OFICJALNIE: Niemiecka firma przejmie Śląsk?

19.06.2023 (17:12) | Mateusz Włosek
uploads/images/2020/6/PSX_20200623_180802_5ef395bd44305.jpg

fot.: Rafał Sawicki

W poniedziałek 19 czerwca o godzinie 14:30 przy udziale komisji konkursowej otworzona została koperta z jedyną opcją przejęcia większościowego pakietu akcji Śląska Wrocław od Gminy Wrocław. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami pojawiającymi się w mediach – wrocławskim klubem zainteresował się niemiecki gigant z branży nieruchomościowej. 

Wokół prywatyzacji Śląska Wrocław narosło wiele mitów, rozpoczynając od potencjalnej mnogości ofert, a kończąc na niezłożeniu propozycji przez jednego z głównych faworytów do przejęcia klubu – spółki MADA Global, którą reprezentował Szwajcar Paolo Urfer. W poniedziałkowe popołudnie stało się jednak jasne, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie pod względem formalnym, miasto usiądzie do rozmów z firmą Westminster Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, której właścicielem jest Marian Ziburske.

Jest to część niemieckiej grupy Westminster, która zajmuje się „budową i rozwojem zrównoważonego portfela nieruchomości”. Jest to firma rodzinna, a jej podstawowym celem jest pozyskiwanie głównie średniej wielkości lokali mieszkalnych i komercyjnych pod modernizację oraz późniejszy wynajem. Co ciekawe, jej właściciel jest największym prywatnym właścicielem nieruchomości w Niemczech. Ziburske ma polskie korzenie, a do Polski przeniósł się w 2017 roku. Wtedy też brał udział w nieudanym procesie prywatyzacji Śląska wraz z Andrzejem Kucharem. Tym razem według informacji „Przeglądu Sportowego”, namówić do inwestycji niemieckiego magnata miał były agent Roberta Lewandowskiego, Cezary Kucharski.

Ziburske nie ma jeszcze w swoim portfolio żadnego klubu piłkarskiego, ale od dawna inwestuje w hokej na lodzie oraz ukochane przez niego wyścigi konne. Ponadto wspiera sponsorsko piłkę nożną w naszym kraju. Od 2018 roku Westminster jest głównym partnerem Toru wyścigów konnych Służewiec w Warszawie.

Warto przypomnieć, że miasto przeznaczyło do zbycia co najmniej 51% i nie więcej niż 80% kapitału zakładowego spółki.

ZOBACZ też: TRANSFERY: Najlepszy strzelec odejdzie ze Śląska?

Bądź na bieżąco! Obserwuj Śląsknet na kanale WhatsApp. Odwiedź nas także na Facebooku, YouTubie, X (Twitterze), Instagramie oraz TikToku.