzi z plantacji na Słowacji. Nim rolki z nową murawą przyjadą do Wrocławia, konieczne będzie wywiezienie ponad 2400 ton warstwy wegetacyjnej na której leży trawa, przywiezienie około 2000 ton nowej ziemi. Różnica wynika z tego, że przez 5 lat płyta boiska poddawana była wielu zabiegom, między innymi piaskowaniu i zwiększała także swoją objętość i wagę w sposób naturalny – w trakcie wzrostu trawy"

- poinformował na swojej stronie internetowej Stadion Wrocław.

Pięć lat, a nie dwa

Jak podkreślili zarządzający areną, na której swoje domowe mecze rozgrywa Śląsk, utrzymanie poprzedniej nawierzchni w stanie nadającym się do użytku przez pięć lat było dużą zasługą greenkeeperów. Według Stadionu Wrocław, trawa rosnąca wśród wysokich trybun z ograniczoną dostępnością światła słonecznego i utrudnioną cyrkulacją powietrza, zazwyczaj nie przekracza dwóch lat. Korzystną rolę dla murawy areny na Pilczycach odegrał też ligowy lockdown z wiosny ubiegłego roku – nawierzchnia została wtedy zregenerowana, dzięki czemu możliwe było rozegranie kolejnego pełnego sezonu.

UEFA wskaże datę powrotu

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, koszt wymiany murawy na Stadionie Wrocław wyniesie około 800 tysięcy złotych netto, zaś prace muszą się zakończyć do 7 lipca. Dzień później Śląsk być może będzie już rozgrywał pierwszy domowy mecz w sezonie 2021/2022, bo właśnie 8 lipca rozpocznie się 1. runda kwalifikacji Ligi Konferencji Europy. Na szczegóły musimy poczekać jeszcze kilka dni – terminarz pierwszych tygodni po letniej przerwie sprecyzuje dopiero losowanie w siedzibie UEFA. Początek ceremonii w szwajcarskim Nyonie, podczas której poznamy nazwę pierwszego rywala Śląska po powrocie do europejskich pucharów, zaplanowano na wtorek o godzinie 13:00.

ZOBACZ też: Transfery: Kogo potrzebuje Śląsk? (PODCAST)