Odżywka białkowa - (nie)zbędne wsparcie osób aktywnych?

23.10.2022 (18:18) | Materiał zewnętrzny
uploads/images/2022/10/57053e3b7d9bfe51df60744e810116f1_635a14f4cb7bd.jpg

fot.: pexels.com

Odżywka białkowa to powszechnie wykorzystywany przez sportowców suplement, który korzystnie wpływa na budowę masy mięśniowej. To składnik diety popularny nie tylko wśród zawodowców, ale także w gronie amatorów wysiłku fizycznego. Odżywka białkowa zyskuje również coraz większą popularność wśród osób, którym zależy na wyrzeźbieniu idealnej sylwetki. 

Czym jest odżywka białkowa?

Odżywka białkowa to skoncentrowane źródło protein, czyli niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu makroskładnika.

Preparat białkowy wzbogaca dietę sportowca w proteiny, które stanowią podstawowy budulec mięśni. Stanowi uniwersalne narzędzie, które pomaga osiągnąć upragnione efekty, niezależnie od stażu treningowego.

Jednak przyjmowanie odżywki bez wykonywania wysiłku fizycznego nie przyczyni się do rozbudowy masy mięśniowej. Tylko w połączeniu z treningiem i zbilansowaną dietą preparat białkowy może wpłynąć na przyrost masy mięśniowej i zwiększenie efektywności wykonywanych ćwiczeń.

Po co stosować odżywki białkowe?

Białko stanowi składnik budulcowy, wpływa więc na budowanie tkanek i mięśni, a także na utrzymanie dotychczas osiągniętej masy mięśniowej. Proteiny wspierają także proces hamowania rozpadu tkanki mięśniowej, a pośrednio wpływają na przyrost siły i poprawę wydolności.

Odpowiednia podaż białka wspiera również regenerację organizmu po wysiłku i skraca czas rekonwalescencji po wszelkiego rodzaju urazach. Tym samym odżywka białkowa wzbogaca dietę osób trenujących w niezbędny makroskładnik, którego odpowiednia podaż wzmacnia mięśnie i pośrednio wpływa na zwiększenie efektywności wykonywanych ćwiczeń.

Odżywki białkowe z powodzeniem wykorzystywane są również przez osoby, którym zależy na utracie zbędnych kilogramów. Preparat proteinowy może wpłynąć korzystnie na skuteczność procesu odchudzania poprzez poprawę metabolizmu i zniwelowanie uczucia głodu.

Dostępne rodzaje odżywek białkowych

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów białkowych, które bazują na różnego rodzaju proteinach. Wyróżnić możemy odżywki proteinowe pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

Do najpopularniejszych odżywek białkowych bazujących na białku serwatkowym należą:

  • Koncentrat białka serwatki (WPC), czyli białko pochodzenia zwierzęcego, które zawiera 60-80% czystego białka. To dobrze przyswajalne źródło protein, które wyróżnia się także krótkim czasem wchłaniania. Koncentrat białka serwatkowego to uniwersalna odżywka białkowa, która zachęca konsumentów stosunkowo niską ceną,

  • Izolat białka serwatkowego (WPI) to produkt, który wyróżnia się wyższą zawartością czystego białka. Koncentracja protein w suplemencie wynosi nawet 95%. Izolaty białka serwatki to proteiny, które szybko się wchłaniają. Ponadto wyróżniają się dobrą rozpuszczalnością i przyswajalnością,

  • Hydrolizat białka serwatki (WPH) zawiera od 90 do 100% czystego białka. To suplement diety odznaczający się najszybszym i najlepszym poziomem wchłaniania.

Białko serwatkowe stanowi kompletne źródło protein. Około 50% odżywki stanowią aminokwasy egzogenne, natomiast 25% to aminokwasy rozgałęzione BCAA. Naturalnie zawarte w odżywkach bazujących na białku serwatkowym, immunoglobuliny i laktoferyny wpływają także pozytywnie na pracę układu odpornościowego.

Oprócz białka serwatkowego możemy wyróżnić również preparaty bazujące na:

  • białku wołowym, które uznawane jest za białko pełnowartościowe, jednak zawiera mniej aminokwasów egzogennych niż białko serwatkowe. Dzięki większej koncentracji aminokwasów siarkowych białka wołowe sprzyjają regeneracji stawów i układu ruchu. Stanowi ciekawą alternatywę dla osób borykających się z nietolerancją laktozy czy kazeiny,

  • kazeinie, która jest trawiona i wchłaniana znacznie wolniej niż białko serwatkowe, dlatego też określana jest mianem odżywki nocnej. Składniki trawienne są z niej uwalniane po 6-7 godzinach od spożycia i utrzymują stały poziom aminokwasów we krwi, co korzystnie wpływa na regenerację i ograniczenie procesów katabolicznych,

  • białku wegańskim, które cieszą się popularnością szczególnie wśród sportowców stosujących diety roślinne. Białka wegańskie to często mieszanka izolatu białka grochu i izolatu białka sojowego.

Wybór odpowiedniego preparatu białkowego jest kwestią indywidualną i zależy od aktualnych potrzeb zawodnika i rodzaju wykonywanego przez niego wysiłku fizycznego.

Odżywka białkowa - dla kogo?

Odżywka białkowa stanowi świetne uzupełnienie diety w proteiny wśród osób uprawiających sport, zarówno w gronie początkujących, jak i zaawansowanych.

Osoby aktywne fizycznie, które regularnie podejmują wysiłek treningowy, wyróżniają się zwiększonym zapotrzebowaniem na białko. Nie zawsze możliwe jest dostarczenie odpowiedniej ilości makroskładnika wraz z dietą. Wówczas z pomocą przychodzi odżywka białkowa, która w łatwy i wygodny sposób wzbogaca organizm sportowca w znaczne ilości łatwo przyswajalnego białka.

Odżywki proteinowe są chętnie wykorzystywane także przez osoby, którym zależy na osiągnięciu idealnej sylwetki i redukcji tkanki tłuszczowej.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Przyjmowanie odżywki białkowej zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu nie powinno przyczynić się do wystąpienia żadnych skutków ubocznych. Podczas stosowania większych porcji suplementu niż zalecana, może dojść do niepożądanych objawów takich jak nudności, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha i biegunki.

Skutki uboczne mogą też wystąpić wśród sportowców, którzy przyjmują preparaty bazujące na białku serwatkowym mimo występujących alergii i nietolerancji laktozy.

Tym samym nie zaleca się przyjmowania preparatów białkowych w przypadku uczulenia czy nietolerancji któregokolwiek ze składników produktu.

ZOBACZ też: Aleją tarnobrzeskich gwiazd (SYLWETKA)

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.